Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

USA: Porucznik planował atak terrorystyczny w stylu Breivika

USA: Porucznik planował atak terrorystyczny w stylu Breivika
W domu Hassona policja znalazła 15 sztuk broni, ponad 1 000 sztuk amunicji i narkotyki. (Fot. Facebook/US Attorney)
49-letni porucznik amerykańskiej straży przybrzeżnej został aresztowany pod zarzutem planowania ataku terrorystycznego w swoim kraju - informuje BBC. Mężczyzna sporządził listę potencjalnych ofiar z fragmentów manifestu Andersa Breivika.
Reklama

W domu Christophera Paula Hassona policja znalazła 15 sztuk broni, ponad 1 000 sztuk amunicji i narkotyki. Aresztowany sporządził listę osób, w tym znanych polityków partii demokratycznej, którzy mogli stać się celem jego działań.

Jak twierdzi prokuratura, od 2017 r. Hasson czerpał wiedzę, jak gromadzić broń i sporządzić listę potencjalnych ofiar z fragmentów manifestu Andersa Breivika.

"Oskarżony zamierzał zamordować niewinnych cywilów na skalę rzadko spotykaną w tym kraju" - oświadczył Robert Hur, okręgowy prokurator federalny, w dokumentach przedstawionych sądowi. Dodał, że aresztowany jest terrorystą zdecydowanym popełnić czyny, których celem jest "wpłynięcie na działania rządu".

"Marzę o sposobie zabicia prawie każdej osoby na ziemi" - napisał Hasson w 2017 roku w czerwcu w szkicu e-maila. W tekście aresztowany rozważa, które metody "spowodowania całkowitego zniszczenia" byłyby najskuteczniejsze i bierze pod uwagę atak biologiczny, a następnie zanieczyszczenie dostaw żywności.

Według amerykańskich mediów, aresztowany mieszka na przedmieściach Maryland w Silver Spring.

Straż przybrzeżna potwierdziła, iż członek tej służby został aresztowany, lecz nie udzieliła dalszych informacji.

Anders Behring Breivik przeprowadził 22 lipca 2011 roku zamach bombowy na budynek rządowy w Oslo, w którym mieściła się m.in kancelaria premiera. Zginęło w nim osiem osób. Kilka godzin później pojawił się w przebraniu policjanta na obozie młodzieżowym partii pracy na wyspie Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób. Został skazany na maksymalną w Norwegii karę 21 lat więzienia. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.07.2019
  GBP 4.752 złEUR 4.267 złUSD 3.786 złCHF 3.851 zł

  Sport


  Reklama