Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: Rozpoczął się pierwszy proces o zmiany klimatyczne wytoczony władzom stanowym

USA: Rozpoczął się pierwszy proces o zmiany klimatyczne wytoczony władzom stanowym
Szesnaście osób w wieku od 6 do 22 lat pozwało stan za propagowanie polityki energetycznej opartej na paliwach kopalnych, która ich zdaniem narusza ich konstytucyjne prawo do "czystego i zdrowego środowiska". (Fot. Getty Images)
W amerykańskim stanie Montana rozpoczął się wczoraj pierwszy proces, w którym mieszkańcy skarżą władze stanowe o prowadzenie działań, które przyspieszają globalne ocieplenie i zagrażają ich przyszłości. Skarżący - młodzi ludzie nieprzekraczający 22 lat - twierdzą, że polityka prowadzona przez stan Montana łamie ich konstytucyjne prawo do 'czystego i zdrowego środowiska' - podała agencja Reutera.
Reklama
Reklama

Prawnik powodów podkreślił, że rzeki wysychają, lodowce się kurczą, w rezultacie czego młode pokolenia doświadczają szkód materialnych, zdrowotnych i psychologicznych. Proces ma potrwać dwa tygodnie. Wniosek do sądu złożono w 2020 roku.

Jedna ze skarżących, Rikki Held, zeznała, że susze spowodowane przez globalne ocieplenie już uderzyły gwałtownie w jej rodzinne ranczo leżące na wschodzie stanu. "Krowy są chude, cielęta umierają", a pożary lasów powodują, że z nieba spada popiół. Tymczasem "mamy wiedzę i technologię, potrzebujemy tylko empatii i chęci, żeby dokonać właściwego wyboru" - podkreśliła.

Powodzi twierdzą, że polityka, która "w sposób systemowy aprobuje, zachęca i ułatwia" wykorzystanie paliw kopalnych, jest prowadzona wbrew prawu stanowemu z 1972 roku, które zagwarantowało ochronę środowiska dla przyszłych pokoleń.

Adwokat stanu podkreślił, że emisje gazów cieplarnianych w Montanie maleją, a sprawa powinna być rozstrzygnięta nie na sali sądowej, ale wśród ustawodawców. Zauważył, że w procesie pojawią się "silne emocje, oskarżenia, spekulacje, założenia oraz lęk".

Proces jest pierwszym postępowaniem w USA, w którym władze skarżone są o bezczynność wobec zmian klimatu, ale nie jedynym: kilka innych wniosków zostało złożonych do amerykańskich sądów przez młodych ludzi i czekają na decyzję o terminach rozpraw.

Pozwy przeciwko władzom, które nie prowadzą odpowiedzialnej polityki klimatycznej, wytaczane są także w Europie, zarówno przed sądami krajowymi jak i przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Skarżący nie wnoszą o odszkodowania, domagają się jednak zmiany polityki ekologicznej.

Czytaj więcej:

Grenlandia: Władze miasta Ilulissat chcą ograniczyć liczbę turystów, by spowolnić topnienie lodowców

Topnienie lodowców na Grenlandii bliskie punktu krytycznego

Przybywa osób z alergią na pyłki. Eksperci twierdzą, że to efekt zmian klimatu

USA: Od 35 do 75 proc. kalifornijskich plaż zniknie do końca stulecia

Wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat. To wcześniej niż zakładano

    Komentarze
    • Celestyn76
      14 czerwca 2023, 02:02

      Kompletne zidiocenie I tyle ciekawe kogo oskarza jak kiedys wybuchnie wulkan w yellowstone

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama