Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Unia gotowa na twardy Brexit. Przyjęto rozwiązania awaryjne

Unia gotowa na twardy Brexit. Przyjęto rozwiązania awaryjne
Państwa UE przyjęły rozwiązania mające złagodzić wpływ ewentualnego Brexitu bez porozumienia. (Fot. Getty Images)
Państwa UE przyjęły wczoraj awaryjne rozwiązania prawne na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Chodzi o przepisy dotyczące przewoźników, studentów i innych korzystających z programu Erasmus, a także pracowników.
Reklama

Rada UE przyjęła m.in. przepisy zmierzające do tego, by unijni obywatele w Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczycy w krajach "27" utrzymali swoje świadczenia społeczne nawet w przypadku bezumownego Brexitu.

Władze państw członkowskich UE nadal będą brały pod uwagę okresy ubezpieczenia, zatrudnienia lub samozatrudnienia bądź zamieszkania osób w Wielkiej Brytanii przed Brexitem przy obliczaniu świadczeń z tytułu zabezpieczenia społecznego, np. emerytur.

Oznacza to przykładowo, że jeżeli obywatel UE-27 pracował w Wielkiej Brytanii przed Brexitem przez 10 lat, to okres ten powinien być uwzględniany przy obliczaniu uprawnień emerytalnych tej osoby przez właściwe organy państwa członkowskiego UE, w którym osoba ta przejdzie na emeryturę.

Inne z rozwiązań zaakceptowanych przez Radę UE ma służyć temu, by w razie braku porozumienia o Brexicie młodzi ludzie z UE i Wielkiej Brytanii, uczestniczący w programie Erasmus+, w dniu 30 marca 2019 roku nie musieli przerywać pobytu za granicą.

Przyjęte rozporządzenie obejmuje zarówno uczestników programu Erasmus+ z UE-27, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii, jak i uczestników z Wielkiej Brytanii, którzy przebywają w UE-27.

UE przyjęła też środki tymczasowe, by zapewnić podstawowe połączenia lotnicze i podstawowe drogowe połączenia towarowe i pasażerskie w razie Brexitu bez porozumienia. Rozwiązania, te tak jak poprzednie, wymagają wzajemności ze strony Wielkiej Brytanii. Przyjęte zostały też przepisy gwarantujące, że loty między UE a Wielką Brytanią pozostaną bezpieczne.

Ponadto, UE dostosowała swoje transeuropejskie sieci transportowe, aby zapewnić ciągłość inwestycji infrastrukturalnych. Dzięki zmienionym przepisom o organizacjach prowadzących inspekcje na statkach, armatorzy zachowają pewność prawa po Brexicie.

Państwa UE przyjęły też rozwiązania mające złagodzić wpływ ewentualnego Brexitu bez porozumienia na unijne rybołówstwo. Nowe rozporządzenie pozwoli unijnym rybakom i podmiotom gospodarczym zwracać się do Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego o odszkodowania za tymczasowe zawieszenie ich działalności w przypadku nagłego zamknięcia wód Wielkiej Brytanii dla unijnych statków rybackich.

Inne rozporządzenie ma zapewnić, że UE będzie mogła przyznać brytyjskim statkom prawo dostępu do unijnych wód do końca 2019 r. pod warunkiem, że Wielka Brytania postąpi podobnie. Nowe przepisy wprowadzają dla obu stron uproszczoną procedurę udzielania zezwoleń.

Wszystkie akty prawne wejdą w życie następnego dnia po publikacji i zaczną obowiązywać w dniu po Brexicie, jeżeli odbędzie się on bez porozumienia. 

 

  Komentarze


  • Drakus
   20 marca, 20:43

   Prawda była znana, ale odstawiana na boczny tor. Do brexitu doszło z powodu dużej liczby imigrantów. Twardy brexit załatwia im sprawę. Prawo dla imigrantów zmienią, a umowy z Unią żadnej nie będzie, ceny pójdą w górę i połowa sama wyjedzie, a nowi nie przyjadą bo nie będzie się opłacało i wszędzie ograniczenia dla nowych, pełna kontrola. Ci. którzy pozostaną odczują skutki brexitu i wielu szybko zauważy że świat się w UK nie kończy. Brexit będzie bolesny, ale najważniejszy jest cel i sukces. Oni mogą sobie na to pozwolić, na biednego nie trafiło. Wielu wyjeżdża, a wielu taki wyjazd zapowiada, a to dopiero początek. Wiem też że z tego miliona zostanie tu odpowiednia Polonia, która sobie poradzi.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.06.2019
  GBP 4.789 złEUR 4.267 złUSD 3.810 złCHF 3.816 zł

  Sport


  Reklama