Upały w Europie: Alert pogodowy we Włoszech, rekordowa temperatura morza w Chorwacji

O godz. 17:00 temperatura wody morskiej w Dubrowniku wyniosła dokładnie 29,7 stopnia Celsjusza, czym osiągnęła najwyższy wynik od wprowadzenia w kraju pomiarów. Pobity został tym samym rekord wyspy Rab, gdzie w 2015 roku temperatura wody morskiej wyniosła 29,5 stopnia.
Zgodnie z poniedziałkowymi pomiarami Państwowego Instytutu Hydrometeorologicznego (DHMZ), temperatura morza w Chorwacji nie spadła tego dnia poniżej 26 stopni Celsjusza. Portal przypomniał, że większość najwyższych temperatur morza odnotowano w Chorwacji w ciągu ostatnich 15 lat, co naukowcy przypisują negatywnemu wpływowi zmian klimatycznych.
W większości kraju nadal obowiązuje najwyższy alert pogodowy wynikający z wyjątkowo wysokich temperatur, sięgających w poniedziałek 37 stopni. Również dzisiaj ostrzeżenie obejmować będzie większość części Chorwacji, a temperatura ma w tym dniu osiągać 38 stopni Celsjusza.
Southeastern Europe is not just experiencing a severe heatwave on land. Today at 5:00 PM, a buoy near Dubrovnik in the Adriatic Sea measured a water temperature of 29.7°C (85.5°F). If confirmed, it will be the hottest water temperature ever recorded in Croatia. pic.twitter.com/C86ezXwf82
— Nahel Belgherze (@WxNB_) July 15, 2024
Jeszcze goręcej jest we Włoszech, gdzie termometry pokazują nawet ponad 40 kresek. Ministerstwo zdrowia, które kolejny dzień z rzędu wprowadziło czerwony alert, ostrzega, że taka pogoda stanowi zagrożenie dla całej populacji, nie tylko dla osób chorych i słabych.
Trzeci stopień alertu został ogłoszony dla Rzymu, Ankony, Bolonii, Campobasso, Florencji, Frosinone, Latiny, Perugii, Pescary, Rieti, Triestu i Viterbo. Pięć z tych miast leży w stołecznym regionie Lacjum, gdzie stan alarmowy obowiązuje we wszystkich prowincjach.
Jutro w stanie najwyższego alarmu będzie 13 miast; dołączy do tej listy Palermo.
W tych dniach wzrosła liczba osób trafiających na pogotowie z powodu zasłabnięć i innych problemów zdrowotnych.
Dotkliwe upały mają potrwać we Włoszech do końca lipca.
Z kolei w Kosowie z powodu topienia się asfaltu rząd zakazał ruchu pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 7,5 tony w godzinach od 11:00 do 17:00. Obostrzenia będą obowiązywać do końca lipca - podał dziennik "Koha Ditore". Wczoraj w Kosowie było blisko 40 st. Celsjusza.

Władze w Prisztinie podjęły decyzję po otrzymaniu zaleceń Departamentu Zarządzania Drogami i policji. Zakaz dotyczy autostrad, dróg krajowych i regionalnych.
W odpowiedzi na utrzymujące się upały ministerstwo zdrowia Kosowa zdecydowało o skróceniu godzin pracy niektórych grup obywateli. Kobiety w ciąży mogą zgodnie z nowymi regułami pracować z domu, natomiast cierpiący z powodu chorób przewlekłych nie mogą pracować dłużej niż 4 godziny.
Ministerstwo zabroniło też pracy na budowie w godzinach od 11:00 do 17:00. Decyzja ma obowiązywać do 20 lipca, jednak już zapowiedziano jej przedłużenie.
Czytaj więcej:
Ludzie nie rozumieją, że ekstremalne zjawiska pogodowe to wynik zmian klimatu
Włochy i Chorwacja z najwyższym alertem z powodu upałów. Na Sardynii ma być ponad 40 st. C