Menu

USA: 27 procent mieszkańców nie chce szczepień na Covid-19

USA: 27 procent mieszkańców nie chce szczepień na Covid-19
Ponad jedna czwarta mieszkańćów USA nie ufa szczepionkom. (Fot. Getty Images)
Komisarz Agencji ds. Agencji Żywności i Lekarstw (FDA) Stephen Hahn wyraził zaniepokojenie rezultatami sondażu, z którego wynika, że 27 proc. Amerykanów nie przyjęłoby bezpłatnej szczepionki na koronawirusa. Podchodzą do niej z obawą.
Reklama

Występując przed kamerami sieci telewizyjnej ABC News w programie „This Week" Hahn sprecyzował, że ponad czwarta część dorosłych w Stanach Zjednoczonych „zdecydowanie" lub „prawdopodobnie" nie zaakceptuje szczepionki. Takie stanowisko zaprezentowali respondenci ostatniego sondażu ABC News/ Washington Post.

Pytany co się stanie, jeśli wszystkie z deklarujących w ankiecie odmowę osoby faktycznie tak postąpią komisarz przyznał, że byłaby to duża, wywołująca niepokój liczba. Jak dodał, w Stanach Zjednoczonych od wielu lat istnieje problem ze szczepionkami.

W istocie część społeczeństwa ze sceptycyzmem odnosi się nawet do szczepionek na takie choroby jak odra. Inni nie dowierzają sprzecznym sygnałom płynącym z Białego Domu. Twierdzą, że szczepionka może być bardziej ryzykowna niż sama choroba, a szybkość z jaką się dąży do jej odkrycia i produkcji rodzi niebezpieczeństwo.

Hahn starał się zapewnić, że FDA dysponuje „niesamowitą wiedzą naukową". Przeprowadza badania, dodał, aby ocenić bezpieczeństwo i skuteczność wyselekcjonowanej szczepionki.

USA zostały najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem świata. (Fot. Getty Images)

„Chcę zapewnić o tym Amerykanów i wzbudzić zaufanie, że nad tym pracujemy" – przekonywał komisarz agencji.

Ankieta ABC News/Washington Post wykazała, że 27 proc. respondentów obawia się szczepionki. Połowa z nich nie ufa szczepionce, a 23 procent twierdzi, że nie uważa jej za konieczną.

Zgodnie z sondażem jednocześnie 71 proc. Amerykanów „zdecydowanie" lub „prawdopodobnie" zaszczepiłoby się na COVID-19.

Hahn wyjaśnił, że szczepionka jest opracowywana z „bezprecedensową" szybkością. Powstrzymał się od potwierdzenia sobotnich prognoz prezydenta Trumpa, że można ją przygotować jeszcze przed końcem roku. Odmówił podania terminu, kiedy będzie dostępna. Podnosił natomiast rolę jaką odgrywa w tym FDA oraz niespotykane tempo w pracach nad szczepionką.

„W minionym tygodniu wydaliśmy wytyczne w sprawie opracowywania szczepionek, ponieważ chcemy, aby było bardzo jasne, że naszą solenną obietnicą dla narodu amerykańskiego jest podjęcie decyzji na podstawie danych i badań naukowych dotyczących szczepionki w zakresie jej bezpieczeństwa i skuteczność" – przekonywał komisarz FDA.

Według ostatnich danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa, Stany Zjednoczone pozostają najbardziej dotkniętym przez Covid-19 krajem na świecie, z ponad 2,8 mln zdiagnozowanych przypadków. Z powodu koronawirusa zmarło co najmniej 129.718 osób.

Czytaj więcej:

Elżbieta II i Donald Trump odbyli rozmowę telefoniczną

USA: Niemal 53 tys. nowych zakażeń. Najwyższy bilans od początku epidemii

USA: Epidemia zmienia sposób świętowania Dnia Niepodległości

  Komentarze
  • Pl
   6 lipca 2020, 12:15

   Nie tyle chodzi o szczepionkę, co o jej PRZYMUS.NIKT NIE MA PRAWA NARZUCAĆ PRZYMUSU.

  • Czytelnik anonimowy
   6 lipca 2020, 13:24

   Nigdy nie przyjalbym szczepionki sponsorowanej przez człowieka(Bill Gates), który stwierdzi że zamierza przy pomocy szczepionek zredukować liczbę ludności o 15 procent.

  • Seba
   6 lipca 2020, 15:13

   Bill gates ma potomstwo i stwierdzil ze nie nalezy ich szczepic wiec ja ide w jego slady i mowie nie

  • Rob
   6 lipca 2020, 15:42

   Niektóre barany nie mogą się wręcz doczekać

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.01.2021
  GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama