Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Norwegii otwarto najdłuższy na świecie tunel pieszo-rowerowy

W Norwegii otwarto najdłuższy na świecie tunel pieszo-rowerowy
Malowniczo położone Bergen nazywane jest bramą do fiordów i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. (Fot. Getty Images)
Ma 2,9 km i łączy dzielnice miasta Bergen położone po dwóch stronach góry Lovstakken. Wydrążono go, by odciążyć ruch uliczny w tym norweskim mieście. Jest to najdłuższy specjalnie wybudowany tego typu obiekt na świecie.
Reklama
Reklama

Przejechanie rowerem przez Fyllingsdalstunnelen, bo taką nazwę nosi przeprawa, zajmuje około 10 minut, a przejście piechotą od 30 do 45 minut. Tunel przecina górę Lovstakken i łączy położone po obu jej stronach dzielnice mieszkalne Bergen. Istniejącymi drogami rowerowymi z położonej za górą dzielnicy Fyllingsdalen można dojechać do centrum Bergen, zajmuje to jednak około 40 minut.

Nowy tunel ma na celu zachęcenie mieszkańców do wyboru roweru lub spaceru zamiast jazdy samochodem. Ma to pomóc w zmniejszeniu ruchu w mieście i ograniczeniu emisji spalin.

Tunel rowerowy w Bergen jest reklamowany jako najdłuższy na świecie, ale z pewnym zastrzeżeniem. W Snoqualmie w Stanach Zjednoczonych jest tunel rowerowy, który ma 3,6 km długości. Nie został on jednak zbudowany specjalnie dla rowerzystów. To stary i opuszczony tunel kolejowy, który zaadaptowano do potrzeb cyklistów. Norweski Fyllingsdalstunnelen jest więc drugim pod względem długości w ogóle i najdłuższym tunelem wybudowanym dla rowerzystów.

Także on jednak ma drugie zastosowanie. Równolegle powstała linia tramwajowa, którą uruchomiono w listopadzie zeszłego roku. Konieczny był tunel, którym można by ewakuować pasażerów w razie potrzeby.

"Zasadniczo jest to tunel ewakuacyjny dla tramwaju. Ale były mądre głowy, które stwierdziły, że przecież przez ten tunel można również przejechać rowerem. Wybudowanie tu chodnika pozwala na aktywność fizyczną. Każdy metr tego tunelu to inwestycja w zdrowie publiczne" - wyjaśnił w rozmowie z "Euronews" kierownik projektu Arild Tveit.

W tunelu wydzielono pasy dla pieszych i rowerzystów o szerokości odpowiednio 2,5 i 3,5 metra. Są też miejsca postojowe. Cały obiekt jest objęty monitoringiem kamer, a co 250 metrów są telefony alarmowe. Jest otwarty codziennie od 5:30 do 23:30.

Aby jazda lub spacer pod ziemią nie były nużące, ściany pokryto barwnymi muralami. Choć stylistycznie podobne, poszczególne odcinki różnią się motywami i kolorami, co ułatwia orientację. Dynamiczne oświetlenie reaguje na pojawienie się w tunelu pieszego lub rowerzysty, tworząc "falę światła", która ostrzega innych użytkowników o tym, że ktoś nadjeżdża lub nadchodzi.

Temperatura w tunelu ma być utrzymywana na stałym poziomie 7 stopni Celsjusza, co ma zachęcać do spacerowania i jeżdżenia nawet w mroźne dni.

Czytaj więcej:

Norwegia: Cztery ofiary śmiertelne lawin na północy kraju, dom porwany do morza

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama