Menu

Uber wygrał apelację i nadal może działać w Londynie

Uber wygrał apelację i nadal może działać w Londynie
Uber udowodnił, że "jest teraz odpowiednim operatorem" do tego, by działać w Londynie. (Fot. Getty Images)
Firma Uber wygrała dzisiaj sądową apelację od decyzji władz Londynu o odebraniu jej licencji na świadczenie usług przewozowych i może prowadzić działalność w brytyjskiej stolicy przez następne 18 miesięcy.
Reklama

W listopadzie zeszłego roku Transport for London (TfL), miejska spółka zarządzająca transportem w stolicy, odrzuciła wniosek Ubera o przedłużenie licencji, wyjaśniając to zastrzeżeniami co do bezpieczeństwa. Uber odwołał się wówczas od decyzji i warunkowo mógł kontynuować działalność.

Jednym z głównych zarzutów podnoszonych przez TfL była wada w aplikacji Ubera, która pozwalała nieupoważnionym kierowcom na załadowanie zdjęć na konta innych kierowców, co oznacza, że mogli odbierać pasażerów podszywając się pod nich.

Sędzia Tan Ikram przyznał dzisiaj, że wziął pod uwagę historię naruszeń przepisów przez Ubera, ale wskazał, że firma podjęła starania, aby zaradzić niedociągnięciom i poprawić standardy. "Uważam, że są teraz odpowiednim operatorem do tego, by mieć londyńską licencję operatora PHV (prywatnego wynajmu pojazdów - przyp. red.)" - ocenił.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan podkreślił z kolei, że TfL "miał absolutną rację", nie przedłużając w zeszłym roku licencji Uberowi, ale przyznał, że firma "dokonała ulepszeń". "Mogę zapewnić londyńczyków, że TfL będzie nadal ściśle monitorować Ubera i nie zawaha się podjąć szybkich działań w przypadku, gdyby rygorystyczne standardy wymagane w zakresie bezpieczeństwa pasażerów nie były spełniane" - zaznaczył Khan.

Jamie Heywood, regionalny dyrektor generalny Ubera na Europę Północną i Wschodnią, oświadczył: "Ta decyzja jest wyrazem uznania dla zaangażowania Ubera w sprawy bezpieczeństwa i będziemy nadal konstruktywnie współpracować z TfL. Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo ludzi, którzy korzystają z aplikacji Uber, ponieważ wspólnie pracujemy, aby utrzymać Londyn w ruchu".

Z niezadowoleniem dzisiejszą decyzję przyjęło natomiast Stowarzyszenie Licencjonowanych Kierowców Taksówek, które nazwało ją "katastrofą dla Londynu". "Uber za każdym razem pokazuje, że po prostu nie można mu ufać w kwestii tego, że postawi bezpieczeństwa londyńczyków, jego kierowców i innych użytkowników dróg ponad zyski" - napisano w oświadczeniu.

Dla Ubera pracuje w Londynie około 45 tys. kierowców. Brytyjska stolica jest jednym z pięciu najważniejszych rynków dla tej firmy. W Wielkiej Brytanii, oprócz Londynu, Uber świadczy usługi przewozu osób jeszcze w 18 innych miastach.

Czytaj więcej:

Londyn bez Ubera? Dziś o północy wygasa licencja firmy

Przełomowy wyrok w sprawie pracowników Ubera

Londyn: Uberem będzie można popłynąć do pracy

Uber: Obowiązkowe selfie z maseczką przed zamówieniem przejazdu

Uber zostanie w Londynie? Decyzja już w tym tygodniu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Reklama