Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ustawa o reformie najmu: 5. rocznica od obietnicy rządu wprowadzenia zakazu eksmisji bez winy

Ustawa o reformie najmu: 5. rocznica od obietnicy rządu wprowadzenia zakazu eksmisji bez winy
Obecnie eksmisja i poszukiwanie nowego miejsca do zamieszkania wiąże się ze zwiększeniem kwoty czynszu średnio o 10%. (Fot. Getty Images)
Działacze skrytykowali brytyjski rząd w piątą rocznicę od zobowiązania się przez niego do wprowadzenia zakazu eksmisji bez winy w ramach ustawy o reformie najmu. Według organizacji charytatywnych zajmujących się mieszkalnictwem, opóźnienia w spełnieniu tej obietnicy spowodowały wzrost bezdomności w kraju.
Reklama
Reklama

Rząd został oskarżony o "zdradę najemców" w 5. rocznicę od niespełnionej wciąż obietnicy wprowadzenia zakazu eksmisji bez winy, czyli tzw. art.21. Dane wskazują, że od tego czasu ponad 80 tys. gospodarstw domowych zostało narażonych na ryzyko bezdomności.

15 kwietnia 2019 r. była konserwatywna premier  Theresa May zobowiązała się do likwidacji eksmisji na podstawie art. 21, co znalazło się również w manifeście jej następcy Borisa Johnsona. Do tej pory nie odnotowano jednak żadnych postępów w tej sprawie, a w zeszłym miesiącu rząd ogłosił bezterminowe opóźnienie procedowania tej ustawy do czasu reformy sądów.

Nakaz eksmisji, wydany na podstawie art. 21, pozwala właścicielom nieruchomości na eksmisję lokatorów z zaledwie dwumiesięcznym wyprzedzeniem, bez podawania powodu. Zdaniem organizacji charytatywnych, takie sytuacje zdarzają się często i są głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu bezdomności w kraju.

"To absurd, że rząd potrzebuje pięciu lat na wprowadzenie tych podstawowych reform – to dłużej niż Brexit" - zauważył Tom Darling, kierownik kampanii w Renters' Reform Coalition. 

Sekretarz ds. mieszkalnictwa Michael Gove zobowiązał się do wprowadzenia zakazu korzystania z art. 21 w drodze ustawy o reformie najmu. Projekt został przedstawiony parlamentowi w maju ub. roku i jest postrzegany jako "jedyna na pokolenie" zmiana praw najemców.

Jednak w zeszłym miesiącu Gove ogłosił, że uprawnienia do wszczęcia eksmisji bez winy pozostaną w mocy do czasu przeprowadzenia oceny, czy sądy poradzą sobie z tą zmianą prawa.

Eksmisje bez winy są stosowane nawet wobec rodzin z dziećmi.
(Fot. Getty Images)

Niektórzy parlamentarzyści ostrzegali bowiem, że rezygnacja z eksmisji bez winy może zwiększyć presję na sądy, gdy właściciele będą chcieli odzyskać dostęp do swoich nieruchomości w drodze procesu.

Inne zmiany w projekcie ustawy obejmowały poprawkę zapobiegającą rozwiązywaniu przez najemców umów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy najmu. Pierwotnie projekt ustawy proponował umożliwienie najemcom zakończenia umowy najmu w dowolnym momencie z zachowaniem dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Czytaj więcej:

UK: Co dalej z reformą wynajmu mieszkań? Zakaz eksmisji "bez winy" może być złagodzony

UK: Czynsze w mniejszych miastach rosną w miarę odpływu najemców z dużych miast

Najem mieszkania "tańszy niż kupno" w większości regionów UK, ale nie w Londynie

UK: Podwyżki czynszów będą przez trzy lata przewyższać wzrost płac

Co czwarty mieszkaniec Londynu ma trudności ze spłatą kredytu hipotecznego lub opłacaniem czynszu

  Komentarze
  • Oli
   16 kwietnia, 05:07

   Znowu ludzie nie czytają co jest zapisane w art. 21 Eksmisja może być tylko za nie płacenie lub jeśli landlord chce sprzedać dom .W innych przypadkach jest nie możliwa.Na każdą decyzję przysługuje odwolwnie ,czyli skarga .Skarga uzasadniona chamuje plany właściciela, i postępowanie przed sądem. Pozatym skarga jest dowodem do dochodzenia odszkodowania za nie uzasadnione postępowanie Landlorda.Ocztwiscie kto nie walczy nie zyskuje a właściciele czują się bezkarnie.Masz umowę możesz walczyć, biorąc pod uwagę że dbasz o nieruchomośc z własnych kosztów.

  • Do Oli
   16 kwietnia, 08:50

   Do mnie zostosowano art 21 po 12 latach bezproblemowwego wynajmu. Z miesiecznym wypowiedzeniem bo wlasciciel chce sprzedac. Cena rynkowa £275k, mnie zaproponowal pierwokup za £315k. I dal 2 tygodnie na zorganizowanie mortgage.
   Sprzedal mieszkanie 17 miesiecy po wyrzuceniu mnie za marne £240k.
   Nie probowal sprzedac mieszkania z lokatorem, nie probowal ulatwic mi kupna i sobie szybszej sprzedazy, nie dal mi czasu na spokojne znalezienie mieszkania na ubogim popandemicznym rynku.
   Jak rzad nie zrobi z tym porzadku to nadal bedzie dochodzilo do takich sytuacji.

  • DO Oli
   17 kwietnia, 09:00

   Sekcja 21 jest do usuniecia lokator nie z powodu nie placenie (to sekcja 8). Mialam lokatora, ktory dewastowal mi dom wraz ze swoja rodzina. Usterki byly no stop. Wyslalismy wypowiedzenie i dostalismy dom do remotu: przed jego wprowadzeniem mielismy gruntowny remont i po jego wyprowace rowniez. Fakt placil regularnie a nie chacial sie zgodzic na podniesienie czynszu. Zostawil dom zrojnowany, brudny, smierdzacy i z karaluchami. Koszty remotu i strata w czynszu to ok 20tys funtow. Sorry, ale landlord tez powninien miec swoje prawa, a nie sposorowac lokatora i straszyc go sadem.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama