Menu

UK: Sąd wydał zgodę na odłączenie od aparatury młodej matki w stanie śpiączki

UK: Sąd wydał zgodę na odłączenie od aparatury młodej matki w stanie śpiączki
Wkrótce po przyjęciu do szpitala kobieta urodziła dziecko przez cesarskie cięcie, po czym zapadła w śpiączkę. (Fot. Getty Images)
Brytyjski sąd opiekuńczy wydał zgodę na odłączenie od aparatury podtrzymującej życie kobiety, która znajduje się w śpiączce i ma koronawirusa, a przed miesiącem urodziła dziecko, choć sprzeciwia się tej decyzji jej rodzina - podały dzisiaj brytyjskie media.
Reklama
Reklama

Sprawa przypomina głośną historię mieszkającego w Anglii Polaka, który po ataku serca pozostawał prawie trzy miesiące w stanie wegetatywnym, do czasu gdy po długiej batalii sądowej szpital w Plymouth uzyskał zgodę sądu na wstrzymanie mu podawania za pomocą rurek pożywienia i wody. Będący w średnim wieku mężczyzna zmarł pod koniec stycznia br.

Kobieta, o której mowa, ma nieco ponad 30 lat, jest muzułmanką i już wcześniej cierpiała na chorobę Addisona - rzadkie schorzenie spowodowane przewlekłym niedoborem hormonów produkowanych przez korę nadnerczy.

W styczniu trafiła do szpitala w Leicester w środkowej Anglii z powodu zakażenia koronawirusem, będąc w 32. tygodniu ciąży. Wkrótce po przyjęciu do szpitala urodziła dziecko przez cesarskie cięcie, ale zapadła w śpiączkę. Lekarze stwierdzili, że jej trzustka przestała funkcjonować, a jedno płuco jest martwe.

Szpital w Leicester zwrócił się do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, argumentując, że szanse na powrót do zdrowia są bliskie zera, z czym nie zgadzała się rodzina kobiety. "Wierzymy w cuda. Umrzemy wtedy, kiedy Bóg zapisał naszą śmierć. Odłączyć maszynę, to dla nas jak prosić kogoś, żeby nas zabił" - podkreślała w sądzie jej siostra.

Sąd opiekuńczy - specjalny sąd zajmujący się wyłącznie sprawami dotyczącymi osób ubezwłasnowolnionych lub niemogących samodzielnie podejmować decyzji - uznał jednak wczoraj, że w obecnej chwili lekarze nie podtrzymują jej już przy życiu, lecz przedłużają zgon, wobec tego w najlepszym interesie kobiety jest to, by odłączyć aparaturę i pozwolić jej z godnością umrzeć.

Czytaj więcej:

Sprawa Polaka w śpiączce. Brytyjski szpital wydał oświadczenie

Polskie MSZ "podejmuje działania" w sprawie Polaka w śpiączce

Zmarł Polak, który przebywał w śpiączce w szpitalu w Plymouth

Polskie MSZ zapewnia: "Pomagamy rodakom w Wielkiej Brytanii"

  Komentarze
  • Kanna
   24 lutego, 17:35

   cywilizacja smierci. Brytole...

  • Steff
   24 lutego, 20:05

   Strach zyc i placic skladki skoro tak latwą reką w cywilizowanym kraju traktuje sie obywatela, czy politykow tez to dotyczy? Czemu nadal sie nie szczepią, czemu kameralnie nie robi sie show jak borys bierze szczepionke z rodziną?

  • Grzesiek
   24 lutego, 21:19

   Tak będzie teraz covid nie zabił tyle co planowano, czas na plan B

  • Tomasz
   24 lutego, 21:27

   To jakieś nieporozumienie ludzie musimy się jednoczyć tylko tak wygramy z tym dziadoskimi prawem!!!! nie można nikogo usmiercac !!!! trzeba od razu reagować....... stop śmierci nigdy bym nie chciał żeby ktoś nie podawał mi jedzenia ludzie to obłęd łączny się i stajkujmy !!!

  • J23
   24 lutego, 22:59

   Ja p... znowu kasa za zdrowe organy wygrala z ludzkim zyciem... Zgroza!!!

  • Jasnowidz z UK
   24 lutego, 23:02

   Cywilizacja śmierci to się nazywa, socjologię studiowałem w polszy, paskudny kraj się zrobił do życia ,zupełna odwrotność Polski, już nie mogę się doczekać wyjazdu już w tym roku, niestety nie ma takiego drugiego kraju w Europie, dokładnie prześledzilem wszystkie przypadki, Holandia to inna bajka ,tam robi się to dobrowolnie ,niczego sąd nie nakazuje .UK popłynęło totalnie.

  • Arni
   25 lutego, 01:32

   Jestem za,gdybym miał leżeć jak roślinka bez szansy na zycie to wolałbym eutanazję.Spojrzcie na tą Ewę Błaszczyk,córka już chyba z 20 lat w śpiączce,a ona ja męczy,i tak nic z niej nie będzie,już nie wspomnę ile to podatników kosztuje

  • Jak za niemca w wojne
   25 lutego, 05:44

   Strach zapaść w śpiączkę

  • Czytelnik anonimowy
   25 lutego, 07:58

   A książę Filip, któremu rzekomo nic powaznego nie dolega, w czasie pandemi zajmuje szpitalne łóżko,ot tak na wszelki wypadek.

  • Patriotka
   25 lutego, 08:48

   Wlasnie obejzalam film wegi oczy diabla i tak naprawde juz nic mnie nie zdziwi. Zyjemy w chorym swiecie juz nigdy nic nie bedzie normalne. Na sile przerabiaja nam mozgi wmawiajac ze zyjemy w wolnym swiecie a ja sie pytam gdzie ta wolnosc jak tak naprawde przeanalizuje sie wszystko to trudno szukac tej wolnosci. Mozesz usunac ciaze ale w momecie kiedy urodzisz dziecko to dostaje chipa na noge i ty je wychowujesz ale nie decydujesz o nim tylko panstwo i taka jest prawda. Nie pojdzie do szkoly ty placisz jest chore sad decyduje czy nalezy mu die zycie czy nie. CHORE

  • Czytelnik anonimowy
   25 lutego, 09:20

   Myślicie, że spisujac oświadczenie, będąc dobrego zdrowia i całkowicie świadomy, że wrazie czego nie wyrażamy zgody na dołączanie nas od aparatury podtrzymujacych życie, chyba że wskazana osoba (najbardziej zaufana na świecie) nie wyrazi na to zgody, ktokolwiek będzie je respektował? Czy też sąd podejmujący decyzje za osobe, nie mogąca aktualnie decydować o sobie, i tak każe odłączyć aparaturę?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama