Menu

UK: Poziom zagrożenia koronawirusem obniżono z 5. na 4.

UK: Poziom zagrożenia koronawirusem obniżono z 5. na 4.
Decyzję o obniżeniu alertu Covid-19 podjął dziś premier Boris Johnson. (Fot. Getty Images)
Poziom zagrożenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii został dzisiaj obniżony z najwyższego piątego do czwartego, gdyż spadło ryzyko, że służba zdrowia zostanie przeciążona ponad granice możliwości.
Reklama
Reklama

We wprowadzonym w maju 2020 roku pięciostopniowym systemie alertów poziom 4 oznacza, że rozprzestrzenienie się koronawirusa jest "wysokie lub rośnie wykładniczo", a poziom 5 - że istnieje "ryzyko przeciążenia służby zdrowia".

Poziom 5 obowiązywał od 4 stycznia, czyli od dnia, w którym w Anglii i Szkocji wprowadzono najwyższe poziomy restrykcji przeciwepidemicznych. Wcześniej obowiązywał poziom 4 - z wyjątkiem okresu między 19 czerwca a 21 września 2020 roku, gdy obniżono go do trzeciego.

"Służba zdrowia w czterech krajach pozostaje pod znaczną presją ze względu na dużą liczbę pacjentów w szpitalach, jednak dzięki wysiłkom społeczeństwa obserwujemy obecnie stały spadek liczby pacjentów, a groźba przeciążenia NHS (publiczna służba zdrowia) i innych służb medycznych w ciągu 21 dni ustąpiła" - napisali we wspólnym oświadczeniu naczelni lekarze Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

"Zgodnie z opinią Joint Biosecurity Center (rządowy organ, który ocenia zagrożenia ze strony koronawirusa - przyp. red.) oraz w świetle najnowszych danych, czterech naczelnych lekarzy Wielkiej Brytanii i krajowy dyrektor medyczny NHS England zgadzają się, że poziom alarmowy w kraju powinien zostać obniżony z poziomu piątego do czwartego we wszystkich częściach Zjednoczonego Królestwa" - można przeczytać w oświadczeniu.

"Nie powinniśmy mieć złudzeń - wskaźniki transmisji, obciążenia szpitali i zgonów są nadal bardzo wysokie. Z czasem szczepionki będą miały duży wpływ i zachęcamy wszystkich do zaszczepienia się, gdy otrzymają ofertę. Jednak na razie naprawdę ważne jest, abyśmy wszyscy - zaszczepieni lub nie - pozostali czujni i nadal postępowali zgodnie z wytycznymi" - podkreślili specjaliści.

Obniżenie poziomu zagrożenia koronawirusem nastąpiło trzy dni po przedstawieniu przez brytyjskiego premiera Borisa Johnsona planu wychodzenia z lockdownu w Anglii.

W środę w szpitalach w całym kraju przebywało niespełna 15,5 tys. chorych na Covid-19, co jest znacząco mniejszą liczbą zarówno od szczytu z pierwszej fali - prawie 21,7 tys. w dniu 12 kwietnia zeszłego roku, jak i z rekordowego poziomu z 18 stycznia tego roku, gdy było w nich ponad 39,2 tys. chorych.

Najnowsze dane z Anglii pokazują, że liczba osób, u których wykryto koronawirusa, jest na najniższym poziomie od września ub. roku. W sumie 84 310 osób uzyskało wynik pozytywny w tygodniu kończącym się 17 lutego. To spadek o 21 proc. w porównaniu z analogicznym okresem tydzień wcześniej, o 44 proc. mniej niż dwa tygodnie temu i jest to najniższa liczba odnotowana od tygodnia kończącego się 30 września 2020 r.

Jak podano dzisiaj, w ciągu ostatniej doby wykryto 9 985 nowych zakażeń, co jest pierwszym przypadkiem od przełomu września i października, by ich liczba przez trzy kolejne dni była poniżej 10 tys., a także zarejestrowano 323 zgony z powodu Covid-19 - co stanowi najniższy od listopada bilans niedotyczący weekendów i dni świątecznych. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4 154 562 zakażenia, z powodu których zmarło 122 070 osób.

Do środy włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało w Wielkiej Brytanii 18 691 835 osób, a drugą - 700 718.

Czytaj więcej:

Johnson: Większość restrykcji w Anglii skończy się 21 czerwca

Brytyjscy naukowcy zapobiegli zbyt szybkiemu zniesieniu lockdownu w Anglii

Szkocja będzie wychodzić z lockdownu wolniej niż Anglia

21 czerwca dniem wolnym od pracy? Mieszkańcy UK chcą świętować powrót do normalności

Anglia: Odbędą się muzyczne festiwale w Reading i Leeds

Latem Anglia może znieść obowiązek noszenia masek w sklepach i metrze

  Komentarze
  • Zakłamana angielska utopi
   25 lutego, 18:12

   obniżał poziom bo niby lockdown ze stycznia przyniósł efekty ALE 2 tygdnie temu wprowadził testowanie dla podróżnych, za które musisz płacic ponad 200 GBP oraz testowanie 3 razy w tygodniu dzieciaków w szkolach po ich powrocie. Kłamcy, kłamcy i oszołomy. Pakój torby roztrzepany. Ludzie módlcie się za ten kraj rządzony przez anychrystów i czytajcie o tym ze w testach już jest syf szczepionkowy; smart dust i manoparticals. Nie mówiąc o szczepinkach które mają obce białko i być może z komórek abortowanych. Wiem to nie prawda bo firmy temu zaprzeczyły tylko jaka jest ich wiargodność bo ręce umyły.

  • Piotr
   25 lutego, 18:29

   Dokładnie.
   magia czy cud? szczepionki nie dają gwarancji! a poluzują lockd. hehe zadanie wykonane
   mieli je juz podobno zanim pandemia sie zaczela .testy w 2017 były. a laboratorium w wuhanie sprawdzie do kogo nalezy...podpowiem do p fize ra wiec tyle w temacie
   Jakoś na raka przez wieki nie mogą znaleść lekarstw

  • Sweet
   25 lutego, 19:20

   Właśnie wczoraj widziałem, jak bardzo
   " obłożony " jest NHS. Pielegniarka, po zrobieniu mi EKG, zaniosła wyniki do lekarza ( kiedyś szedłem po badaniu, z wynikami, od razu do niego ). On zinterpretował odczyt, a ona przyszła do mnie i powiedziała mi, co powiedział doktor. Ja miałem pytanie, więc ona znowu poszła do lekarza. Przyszła znowu z odpowiedzią. Więc spytałem, czy mogę sam porozmawiać z doktorem. Ona poszła z tym do niego. Wróciła i powiedziała, że doktor zadzwoni do mnie w ciągu pół godziny. Zadzwonił i porozmawialiśmy przez telefon, jak PACJENT Z LEKARZEM. A jak !!! Można ?

  • PolonusUK
   25 lutego, 19:20

   4 miliony z hakiem to raptem 7% spoleczenstwa. Czemu taka panika ?

  • Nazwa
   25 lutego, 19:24

   Czyli jak o 1/5 czyli BoJo laskawie pozwolil wychodzic czesciej na zewnatrz ? Spacerowac w parkach ? Zakłamana angielska utopi to nie anarchysty, ale masoni. Tak jak niby angielska Royal Family ktora jest niemiecka. A czy BoJo wie ze istnieje taki wynalazek co sie nazwywa grzebien do wlosow ? Chyba nie.

  • Luzik
   25 lutego, 21:29

   To jest jakis lokdau? Widzimy sie w brajton! Słoneczny weekiend!

  • Jakub Bukaj
   26 lutego, 01:39

   Sweet,w ten sposób pozbawiłeś pielęgniarki pracy

  • Greg
   26 lutego, 06:29

   Przedstawuenie dla Gojow Trwa :-)

  • Londynczyk
   26 lutego, 07:57

   Ja tam nie nazekam dostaje granty co trzy miesiace £6500 i czynsz Za business placa hahah oby to jeszcze Trwalo....Kocham ten kraj

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama