Menu

Usain Bolt: Nowe technologie obuwia nie są fair

Usain Bolt: Nowe technologie obuwia nie są fair
Rekordzista świata na 100 i 200 metrów przez całą karierę biegał w jednym modelu butów firmy Puma. (Fot. Getty Images)
Ośmiokrotny złoty medalista olimpijski, jamajski sprinter Usain Bolt nie jest fanem nowinek wprowadzanych w sprzęcie sportowym. 'Nowe technologie w butach-kolcach są nie fair wobec sportowców, którzy wcześniej ustanawiali rekordy' - stwierdził Jamajczyk.
Reklama
Reklama

"Kolce dostosowane do specyfiki dystansu i biegu dają obecnym sportowcom przewagę nad tymi, którzy ustanawiali rekordy. Kiedy mi o tym powiedziano (nowej technologii umożliwiającej wymianę kolców w bucie - przyp. red.), nie mogłem uwierzyć" - przyznał Bolt w wywiadzie dla agencji Reuters.

Rekordzista świata na 100 i 200 metrów przez całą karierę biegał w jednym modelu butów firmy Puma. "To dziwne, śmieszne i niesprawiedliwe dla wielu sportowców, ponieważ wiem, że w przeszłości producenci próbowali coś zmieniać w butach-kolcach, ale władze nie dawały na to zgody" - dodał.

Na krytykę Bolta jeden z czołowych producentów odpowiada w oświadczeniu. "Jesteśmy po prostu mądrzejsi, jeśli chodzi o to, jak projektujemy buty i montujemy kolce" - napisano w mailu od firmy Nike.

Amerykanin Trayvon Bromell, który jest faworytem biegu na 100 m w Tokio (jego tegoroczny wynik, najlepszy na świecie - 9,77 s) uważa, że nowy sprzęt nie daje jednak tak dużej przewagi. "Nie sądzę, aby było wiele danych naukowych, które mogłyby pokazać, że nowe kolce mają tak duży wpływ na wyniki" - ocenił sprinter, który startuje w butach New Balance.

World Athletics opracowała w lipcu 2020 r. przepisy regulujące wprowadzanie nowych technologii, by "zachować integralność elitarnych zawodów olimpijskich i ograniczyć rozwój technologiczny do czasu po igrzyskach w Tokio". Grupa robocza tej organizacji ds. butów ma na celu ustalenie w najbliższym czasie takich parametrów obuwia, by możliwe było osiągnięcie równowagi między innowacjami, konkurencyjnością i dostępnością produktów.

Czytaj więcej:

Król sprintu Usain Bolt został ojcem

Usain Bolt ma koronawirusa. Wcześniej urządził imprezę

Pomnik Usain Bolta stanie w jego rodzinnym regionie Trelawny

Usain Bolt: "Nie sądzę, by ktoś poprawił wkrótce moje rekordy"

Usain Bolt: Nie mam na razie cierpliwości, by być trenerem

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama