Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Uchodźcy z Ukrainy uzyskają w Polsce dostęp do 500 plus

Uchodźcy z Ukrainy uzyskają w Polsce dostęp do 500 plus
Osoby, które uciekły przed wojną na Ukrainie, oczekują w kolejce do rejestracji w systemie ludności w Tauron Arenie 16 marca 2022 r. w Krakowie. Po rejestracji uchodźcy otrzymają PESEL i będą mogli załatwiać urzędowe formalności. (Fot. Getty Images)
Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do świadczeń, w tym do 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek o środki, muszą oni posiadać PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu - wskazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. ZUS niedługo uruchomi wnioski.
Reklama
Reklama

W życie weszła ustawa w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zwróciła uwagę, że dzięki ustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia.

"Będą mogli oni starać się o świadczenia 500 plus, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce. Dodatkowo, aby złożyć wniosek, uchodźca będzie musiał posiadać specjalny PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu" - wyjaśniła.

"Wnioski o świadczenia będzie można składać niebawem i będą one dostępne w języku ukraińskim. Wnioski będą przyjmowane tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). W ten sposób chcemy uniknąć trybu papierowego, który zablokowałby pomoc dla Ukraińców na tygodnie lub miesiące" - zaznaczyła prof. Uścińska.

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

Szefowa ZUS wskazała, że system wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. "Mamy w tym zakresie bogate doświadczenie. Będzie to bardzo pomocne i pozwoli na to, aby pomoc państwa polskiego była udzielana sprawnie przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych" - podkreśliła prof. Uścińska.

Jak dodała, specustawa nie ma na celu przyznania obywatelom Ukrainy specjalnych praw, których nie mieliby dzisiaj jako osoby legalnie zamieszkujące Polskę. "Specustawa skraca jedynie ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju" - wyjaśniła prezes Zakładu.

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na kierunku wjazdowym do Polski prawie 1,9 mln osób uciekających z Ukrainy.

"Od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 1,893 mln osób. Wczoraj tj. 15.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 66,6 tys. osób - spadek o 7 proc. Najwięcej w #PSGMedyka 20,8 tys., #PSGDorohusk 9,7 tys. #PSGKorczowa 9,6 tys. Dzisiaj do godz. 07:00 przyjechało 13,6 tys. osób z Ukrainy" - podała dzisiaj na Twitterze Straż Graniczna.

Czytaj więcej:

Projekt ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy: PESEL, możliwość pracy, ochrona zdrowia i edukacja

Polska przyjęła specjalną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy

Będą fundusze UE na pomoc uchodźcom. Trafią m.in. do Polski

Polska: 40 zł dziennie za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców z Ukrainy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama