Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK dostosowuje kodeks drogowy pod autonomiczne samochody

UK dostosowuje kodeks drogowy pod autonomiczne samochody
Wielka Brytania chce być liderem w rozwoju technologii AV. (Fot. Getty Images)
Na Wyspach wprowadzono nowe przepisy drogowe dotyczące prowadzenia pojazdów, aby przyspieszyć rewolucję drogową związaną z rozwojem pojazdów autonomicznych. Jak dodano, nowelizacja prawa była konieczna, ponieważ sektor związany z samojezdnymi autami na Wyspach wkrótce będzie wart rekordowe 42 mld funtów.
Reklama
Reklama

Brytyjski parlament wprowadził nowe przepisy na początku tego miesiąca. Ich celem jest uczynienie z Wielkiej Brytanii "światowego lidera w sektorze pojazdów autonomicznych" oraz "przykładu dla innych krajów, jak powinny wyglądać właściwe regulacje".

Projekt ustawy o pojazdach zautomatyzowanych (AV) - Automated Vehicles Bill - uznawany jest za "podstawę najbardziej kompleksowych ram prawnych na świecie". 

W ustawie precyzyjnie wyjaśniono, kto ponosi odpowiedzialność za wypadek samochodowy będący efektem kolizji z pojazdem bez kierowcy. Opracowano także dokładny system regulacyjny, którego celem jest monitorowanie bezpieczeństwa pojazdów AV.

Obecne rządowe prognozy wykazują, że sektor pojazdów autonomicznych w Wielkiej Brytanii może wkrótce być wart aż 42 mld funtów. Co więcej, do 2035 roku wygeneruje on dodatkowych 38 tys. wysoce wyspecjalizowanych i dochodowych miejsc pracy.

Zwrócono także uwagę, że pojazdy autonomiczne będą mieć kolosalny wpływ na NHS. Mogą one bowiem pomóc w zmniejszeniu liczby ofiar wypadków, które powodują zmęczeni, pijani lub przekraczający prędkość kierowcy.

"Jeśli chodzi o technologię AV, Wielka Brytania jest na drodze do bycia jej światowym liderem" - zwrócił uwagę minister transportu Mark Harper. "Nowa ustawa gwarantuje, że bezpieczeństwo pozostanie w centrum naszych planów" - dodał.

Czytaj więcej:

W Queensferry rusza pierwsza w UK linia obsługiwana przez autonomiczne autobusy

W Szwecji regularne kursy rozpoczął pierwszy na świecie autonomiczny prom

Rishi Sunak toruje drogę dla autonomicznych samochodów na ulicach

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.03.2024
  GBP 5.0413 złEUR 4.3176 złUSD 3.9922 złCHF 4.5099 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama