Menu

UK nie wpuści obywateli UE z kryminalną przeszłością. "Zagrażają naszemu stylowi życia"

UK nie wpuści obywateli UE z kryminalną przeszłością. "Zagrażają naszemu stylowi życia"
Wielka Brytania wdraża nowe, surowe prawo imigracyjne. (Fot. Getty Images)
Po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, obywatele państw Unii Europejskiej mający przeszłość kryminalną nie będą mogli wjechać do Wielkiej Brytanii - zapowiedział dziś brytyjski rząd. Szefowa Home Office - Priti Patel - nazwała ich 'zagrożeniem dla stylu życia'. Zmiany obejmą również osoby, które posiadają już tzw. status osoby osiedlonej.
Reklama
Reklama

Zakaz będzie dotyczył osób, które mają na koncie przynajmniej rok więzienia, ale może być zastosowany także wobec osób z krótszymi wyrokami. W ten sposób ujednolicone zostaną przepisy dla obywateli UE i państw trzecich.

Zgodnie z unijnymi zasadami swobodnego przepływu osób - którym Wielka Brytania podlega do końca tego roku, gdy upłynie okres przejściowy po Brexicie - obywatel UE z kryminalną przeszłością może nie zostać wpuszczony do tego kraju tylko wtedy, gdy brytyjskie władze wykażą, że stanowi on rzeczywiste, aktualne i wystarczająco poważne zagrożenie dla interesów społeczeństwa.

"Zbyt długo przepisy UE zmuszały nas do wpuszczania na nasze ulice niebezpiecznych zagranicznych przestępców, którzy nadużywają naszych wartości i zagrażają naszemu sposobowi życia. Wielka Brytania będzie bezpieczniejsza dzięki bardziej rygorystycznym i sprawiedliwym kontrolom granicznym, w ramach których zagraniczni przestępcy bez względu na narodowość będą podlegać tym samym przepisom" - oświadczyła minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Prawo do wjazdu utracą również posiadacze tzw. settled status, jeśli popełnią przestępstwo po 1 stycznia 2021 r. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z przedstawionymi przez nią rozwiązaniami przestępcy, którzy zostali skazani na co najmniej rok więzienia, nie będą mogli wjechać do Wielkiej Brytanii. Władze będą mogły nie wpuścić także osób, które mają na koncie krótsze wyroki, osób, które popełniły jakiekolwiek przestępstwo i po raz pierwszy chcą wjechać do Wielkiej Brytanii oraz tych, które nie zostały skazane, ale jeśli ich obecność nie sprzyja dobru publicznemu, ale w tych wszystkich przypadkach decyzje będą rozpatrywane indywidualnie.

Wszystkie te sytuacje będą się w takim samym stopniu odnosić do obywateli UE, jak i państw trzecich i nie będzie miało znaczenie miejsce popełnienia przestępstwa. Wyjątkiem będą jedynie ci obywatele UE, którzy uzyskali status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii.

Jeśli jednak osoba z tzw. settled status po 1 stycznia 2021 r. popełni przestępstwo skutkujące wyrokiem powyżej roku więzienia, niezależnie od miejsca popełnienia, ten status będzie mógł być jej odebrany.

Media zwracają uwagę, że nowe przepisy będą mogły być wykorzystywane do deportacji obywateli UE, którzy są bezdomni i odmawiają przyjęcia pomocy władz w postaci zakwaterowania, albo tych, którzy zajmują się natarczywym żebraniem.

Czytaj więcej:

Obywatele UE w UK bez szans na brytyjski paszport? Nowy przepis Home Office

Home Office zapowiada naprawę "zepsutego" systemu azylowego

Brytyjskie banki będą zamykać konta rezydentom UE

  Komentarze
  • Jan bez Ziemi
   22 października 2020, 18:20

   Podejrzewam, że ci, co najbardziej w komentarzach krytykują Anglię, to ci, którym UK po 1 stycznia powie - do widzenia !

  • Do wal papier
   22 października 2020, 19:22

   chłopie zjechałes do polski po wieloletniej emigracji i dalej udzielasz sie na londynku masz na to czas ,jestes nieszczesliwy !! zostaw tych ludzi w spokoju odpowiednie władze sie tym zajmna.

  • Sedzia Dred
   22 października 2020, 19:44

   Ci co wrzeszczeli na forach ,że Brexitu nie będzie to karani tutaj albo w swoim kraju pochodzenia. Będzie wyjazd albo zakaz wjazdu dla nowej grypsery.A "kolekcjonerskie " ID już nieprzydatne .I to byl powód tego żałosnego lamentu i plucia jadem nienawiści na Angoli, bo sobie postanowili kryminalistów z Uwywalić na kopach. Zresztą homelessow też. Chłopaki i dziewczyny obudzą się po "zabawie sylwestrowej" w śpiworze tarmoszeni za łydkę przez metropolitan Police. Johnson uderza skutecznie . I teraz rozumiecie dlaczego skrócił okres przejściowy o pół roku? A znacie powód Brexitu, czy nie znacie ?

  • Sa
   22 października 2020, 20:09

   nareszcie

  • Polisz
   22 października 2020, 21:01

   A to dopiero początek restrykcji wobec obcokrajowców, ciekawe co jeszcze wymyślą? Pewnie płatny NHS, szkoły i Bóg raczy wiedzieć jakie pomysły im przyjdą do głowy

  • HappyEnd
   22 października 2020, 21:10

   Wreszcie się doczekamy! kiedy ci wszyscy kryminaliści sami zaczną opuszczać UK a kolejni już nie wjadą!!! NARESZCIE nie będzie już polak dla polaka wilkiem!!! bo tylko ten cały kryminał działał w taki sposób jak w polsce kraść , Cpac i pic. zero ambicji.

  • Paweł
   23 października 2020, 01:00

   zagrażają stylowi waszego życia hahaha wy sobie sami zagrażacie. Kraj gdzie 10 latek może smiac sie w twarz policji, gdzie drobne kradzieże są na porządku dziennym, gdzie rodzinnie pali się blanty, po prostu macie tyle swojego smrodu że nie będziecie wstanie walczy z bandytką wśród imigrantów.

  • Czytelnik anonimowy
   23 października 2020, 07:36

   Hahahahaha bye bye

  • Asan
   23 października 2020, 08:34

   "Polisz" nie wprowadzaj zamieszania .pisaniem bzdur. Posiadacze settled statut to nie są " obcokrajowcy" . Mają wszelkie prawa socjalne i żaden NHS nie będzie dla nich płatny. Opłata wjazdowa na NHS będzie dotyczyła tylko tych pracowników ,którzy przejdą przez aplikacje. tzw "100 pkt" kwalifikujących i dostaną zgodę na pracę w UK po 01/01/2021. Żadnych dla nich benefitow , leżenia po szpitalach porodowych ( tylko pomoc energency ,bez terapii na koszt podatnika brytyjskiego" ) , mieszkan z councilu etc. Mały zatarg z prawem , albo w miejscu pracy i jazda do domu. Melina się skończyła .

  • Kasia
   23 października 2020, 08:41

   ale jak oni to zrobia? gubia afrykanskich nielegalnych, nie potrafia obronic granicy morskiej ale dla obywateli wlasnego kontynentu znajda sposob? Jestem za ale oni nawet nie sa w stanie szybko deportowac ludzi.

  • Rambo
   23 października 2020, 09:27

   jestem za takim rozwiazaniem , od dawna powinno byc to ale szkopy i reszta eu nie rozumie tego ze przestepcy i patologie polskie musza byc izolowani, jeszcze UK musi wprowdzic po opuszczeni ue. kare smierci Łeb za łeb i bedzie dobrze, czekam na to.pozdarwiam z UK pzemo

  • Brytyjczyk
   23 października 2020, 09:39

   do Asan polish ma rację trzeba słuchać angielskiej tv cały system został tak skonstruowany aby prześladować wręcz obywateli EU wszyscy emigranci spoza będą traktowani jako asylum seekers albo studenci czyli będą ich traktować lepiej ze względu na prześladowania w ich kraju.Jesli znasz angielski i czytasz angielskie fora w jaki sposób oni się wypowiadają o europejczykach to włosy się jeżą na głowie.settled status jak najbardziej tak ale prawa sa bardzo ograniczone nie możesz brać udziału nawet w wyborach a asylum seeker może wyobraź sobie.

  • Utuczony chipsami
   23 października 2020, 10:29

   Do Brytyjczyk : Nie tlumacz im tego, i tak nie zrozumieja. Poloki to taki dziwny narod ze zawsze sa przeciwko sobie. To ze dzis jestes niekarany to nie znaczy ze jutro nie bedziesz, nawet glupi wypadek samochodowy moze zmienic zycie o 180 stopni. Tylko od urzednika bedzie zalezec czy mozesz zostac. Wyobraz sobie ze masz tu wlasny dom, caly majatek a w miesiac jestes deportowany. A co z majatkiem? To wszystko jest tak zrobione zeby dyskryminowac Europejczykow. Jezeli ktos nie widzi stosunku anglikow do Polakow to albo jest albo jest slepy albo zakochany w UK po uszy. Kraj jest dobry do zycia p,

  • Ma
   23 października 2020, 10:33

   Zagrażają naszemu stylowi życia dobre najwiecej złodzieju sklepowych jest w uk w biały dzień zapiernicza ci katalizator z pod auta wczoraj oglądałem filmik z wali jak człek udawał kota przy włamaniu w biały dzień a 30 latka zatłukła 88 latka w sklepie bez powodu zreszta tez w wali przecież tu mieszka chyba największa zwierzyna w Europie nigdzie tego nie widziałem ani w Niemczech ani w norwegi jaja sobie robią

  • Polisz
   23 października 2020, 12:42

   można sobie wcisnąć w d...

  • Polisz
   23 października 2020, 13:05

   Podam prosty przykład wcześniej w UK obowiązywała "Permanent Resident Card", po czym w zeszłym roku tak karta utraciła całkowicie swoją ważność z niewiadomego powodu i wprowadzono "Settled Status", który jak się dokładnie poczyta jakie masz prawa przy tym statusie to włosy stają dęba na głowie, nie wspominając już o kolejnym stosie dokumentów które trzeba na nowo im przesłać ubiegając się o ten "Settled Status"
   Jeden z przykładów jakie prawa ci przysługują mając "Settled Status" Będąc nawet właścicielem domu w UK i płacąc za niego uczciwie mortgage można być pozbawionym prawa wjazdu do UK na granicy z jakiegoś błachego powodu i cały ten status można sobie wcisnąć w d... .
   Polecam dokładnie przeczytanie jakie prawa przysługują posiadaczą "Settled Status" !!!

  • Polisz
   23 października 2020, 13:55

   Podam prosty przykład wcześniej w UK obowiązywała "Permanent Resident Card", po czym w zeszłym roku tak karta utraciła całkowicie swoją ważność z niewiadomego powodu i wprowadzono "Settled Status", który jak się dokładnie poczyta jakie masz prawa przy tym statusie to włosy stają dęba na głowie, nie wspominając już o kolejnym stosie dokumentów które trzeba na nowo im przesłać ubiegając się o ten "Settled Status"
   Jeden z przykładów jakie prawa ci przysługują mając "Settled Status" Będąc nawet właścicielem domu w UK i płacąc za niego uczciwie mortgage można być pozbawionym prawa wjazdu do UK

  • Drogówka
   23 października 2020, 15:25

   Wielka ściema. Uk jak wyjdzie z unii Europejskiej, co jest oczywisty fakt. Nie będzie miała dostępu do informacji o ludziach poszukiwanych itd. Oraz nie będzie mogą się wymieniać informacjami operacyjnymi. Dane które są obecne benda nieaktulizowane. Ta informacja to Sok z Burak........

  • Czyli
   23 października 2020, 16:28

   koniec z bezdomnymi ktorzy maja cos na sumieniu i mieli problem z prawem w uk

  • Jan bez Ziemi
   23 października 2020, 20:40

   Polish@ Chyba to nowe prawo Ciebie dotyczy, bo tak lamentujesz ? I widać, że nie starałeś się o settled status, bo wypełnienie ankiety online trwa niecałe 5 minut. Ze skanem paszportu włącznie. 3 dni czekałem na jego przyznanie. Jakie stosy dokumentów ?

  • Henryk Vlll
   23 października 2020, 20:53

   Brytyjczyk@ Masz czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach lokalnych. Wczesniej mogłeś jeszcze wybierać do Europarlamentu. Nie możesz bez obywatelstwa wybierać posłów do parlamentu. Rejestracja w spisie jest obowiazkowa. Widać, że te sprawy są Tobie obce. Ja zawsze głosowałem.

  • Henryk Vlll
   23 października 2020, 20:57

   Brytyjczyk@ A jak Anglicy włączają tłumacza google i czytają wasze komentarze, to, co o was myślą i co im się robi z włosami na głowie?

  • Churchill
   23 października 2020, 21:00

   Polacy, to jeszcze pikuś. Ale jaka panika jest wśród tych wszystkich Ruskich ?

  • Do
   23 października 2020, 21:59

   Asan ! Polish nie ma na pewno statusu i dlatego tak pisze. Bo się boi. Niech sobie przetlumaczy wyciąg ze strony Home Office : " These changes do not apply to EU citizens protected by the Withdrawal Agreement, such as those with status under the EU Settlement Scheme. However, if an individual who is protected by the Withdrawal Agreement commits crimes from 1 January 2021, in the UK or overseas, their status could be revoked, for example if that crime resulted in a prison sentence of at least a year".

  • Polisz
   24 października 2020, 12:06

   Polisz ma już dawno wyrobiony UK paszport i nie bawi się w jakieś niepewne darmowe "Settled Status" które może ulec zmianie bez powodu lada moment znając UK. Chyba każdy normalny człowiek wie jak coś jest za darmoche w tym kraju to wiadomo ile to jest warte? czyli =0
   Jeszcze wspomnicie moje słowa, ale wtedy będzie już za późno, dalej wierzcie w swoje prawa w UK, krzyż na droge łatwowierni parafianie.

  • Brytyjczyk
   25 października 2020, 07:55

   do Henryk VIII nie ma ani czynnego ani biernego prawa wyborczego to twoje wymysły osmieszasz się tylko,głosujesz jeśli jesteś obywatelem nieuku ja jestem więc ostatnio głosowałem w wyborach parlamentarnych jeśli na czas się zarejestrujesz,obywatel EU mógł głosować tylko do europarlamentu teraz już tego nie będzie, widać ze te sprawy sa ci obce kompletnie nie masz o tym pojęcia

  • Henryk Vlll
   25 października 2020, 10:42

   Do Brytyjczyk : " To vote in a local government election you must:

   be registered to vote
   be 18 or over on the day of the election (‘polling day’) (16 or over in Scotland)
   be a British, Irish, Commonwealth or EU citizen
   be registered at an address in the area you want to vote in
   not be legally excluded from voting
   Local government councillors in England and Wales are elected using the First Past the Post system. You vote for one candidate in your local area and the candidate with the most votes wins ". Kto tu jest nieukiem ?

  • Brytyjczyk
   25 października 2020, 11:22

   do Henryk VIII tak wygląda ten tekst przestań zmieniać teksty pod swoją teorię posłów wybiera się do parlamentu a nie do gminy sam piszesz o wyborach parlamentarnych oto tekst
   To vote in a general election you must:

   be registered to vote
   be 18 or over on the day of the election (‘polling day’)
   be a British, Irish or qualifying Commonwealth citizen
   be resident at an address in the UK (or a British citizen living abroad who has been registered to vote in the UK in the last 15 years)
   not be legally excluded from voting
   There are 650 Members of Parliament (MPs) in the UK Parliament.

  • Henryk Vlll
   25 października 2020, 12:24

   Do Brytyjczyk. Dnia 23.10.2020 roku o 20.53 napisalem do Ciebie : " Brytyjczyk@ Masz czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach lokalnych. Wczesniej mogłeś jeszcze wybierać do Europarlamentu. Nie możesz bez obywatelstwa wybierać posłów do parlamentu. Rejestracja w spisie jest obowiazkowa. Widać, że te sprawy są Tobie obce. Ja zawsze głosowałem ". Czytasz ze zrozumieniem, czy nie ? A mój cytat angielski z gov.uk jest o wyborach lokalnych, Twoj o general election. Ja o niebie, Ty o chlebie. Pozdro.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama