Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Lekarze GP będą proponowali pacjentom leczenie prywatne lub w innych placówkach NHS

UK: Lekarze GP będą proponowali pacjentom leczenie prywatne lub w innych placówkach NHS
Tylko co dziesiąty pacjent korzysta obecnie z prawa wyboru placówki medycznej na leczenie. (Fot. Getty Images)
Lekarze będą zobowiązani do oferowania pacjentom alternatywnych opcji, w tym możliwości uzyskania opieki zdrowotnej w placówkach zlokalizowanych w innych rejonach lub skorzystania z usług prywatnej opieki zdrowotnej, by skrócić czas oczekiwania na leczenie w ramach NHS – informują brytyjskie media.
Reklama
Reklama

Lekarze rodzinni będą zobligowani do wskazania maksymalnie pięciu placówek opieki zdrowotnej, jeśli będzie to uzasadnione względami medycznymi, umożliwiając pacjentom wybór preferowanej placówki za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej NHS.

Opcje wyboru będą wyszukiwane na podstawie odległości, czasu oczekiwania i poziomu jakości usług w aplikacji pobranej przez miliony osób podczas pandemii koronawirusa.

Pacjenci już teraz mają prawo wyboru miejsca, do którego się udadzą, ale lekarze będą zobowiązani do podania alternatyw, dzięki czemu zwiększy się stopień ich wykorzystania.

Według ministerstwa zdrowia i opieki społecznej, tylko co dziesiąty pacjent korzysta obecnie z tego prawa, ale badania wykazały, że możliwość wyboru może skrócić czas oczekiwania o trzy miesiące.

Pacjenci nie musieliby za nic płacić, a NHS pokrywałby koszty opieki u każdego wybranego przez nich prywatnego podmiotu świadczącego opiekę zdrowotną. Ponadto pacjenci uzyskujący niskie dochody mogliby otrzymać dofinansowanie do kosztów podróży w ramach istniejącego programu.

Rishi Sunak, który skrócenie list oczekujących uczynił jednym ze swoich pięciu priorytetów, już wcześniej opowiadał się za tym, by sektor prywatny odgrywał większą rolę w NHS.

Ogłaszając wprowadzenie nowych zasad, oświadczył, że "umożliwienie pacjentom dokonywania realnego wyboru" miejsca, w którym uzyskają dostęp do leczenia, pomoże w skróceniu list oczekujących.

W zeszłym miesiącu oficjalne szacunki wskazały, że 7,2 miliona osób oczekuje na rozpoczęcie rutynowego leczenia szpitalnego - jest to najwyższa liczba od 2007 roku.

Minister zdrowia, Steve Barclay, podkreślił, że nowe zasady mogą przyczynić się do "skrócenia czasu oczekiwania o kilka miesięcy". Jednak jego laburzystowski odpowiednik, Wes Streeting, ocenił, że to "śmieszne", iż "pomysłem rządu na skrócenie list oczekujących jest danie pacjentom wyboru, który już mają".

Czytaj więcej:

NHS: Rekordowo długa lista osób oczekujących na leczenie w Anglii

"Ludzie sami wyrywają sobie zęby". Laburzyści alarmują o dramatycznej sytuacji stomatologii

Anglia: Duża zmiana w sposobie, w jaki umówimy wizytę u naszego GP

Anglia: Lekarze GP chcą, aby większa liczba pacjentów szukała pomocy w aptekach

Pacjenci w UK będą mogli wybierać dostęp do prywatnej opieki szpitalnej w aplikacji NHS

  Komentarze
  • Benekiciaż
   25 maja, 15:57

   Mi lekarz w uk powiedział że w tym kraju się nie choruje!od tego momentu już nie choruje .nie mam czasu na choroby .chorować to będę w grobie na eieczmy sen

  • VPN
   25 maja, 16:34

   U mnie w mieście, nie ma problemu żeby dostać się do GP, kierują na dalsze badania, jak potrzeba wiem też że w GP, siedzą po to aby kierować dalej, i nie mylić ich z lekarzami, specjalistami! Swoją drogą byłam w Polsce na wakacjach i na pogotowiu mojemu małemu dziecku, idiotka zapisała antybiotyki, w Polsce dramat, każdemu antybiotyk dają, jak cukierki, ale uprzedzali mnie ze muszą, żeby ludzue nie wracali i żeby nie mieli przekonania iż nikt im nie pomógł, dlatego nie potrzebnie zapisują, na odwal się, jak dobrze ze w Angli tak nie robią,

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.06.2023
  GBP 5.2031 złEUR 4.4851 złUSD 4.1933 złCHF 4.6041 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama