Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Polsce liczba ofert pracy w internecie większa niż przed epidemią

W Polsce liczba ofert pracy w internecie większa niż przed epidemią
Podobno w Polsce nie można narzekać na brak ofert zatrudnienia... (Fot. Getty Images)
Liczba ukazujących się w internecie ofert pracy jest obecnie większa niż przed epidemią - wynika z Barometru Ofert Pracy przygotowanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Reklama
Reklama

Jak wskazują autorzy badania, "odsetek ofert pracy zdalnej, choć nie we wszystkich branżach, w ciągu ostatniego roku wzrósł trzykrotnie".

Zaznaczono, że wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia odnotowano we wszystkich województwach - najwięcej w woj. zachodniopomorskim, podkarpackim oraz opolskim, najmniej zaś w woj. dolnośląskim, świętokrzyskim oraz śląskim.

"Za lokomotywę rynku pracy obecnie uważamy zawody związane z technologiami cyfrowymi oraz te o wysokim udziale pracy zdalnej. Dla przedstawicieli grupy nauk ścisłych i inżynieryjnych od maja ubiegłego roku notujemy ponad dwukrotny wzrost odsetka ofert umożliwiających wykonywanie pracy w trybie zdalnym" - wskazano.

Dodano, że nieznaczne spadki zanotowano w zawodach prawniczych oraz obsłudze rynku nieruchomości, natomiast w pozostałych kategoriach ofert jest więcej niż przed miesiącem, przy czym relatywnie najwięcej wakatów przybyło w branży bankowej, administracji biurowej oraz reklamie.

Autorzy badania informują, że jeśli chodzi o oferty pracy zdalnej, to najwięcej ich było w call center, marketingu, doradztwie oraz ekonomii. Zauważyli, że znaczny wzrost takich ofert wystąpił również w przypadku zarządzania zasobami ludzkimi, co oznacza, że pracodawcy przestawiają style zarządzania na takie, uwzględniające pracę zdalną.

Dodano też, że wśród grupy ofert pracy dla przedstawicieli zawodów przeznaczonych dla absolwentów nauk ścisłych i inżynieryjnych w lipcu spadek wystąpił w trzech kategoriach – produkcji, e-commerce oraz branży budowlanej. "W tej pierwszej kategorii do spadków mógł przyczynić się deficyt surowców oraz pewne ograniczenia sanitarne, które jeszcze obowiązują w tego typu działalności gospodarczej" - zaznaczono.

Z kolei w porównaniu do okresu przed epidemią - jak podkreślono - więcej nowych ofert pracy jest obecnie w logistyce, edukacji oraz hotelarstwie. Największe szanse na zatrudnienie zdalne notowane są z kolei wśród przedstawicieli branży medialnej oraz edukacyjnej. 

Zaznaczono jednak, że dalsze zmiany na rynku wakatów są "niepewne" ze względu na zagrożenie czwartą falą zakażeń. Zauważono, że nowe restrykcje sanitarne ograniczą aktywność gospodarczą, ponadto zagrożeniem dla dalszego rozwoju gospodarki stanowi wysoka inflacja oraz niedobór niektórych surowców i związane z tym zakłócenia w łańcuchach dostaw w gospodarce międzynarodowej. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w czerwcu spadła o 0,1 punkt proc. i znalazła się na poziomie równym 6,0 proc.

Czytaj więcej:

W Polsce zatrudnienie rośnie. Więcej wakatów niż przed epidemią

Badanie: 71 proc. Ukraińców pracuje w Polsce poniżej swoich kompetencji

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama