Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W British Museum będziemy mogli zobaczyć najstarszą mapę gwiazd na świecie

W British Museum będziemy mogli zobaczyć najstarszą mapę gwiazd na świecie
Wystawę ze słynnym Dyskiem z Nebry będzie można podziwiac od 17 lutego do 17 lipca br. Na Wyspach dzieło to wzbudza sensację, ponieważ do jego wykonania użyto złota z Kornwalii. (Fot. Getty Images/Wikimedia)
Na wystawie 'The World of Stonehenge' w British Museum w Londynie wkrótce będziemy mogli na żywo zobaczyć słynny Dysk z Nebry. Dzieło, które odkryto w 1999 r., a którego wiek szacuje się na aż 3 600 lat, jest prawdopodobnie najstarszą zachowaną mapą gwiazd na świecie.
Reklama
Reklama

Brytyjskie media koncentrują swoją uwagę na "brytyjskości" mapy. Chociaż na Wyspy trafia ona po raz pierwszy, British Museum użyło w odniesieniu do niej sformułowania "wraca do domu". Wynika to z faktu, iż do jej wykonania użyto złota wydobywanego w Kornwalii.

30-centymetrowy krążek z niebiesko-zieloną patyną ozdobiony jest inkrustowanymi złotymi symbolami, które mają przedstawiać Słońce, Księżyc i gwiazdy. Dysk był najprawdopodobniej narzędziem służącym do pomiarów astronomicznych, choć mógł mieć także duże znaczenie w sferze kultowej. 

Według niemieckiego astronoma Ralfa Hansena, służył do korygowania różnic pomiędzy kalendarzem słonecznym a księżycowym. Gdy nad Księżycem znajdowały się Plejady, należało dodać kolejny miesiąc w kalendarzu księżycowym. Księżyc przedstawiony na dysku jest około pięciu dni po nowiu w pobliżu Plejad. Właśnie w takiej konfiguracji znajduje się raz na dwa lub trzy lata. Jest to tylko jedna z wielu interpretacji Dysku z Nebry.

"Księżyc, Słońce i gwiazdy, które widać na dysku, są niemal na pewno wykonane ze złota z Kornwalii" - podkreślił Neil Wilkin, kurator wystawy "The World of Stonehenge".

"Prace mające na celu ustalenie pochdozenia złota wskazały rzekę Carnon w Kornwalii, gdzie w okresie powstania dysku masowo wydobywano ten kruszec. Nawet w 1600 r. p.n.e. Wielka Brytania dość często handlowała z Europą. Zarówno złoto, jak i cyna z Kornwalii były bardzo cenione" - wskazał.

"Więc to naprawdę wyjątkowy moment, aby zobaczyć to złoto w Wielkiej Brytanii prawie cztery tysiące lat po tym, gdy ktoś po raz pierwszy zobaczył je mieniące się w kornwalijskiej wodzie" - dodał.

Dysk został odkryty w 1999 roku w pobliżu miasta Nebra w Niemczech i jest wypożyczany British Museum przez Państwowe Muzeum Prehistorii w Halle w Niemczech. 

Wystawę "The World of Stonehenge" w British Museum będzie można obejrzeć od 17 lutego do 17 lipca br. Bilety w cenie 20 funtów można zarezerwować na oficjalnej stronie wystawy.

Czytaj więcej:

British Museum czwartym najlepszym muzeum na świecie

Anglia: Tysiące skarbów odkrytych podczas lockdownu

Uniwersytet Cambridge zwraca Nigerii część Brązów z Beninu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama