Menu

UK: Ponad 20 mln osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki

UK: Ponad 20 mln osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki
Na zdj.: pielęgniarka szykuje szczepionkę w punkcie szczepień w Lichfield Cathedral, Staffordshire. (Fot. Getty Images)
Liczba osób w Wielkiej Brytanii, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przekroczyła 20 milionów - ogłosił dzisiaj minister zdrowia Matt Hancock. Wielka Brytania jest zdecydowanym liderem w Europie, jeśli chodzi o szczepienia.
Reklama
Reklama

"Jestem absolutnie zachwycony, że ponad 20 milionów ludzi zostało zaszczepionych w całej Wielkiej Brytanii - to absolutnie fantastyczny wynik. Chcę podziękować każdej osobie, która zgłosiła się po szczepionkę, ponieważ wiemy z coraz większą pewnością, że szczepionka chroni was, chroni wasze społeczności, a także jest drogą wyjścia z tej sytuacji dla nas wszystkich" - przyznał Matt Hancock na zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo.

"BINGO! Wynik - ponad 20 000 000 osób dostało szczepionkę (pierwszą dawkę). Co za osiągnięcie w lutym 2021 roku. Co za zespół! Dumni, że możemy być z wami w tej drodze" - napisał z kolei Nadhim Zahawi, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za program szczepień przeciw Covid-19.

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia szczepionkę firm Pfizer i BioNTech i od 8 grudnia zaczęła jej stosowanie, a na początku stycznia - również jako pierwsza - zaczęła podawać preparat opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca.

Do połowy lutego szczepionkę zaoferowano czterem pierwszym spośród dziewięciu grup priorytetowych, a zgodnie z obecnie obowiązującym planem do połowy kwietnia ma ona być dostępna dla pozostałych pięciu grup. To oznaczać będzie, że szczepionka będzie zaoferowana wszystkim osobom powyżej 50. roku życia, a także osobom poniżej tego wieku, które mają schorzenia zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na Covid-19. Łącznie w tych dziewięciu grupach priorytetowych jest ok. 32 mln osób.

W drugiej fazie, do końca lipca, brytyjski rząd planuje zaoferować szczepionki wszystkim pozostałym dorosłym mieszkańcom kraju.

Czytaj więcej:

Szczepionki na koronawirusa w UK: Wyjaśniamy różnice

Królowa zachęca do szczepień: "To wcale nie bolało"

Brytyjscy naukowcy dowodzą wysokiej skuteczności szczepionki Pfizer

USA: Szczepionka firmy Johnson&Johnson zatwierdzona do użycia

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   28 lutego, 20:09

   Jadą ostro z koksem i szczepią jak bydło.

  • Zito
   28 lutego, 20:28

   Plany pandemii zostały prawie osiągnięte...Społeczeństwa już są odpowiednio wystraszone i zmanipulowane propagandą medialną. Odpowiednio dobierane komentarze i ujęcia filmowe eskalowały od marca 2020 narastającą "pandemię Covid-19"mimo,że w sierpniu 2020 WHO rekomendowało skończyć używania terminu pandemia na rzecz epidemii...Firmy farmaceutyczne zaczęły już wtedy prowadzić kampanie reklamowe mimo,że nie było jeszcze gotowego "wyrobu medycznego" zwanego szumnie szczepionką...Potem ruszyła pierwsza fala "wyszczepień" jak nazywano początkowo zapominając,że jest to termin zarezerwowany w weterynarii do masowych szczepień bydła i trzody...I tak nakręca się business !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Judasz Iskariota
   28 lutego, 21:13

   Paweł Maras hahahaha z głową wszystko ok?

  • Andrzej
   28 lutego, 22:58

   Ja wierzę Edycie Górniak nie tam jakimś naukowcą.
   Poza tym w tej szczepiące są mikrocipy jeden z Appel a drugi z Microsoft.Aaa jeszcze ziemia jest płaska.

  • Eric
   1 marca, 03:47

   Niestety, mniejszości w tym Polacy są ,, mądrzejsi", co tam naukowcy czy lekarze, przecież oszołom na YouTube wie lepiej. Podczas tej pandemii nie wirus jest najgorszy, lecz ludzka głupota, ignorancja, brak jakiejkolwiek empatii i egoizm.

  • OMG
   1 marca, 05:57

   Zakupiono 18 milionów szczepionek, tv podaje że zaszczepiono 20 milionów ludzi. A prawda jest taka że tylko 9 milionów jest zaszczepionych. Bo dawkę podaje się dwa razy. Ale statestyka musi być przed wyborami w maju. Pieniądze znikają za szczepionki, a zwykły podatnik będzie musiał zapłacić.

  • Alicja
   1 marca, 06:37

   A ile osob zaszczepiono druga dawka......niecaly milion. Nie ma sie czym chwalic.

  • Ja
   1 marca, 07:27

   BRAWO Anglia 👍👍👍

  • Lennon
   1 marca, 07:58

   Ekspert mówi: "pandemia mogłaby się zakończyć z punktu widzenia tak zwanego myślenia zdroworozsądkowego", ale "z punktu widzenia rozgrywek, które są prowadzone" - ta pandemia nigdy się nie skończy. I dalej mówi, że "istnieje konieczność utrzymania pewnej ilości zachorowań po to, żeby swoje szczepionki rozpropagować". Tak więc "świat sobie nie poradzi, ale nie jest to wynik straszliwego wirusa tylko przyjętych egoistycznie interesów poszczególnych firm". Ponadto "koronawirus daje szerokie możliwości (...) do możliwości zamykania i zacieśniania, zależy w czyje ręce wpadnie pomysł".

  • Bo Jan
   1 marca, 09:48

   Wystukalbym pigule z fotki

  • Tedeusz
   1 marca, 16:01

   Pierwsza pandemia w historii gdzie ludzie bardziej boją się szczepionki niż wirusa...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama