Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W USA odnotowuje się coraz więcej przypadków alergii na mięso po ugryzieniu przez kleszcza

W USA odnotowuje się coraz więcej przypadków alergii na mięso po ugryzieniu przez kleszcza
Reakcja alergiczna pojawia się, gdy zakażona osoba zje wołowinę, wieprzowinę, dziczyznę lub inne mięso ssaków, a nawet po spożyciu mleka, żelatyny lub innych produktów odzwierzęcych. (Fot. Getty Images)
Pojawiająca się nagle pokrzywka, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, a nawet trudności z oddychaniem. To mogą być objawy alergii na mięso, tzw. syndromu alfa-gal, którego powodem jest ukąszenie przez kleszcza. W Stanach Zjednoczonych coraz więcej osób cierpi na tę dolegliwość.
Reklama
Reklama

Według opublikowanego właśnie raportu amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), od 2010 roku w Stanach Zjednoczonych ponad 100 tys. osób nabawiło się uczulenia na czerwone mięso. Uczulenia specyficznego, bo wywołanego ukąszeniem kleszcza. Jednak eksperci uważają, że ludzi dotkniętych tą przypadłością nazywaną syndromem alfa-gal może być o wiele więcej, tylko o tym nie wiedzą.

Reakcja alergiczna pojawia się, gdy zakażona osoba zje wołowinę, wieprzowinę, dziczyznę lub inne mięso ssaków, a nawet po spożyciu mleka, żelatyny lub innych produktów odzwierzęcych. Jak opisują niektórzy chorzy, bywa to doświadczenie przerażające.

Osoby z syndromem alfa-gal mogą mieć różne objawy: wysypkę, wymioty, nudności, biegunkę, silny ból brzucha, problemy z oddychaniem, zawroty głowy, obrzęk warg, gardła, języka lub powiek.

W przeciwieństwie do niektórych innych alergii pokarmowych, których objawy pojawiają się tuż po jedzeniu, w tym wypadku reakcja pojawia się kilka godzin później. Stąd trudność w rozpoznaniu choroby. Co więcej, niektórzy pacjenci mają tylko objawy żołądkowe, dlatego Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologiczne zaleca, by osoby z niewyjaśnioną biegunką, nudnościami lub bólami brzucha badać pod kątem tego syndromu.

Wywołuje go nie zarazek, lecz cukier - galaktoza-alfa-1,3-galaktoza, nazywana alfa-gal. Cukier ten znajduje się w mięsie ssaków, a także w… ślinie kleszcza. Kiedy dostaje się do organizmu przez skórę, wyzwala odpowiedź immunologiczną i może prowadzić do ciężkiej reakcji alergicznej.

Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali takie reakcje u pacjentów przyjmujących lek przeciwnowotworowy wytwarzany w mysich komórkach zawierających cukier alfa-gal.

W 2011 roku ustalono, że syndrom może rozprzestrzeniać się też przez ukąszenia kleszczy. Powiązano go z gatunkiem Amblyomma americanum, który jest najbardziej powszechny we wschodnich i południowych Stanach Zjednoczonych.

Jedno z opublikowanych właśnie badań dotyczyło wyników testów z lat 2017-2022 z głównego amerykańskiego laboratorium komercyjnego wykrywającego przeciwciała alfa-gal. Liczba osób z pozytywnym wynikiem testu wzrosła z około 13 000 w 2017 roku do 19 000 w 2022 roku.

Zdaniem ekspertów przyczyn tego wzrostu jest wiele, m.in. coraz większy zasięg występowania, większa liczba osób mających z nimi kontakt, ale też większa świadomość lekarzy, którzy dowiadują się o chorobie i zamawiają testy.

Osobom, u których wykryto syndrom alfa-gal, lekarze doradzają zmianę diety, noszenie adrenaliny i unikanie ukąszeń kleszczy. U niektórych osób alergia może zniknąć. Zdarza się to u około 15- 20 proc. pacjentów, ale kluczem jest unikanie ponownego ukąszenia.

Czytaj więcej:

Lekarze w UK ostrzegają przed kleszczowym zapaleniem mózgu

Przybywa osób z alergią na pyłki. Eksperci twierdzą, że to efekt zmian klimatu

Liczba przypadków ostrych reakcji alergicznych w Anglii rośnie

    Komentarze
    • John
      31 lipca 2023, 18:09

      jak przestraszyc glupkowatych amerykanow ze mieso szkodzi ?? oczywiscie nie wszyscy sa glupkowaci ale tak sie zaczyna zamet robic i problemy

    • Obserwator
      31 lipca 2023, 22:22

      haha no nie do wiary :-Dn ale wierze ze sa tacy co i w to uwierza i sie zastosuja, o co oczywiscie wnioskuje propotor wyzej wymienionego artykulu :-)

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama