Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Uczestnicy kongresu polonijnego: "Chcemy, by Polacy wracali, ale też by byli ambasadorami polskości"

Uczestnicy kongresu polonijnego: "Chcemy, by Polacy wracali, ale też by byli ambasadorami polskości"
W Polonijnym Kongresie Polska Wielki Projekt w Londynie uczestnicy konferencji mogli spotkać się z czołowymi przedstawicielami angielskiej Polonii i przedstawicielami krajowych instytucji publicznych. (Fot. Platforma X [daw.Twitter]/@AmbWilczek)
O tym, jak Polska może efektywniej wspierać i integrować Polonię, o roli Polonii w relacjach polsko-brytyjskich oraz o kultywowaniu polskości za granicą debatowali uczestnicy Kongresu Polonijnego Polska Wielki Projekt, który w sobotę odbył się w Londynie.
Reklama
Reklama

Jak zwrócono uwagę, pewnym wyzwaniem jest pogodzenie dwóch celów, które są do pewnego stopnia sprzeczne, bo z jednej strony dobrze byłoby, aby Polonia w Wielkiej Brytanii była bardziej zaangażowana w sprawy polskie, z drugiej – rząd aktywnie namawia do powrotu Polaków, którzy wyjechali za granicę.

"To są sprawy równie ważne - tych, których jeszcze możemy, którzy wyjechali najpóźniej, zachęcajmy do tego, by do Polski wracali, bo pozycja Polski gospodarcza rośnie, więc nie ma już tej przesłanki ekonomicznej, żeby zostawać w Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony ci, którzy już nie wrócą, którzy tu osiągnęli sukces, albo mają dzieci w takim wieku, że ciężko im byłoby teraz wrócić, chcielibyśmy, aby byli jak najlepszymi ambasadorami" – podkreślił Jan Badowski, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W podobnym tonie wypowiedział się Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt, która była współorganizatorem kongresu.

"Optymalnie byłoby odwrócić to negatywne zjawisko drenażu mózgów i zacząć zachęcać Polaków do powrotu, tym bardziej, że wiele z tych przyczyn ekonomicznych, które decydowały o emigracji, minęło. Sytuacja gospodarcza Polski jest coraz lepsza, natomiast rząd nie ma wpływu na osobiste decyzje ludzi, które będą ważyć na ich losach przyszłych. Część z nich nie wróci w najbliższym czasie, może w ogóle, więc trzeba dostosować się do sytuacji i starać się wykorzystać ich obecność dla dobra Polski, czyli tworzyć grupy wpływu, nacisku, lobby propolskie, angażować w starania o tworzenie dobrego wizerunku Polski" – oznajmił.

Obaj zgodzili się, że pewnym problemem jest to, iż spora część Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza tych, którzy wyjechali po 2004 roku, nie angażuje się w życie publiczne ani w tym kraju, ani w Polsce, czego wymiernym dowodem jest frekwencja w polskich wyborach.

Badowski uważa jednak, że przesłanką do optymizmu jest aktywność polskich szkół sobotnich, bo choć odsetek dzieci nie jest duży, to jednak liczba dzieci, które do nich uczęszczają, robi wrażenie. Poza tym polskie szkoły sobotnie nie są jedyną formą nauczania języka polskiego czy polskiej historii, bo wiele osób uczy się przez internet, później przyjeżdża do Polski zdawać egzaminy.

"Mają zatem więź z polskim systemem oświaty i tym łatwiej będzie im wrócić, jeśli będzie taka chęć. Podchodzę optymistycznie o tyle, że o ile ktoś będzie chciał wrócić, to myślę, że znajdziemy takie metody wsparcia, żeby to było płynne i żeby mógł się odnaleźć. Zwłaszcza mówię o dzieciach" – zauważył.

Organizatorem kongresu oprócz Fundacji Polska Wielki Projekt był portal British Poles, a wsparcia mu udzieliła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj więcej:

Prezydent Duda na spotkaniu z Polonią w Londynie: "Bardzo chciałbym, żebyście wrócili do kraju"

Osobowość Polonijna Roku: Kapituła wybrała już zwycięzców

  Komentarze
  • Prawda
   18 września, 16:05

   Sraja muchy bedzie wiosna, bla bala bla, hahahaha! zjawisko drenażu prostych mózgów od szmaty
   Juz wracajo do UK ci co sie Brexitu wystraszyli z Polski do UK, bo im sie funty skonczyly a w PL funty wydawali tylko a nic nie zarabiali, hahahaha! Torby w krate teraz znow sie w Polsce sprzedaja. Chyba w Polsce zostatna tylko ci co torby w krate sprzedaja, bo tylko oni zarabiaja dobre zlotowki znow...
   Rozszerzam dzialalnosc w Polsce: kielnie, miotly, szmaty do pracy w UK tera sprzedaje!!!!! Komu komu, bo moze zabraknac!

  • Rafal
   18 września, 16:09

   Pajacowanie jak zwykle chyba zaden z tych ebow genetycznych nie wracal nawet na chwile i uzeral sie z loklana urzednicza mafia ebil tyle przypadkow sa papiery z UK brak np zasilku na poczatek gonic ich kijem stad blaznow nie wazna jaka opcja to zlodzieje

  • Senger
   18 września, 23:53

   Oglądałem cały kongres online, najlepszy był Justin Maciejewski, mega gość i żołnierz

  • Czytelnik anonimowy
   19 września, 08:53

   Wracać do czego? Tu jest potrzebny szmal, na ulgi podatkowe dla powracających, kredyty o niskiej stopie lub zerowej, możliwość nabycia mieszkań po lepszych cenach, zasiłek na start bo człowiek wraca bez roboty, jakiś program integracyjny aby odnaleźć się w Polsce Tutaj niema żadnych zachęt do powrotu, chociaż jakiś program ściągania Polaków i ich potomków wygnanych z Polski na przestrzeni 200 lat. Wiecznie brakuje pieniędzy dla Polaków w Polsce to gdzie znajdą się pieniądze dla wracających lub na programy, organizacji i wsparcia polskiego języka zagranicą. Jak zwykle debaty życzeniowe.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.10.2023
  GBP 5.3183 złEUR 4.6091 złUSD 4.3634 złCHF 4.7869 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama