Menu

USA ostrzegają Wielką Brytanię przed łamaniem umowy o Brexicie

USA ostrzegają Wielką Brytanię przed łamaniem umowy o Brexicie
USA ostrzegają Wielką Brytanię: Złamiecie umowę z UE, nie zawrzecie żadnej z nami. (Fot. Getty Images)
Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi oświadczyła wczoraj, że żadna potencjalna umowa handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią nie przejdzie przez amerykański Kongres, jeśli Londyn podważy umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Reklama

"Jeśli Wielka Brytania naruszy ten międzynarodowy traktat i podważy umowę o brexicie, nie będzie absolutnie żadnej szansy na przyjęcie przez Kongres umowy handlowej między USA a Wielką Brytanią - napisała Pelosi w oświadczeniu. Dodała, że "umowa jest ceniona przez naród amerykański i będzie dumnie broniona w Kongresie Stanów Zjednoczonych".

To reakcja na informacje z Wielkiej Brytanii, której rząd ma podjąć kroki podważające zawartą wcześniej umowę z UE o Brexicie, jeśli porozumienie handlowe z "27" nie zostanie uzgodnione w październiku.

Premier Boris Johnson poinformował Unię Europejską, że umowa o wolnym handlu musi zostać zawarta przed 15 października, a jeśli się tak nie stanie, Wielka Brytania zerwie dalsze negocjacje. W brytyjskich mediach pojawiły się jednocześnie informacje, że tamtejszy rząd przygotowuje przepisy, które zastąpią obecne rozwiązania dotyczące granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Wywołujący kontrowersje projekt ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym ma - według Londynu - zapewnić "płynne funkcjonowanie" handlu między Anglią, Walią, Szkocją i Irlandią Północną po opuszczeniu przez Wielką Brytanię jednolitego rynku UE i unii celnej wraz końcem tego roku.

Odpowiedzialny brytyjski minister ds. Irlandii Północnej Brandon Lewis przyznał, że tekst ten "narusza prawo międzynarodowe", jednak w "bardzo ograniczony sposób".

Swoje obawy wyraziła wczoraj także Bruksela, która nie chce osłabienia zobowiązań do utrzymania otwartej granicy między należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną a będącą państwem członkowskim UE Irlandią. Na dzisiaj swoją wizytę w Londynie zapowiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic.

Czytaj więcej:

Barnier o Brexicie: Brak woli kompromisu ze strony UK

Johnson: Umowa z UE do 15 października lub koniec negocjacji

Niemcy o Brexicie: "Londyn musi pójść na ustępstwa"

Von der Leyen: Obawiam się, że rząd brytyjski złamie umowę o Brexicie

Brexit: Rząd UK przedstawił projekt kontrowersyjnej ustawy o rynku wewnętrznym

  Komentarze
  • Heh
   10 września, 10:43

   czyzby Irlandzkie lobby w Kongresie USA wlaczylo sie do dyskusji ?
   fajnie jednak miec swoich reprezentantow za oceanem. Niestety, nasza debilna Polonia zajmuje sie ostatnio wywieszaniem religijnych bilboardow ...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 19.10.2020
  GBP 5.037 złEUR 4.550 złUSD 3.876 złCHF 4.245 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości