Menu

USA krytykowane za wykupienie niemal całego zapasu remdesiviru

USA krytykowane za wykupienie niemal całego zapasu remdesiviru
Donald Trump podjął decyzję o zatrzymaniu całej partii leków w USA. (Fot. Getty Images)
Eksperci medyczni z całego świata skrytykowali umowę między rządem USA i koncernem Gilead, na mocy której niemal cała produkcja leku remdesivir, stosowanego w leczeniu Covid-19, z najbliższych dwóch miesięcy ma zostać zarezerwowana dla pacjentów w Ameryce.
Reklama

Wedle umowy ogłoszonej wczoraj przez ministra zdrowia Aleksa Azara, USA wykupią 500 tys. dawek remdesiviru, czyli ok. 92 proc. całej produkcji na najbliższe dwa miesiące. Produkowany przez amerykańską firmę Gilead remdesivir to jak dotąd jedyny lek stosowany w leczeniu Covid-19 z rekomendacją ciał nadzoru farmaceutycznego UE i USA.

Zdaniem cytowanego przez agencję AP szefa Duńskiej Agencji Leków Thomasa Senderovitza, jest to krok bez precedensu, który może w przyszłości zaszkodzić krajom w Europie i poza nią.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem: firma, która sprzedaje swój zapas tylko jednemu krajowi. To bardzo dziwne i dość niestosowne" - ocenił Senderovitz. Dodał, że Dania na razie posiada zapasy leku, które powinny wystarczyć do końca lata. Podobne oświadczenia wydały m.in. władze Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Według Ohida Yaquba z brytyjskiego Uniwersytetu Sussex, umowa USA z Gileadem sygnalizuje "jasną niechęć do współpracy z innymi krajami", co może zwiastować jeszcze większe problemy w przypadku uzyskania szczepionki.

Amerykańskie przedsiębiorstwo zapewnia, że leków nie zabraknie dla nikogo. (Fot. Getty Images)

Do sprawy odniósł się również ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Michael Ryan, który zapowiedział, że WHO przyjrzy się konsekwencjom umowy, i zapewnił, że organizacja będzie się starać o szeroki dostęp do wszystkich leków.

Gilead, który pracował nad remdesivirem przez lata (początkowo miał to być lek na żółtaczkę typu C) zapowiedział jednak, że środka nie zabraknie. Ma tak się stać m.in. dzięki licencji umożliwiającej produkcję generycznej wersji leku dla 127 mniej zamożnych krajów świata. Firma planuje również zwiększenie produkcji od września.

Eksperci, którzy bronią decyzji koncernu, zauważają, że na wsparcie badań nad lekiem USA przeznaczyły ok. 70 mln dolarów publicznych pieniędzy. 

Czytaj więcej:

Europejska Agencja Leków zatwierdza remdesivir w leczeniu Covid-19

USA przegrywają walkę z wirusem. W 12 stanach wracają restrykcje

USA: Pracownik Starbucksa otrzymał 100 tys. USD "napiwku"

Fauci: "USA idą w złym kierunku, możliwe 100 tys. zakażeń dziennie"

USA: Niemal 53 tys. nowych zakażeń. Najwyższy bilans od początku epidemii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama