Menu

UK na krawędzi nowego kryzysu. Chodzi o zdrowie psychiczne

UK na krawędzi nowego kryzysu. Chodzi o zdrowie psychiczne
Strony internetowe organizacji związanych ze zdrowiem psychicznym odnotowują rekordową liczbę odwiedzin. (Fot. Getty Images)
Miliony mieszkańców Wielkiej Brytanii zmagają się z problemami zdrowia psychicznego wywołanymi izolacją w domach i przeciągającą się epidemią - donosi organizacja charytatywna Mind. Powołuje się przy tym na badania i statystyki również z innych krajów na świecie, w których udowodniono znaczne pogorszenie ogólnego stanu zdrowia psychicznego w społeczeństwie.
Reklama

Mind zwraca uwagę, że skala problemu jest na tyle złożona, iż ciężko ją poprawnie zidentyfikować. Organizacja wskazała, że nawet gdyby opierać się wyłącznie na jej własnych danych, można mieć poważne powody do niepokoju. Tylko w ostatnim czasie ze strony Mind.org.uk ponad milion osób pobrało informacje o pomocy psychicznej. To pierwsze tak duże zainteresowanie, jakie kiedykolwiek odnotowała sieć.

Szef Minda - Paul Farmer - dodał, że rządowe statystyki potwierdzają także rosnącą liczbę przypadków przemocy domowej. Podobnie sytuacja wygląda obecnie w niemal wszystkich krajach - znaczny wzrost liczby telefonów z prośbami o pomoc odnotowały organizacje m.in. w Polsce, Hiszpanii czy USA.

"Nie mam wątpliwości, że jesteśmy na krawędzi nowego kryzysu" - ocenił Paul Farmer.

"Mamy tu trochę paradoksalną sytuację, bo rośnie liczba osób z problemami psychicznymi, a NHS odnotowuje mniejszą liczbę skierowań pacjentów do systemu opieki zdrowia psychicznego" - zauważył.

Mind apeluje do brytyjskiego rządu, aby przygotował się na nadchodzący kryzys. (Fot. Getty Images)

Ekspert wskazał, że dodając do całej sytuacji również problemy finansowe i recesję w kraju, można spodziewać się, iż "system zdrowia psychicznego będzie zmagał się w najbliższych miesiącach z niewyobrażalną presją". 

Opinie szefa Minda zdają się podzielać także eksperci z innych krajów, w tym z WHO. Ci ostatni od kilku dni apelują, aby poszczególne kraje niezwłocznie wykorzystały obecny czas na przygotowanie służby zdrowia na wzrost liczby osób zmagających się ze zdrowiem psychicznym. 

Oddzielny apel wystosowała również brytyjska organizacja Zero Suicide Alliance, która prowadzi kursy wyczulające innych na problemy psychiczne bliskich i pomagające zmniejszyć liczbę samobójstw. Jej aktywiści odnotwują od kilku tygodni rekordową liczbę wejść na stronę, w tym na podstronę o tym, jak pozbyć się myśli o samobójstwie.

NHS nie odniosło się jeszcze do tych konkretnych apelów, ale już w ubiegłym miesiącu zapowiadano, że trwają przygotowania służby zdrowia na kryzys związany ze zdrowiem psychicznym w związku z epidemią. 

  Komentarze
  • Krzysiek
   20 maja, 09:56

   Ale w UK przed wirusem wiadomo bylo ze 40 procent i wiecej mialo takie problemy teraz pewnie bedzie wiecej wstarczy na codzien ich posluchac i popatrzec jak sie zachowuja o czym mowia itp

  • Eeeeee
   20 maja, 10:01

   Nigdy w tym nie byli mocni

  • K. S.
   20 maja, 12:44

   Będzie jeszcze alkoholizm

  • Olo
   20 maja, 12:50

   Do Krzysiek I eeeee. W uk jest dużo ludzi którzy sobie nie radzą psychicznie tylko dlatego że o tym mówią I szukają pomocy...nie wstydzą się swoich mentalnych problemów . W Polsce wstyd powiedzieć że coś Ci dolega bo zaraz wyzwa Cię od głupków, zaszufladkuja Cię, dlatego też Polaków z problemami jest dużo więcej tylko się o tym nie mówi, po prostu. Bo co sąsiad powie??? W polsce jest pokazowka ....Ja się z tej mentalności po 20 latach mieszkania w uk wyleczylam...I pewnie zaraz jakiś hejt na mnie spadnie tak po polsku Ale jakoś sobie z tym poradzę :)))pozdrawiam I zdrówka życzę.

  • Marihuana
   20 maja, 13:58

   Olo ,a co palisz i ile pijesz ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama