Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: Joe Biden wydał rozkaz zestrzelenia chińskiego balonu szpiegowskiego. Jest odpowiedź Chin

USA: Joe Biden wydał rozkaz zestrzelenia chińskiego balonu szpiegowskiego. Jest odpowiedź Chin
Joe Biden podkreślił, że balon nie miał prawa przebywać w przestrzeni powietrznej USA. (Fot. Getty Images)
Amerykański samolot myśliwski zestrzelił chiński balon szpiegowski, który od kilku dni przebywał w przestrzeni powietrznej USA. Rozkaz do przeprowadzenia akcji zbrojnej wydał prezydent Joe Biden. Do decyzji błyskawicznie odniosło się chińskie MSZ.
Reklama
Reklama

Już w środę Joe Biden polecił, aby Pentagon zestrzelił chiński balon tak szybko, jak to możliwe. Po udanej operacji pochwalił jej wykonawców. "Z powodzeniem go zestrzeliliśmy i chcę pochwalić naszych lotników, którzy to zrobili" - przekazał prezydent dziennikarzom.

W swoim oświadczeniu minister obrony USA Lloyd Austin sprecyzował, że samolot wojskowy zestrzelił balon u wybrzeży Karoliny Południowej. "Balon, który był używany przez Chiny w celu badania strategicznych miejsc w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, został zestrzelony nad wodami terytorialnymi USA" - oświadczył Austin.

Akcję prowadzącą do zestrzelenia balonu poprzedziło zamknięcie przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa przestrzeni powietrznej w części Karoliny Północnej i Karoliny Południowej.

"Federalna Administracja Lotnictwa zamknęła też dodatkową przestrzeń powietrzną, aby wesprzeć Departament Obrony w działaniach na rzecz bezpieczeństwa narodowego. Agencja wstrzymała również odloty i przyloty na lotniska Wilmington, Myrtle Beach International i Charleston International" – podała stacja ABC.

Ministerstwo spraw zagranicznych Chin oświadczyło, że wyraża "zdecydowane niezadowolenie i sprzeciw" wobec użycia siły przez Stany Zjednoczone w celu zaatakowania ich statku powietrznego. Dodano, że "był to cywilny balon używany do celów meteorologicznych, który w sposób niezamierzony wleciał w amerykańską przestrzeń powietrzną".

Ze względu na incydent, zapowiadaną wizytę w Chinach odwołał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Czytaj więcej:

Holandia: Nielegalne posterunki chińskiej policji zostały zamknięte

Media: Chińskie urządzenie geolokalizacyjne odkryto w samochodzie rządowym

Kanadyjski wywiad ostrzega, by nie ufać popularnym aplikacjom takim jak chiński TikTok

  Komentarze
  • BallonJoe
   5 lutego, 17:06

   Cywilny balon do celów meteorologicznych xD
   Od kiedy to Kowalscy posyłają balony żeby sprawdzic pogode huehuehue

  • Jomir
   5 lutego, 20:52

   Ale jaja jak balony😄😄😄🤣🤣🤣✌️✌️✌️✌️

  • Zdzisław Dyrman
   6 lutego, 08:17

   Joe Bitet to może wydać rozkaz zmiany swojego pampersa i strzelania z torby.On ledwo stoi,nie mówiąc o ogarnianiu rzeczywistości.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.03.2023
  GBP 5.3302 złEUR 4.6850 złUSD 4.3247 złCHF 4.7012 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama