Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Kurs funta z drastycznym spadkiem

UK: Kurs funta z drastycznym spadkiem
Funt jest rekordowo słaby wobec dolara. (Fot. Matt Cardy/Getty Images)
Funt spadł do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara. W ten sposób rynki reagują na największe od 50 lat cięcia podatkowe w Wielkiej Brytanii - informuje dzisiaj BBC.
Reklama
Reklama

W piątek brytyjski rząd zaproponował cięcie podatków, które w ciągu pięciu lat będą kosztować budżet 160 miliardów funtów. Taka sama kwota ma pójść na wsparcie odbiorców energii. Co więcej, na lata 2022/23 zapowiedziano wzrost potrzeb pożyczkowych o 72 mld funtów.

Ostatecznie efekt przedstawionych planów był odwrotny do zamierzonego i tylko w piątek funt stracił ponad 3 proc. w relacji do dolara. 

Z kolei dzisiaj nad ranem tracił nawet 5 proc. wobec amerykańskiej waluty. Jego kurs sięgnął 1,0327 USD, czyli najniższego poziomu, od kiedy w 1971 r. Wielka Brytania przeszła na system dziesiętny.

Jeśli funt utrzyma się na tak niskim poziomie w stosunku do dolara, import towarów wycenianych w amerykańskiej walucie, w tym ropy i gazu, będzie bardziej kosztowny.

Inne importowane towary również mogą stać się znacznie droższe, dodatkowo zwiększając inflację, która w Wielkiej Brytanii i tak jest na najwyższym poziomie od dziesięcioleci.

Czy Bank Anglii znowu podniesie stopy procentowe...? (Fot. Getty Images)

Istnieją również obawy, że rządowe plany obniżenia podatków i pożyczenia miliardów podsycą wysoką inflację i zmuszą Bank Anglii do dalszego podnoszenia stóp procentowych. To podniosłoby miesięczne koszty kredytu hipotecznego dla milionów właścicieli nieruchomości.

Niektórzy ekonomiści spekulują jednak, że Bank Anglii może zwołać nadzwyczajne posiedzenie już w tym tygodniu w celu ponownej podwyżki stóp procentowych. Bank Anglii odmówił komentarza.

Obserwatorzy rynku prognozują teraz, że do wiosny przyszłego roku stopy procentowe mogą osiągnąć 5,5 proc. lub nawet więcej.

Czytaj więcej:

Badanie: Niemal co 2. Brytyjczyk szuka sposobów na dorobienie sobie "po godzinach"

Kończy się okres rozkwitu na brytyjskim rynku pracy po lockdownach

Ceny żywności w UK wzrosły w sierpniu w tempie najszybszym od 14 lat

UK: Kto i ile zyska na obniżeniu składek ubezpieczeniowych National Insurance?

Bank Of England znów podniósł stopę procentową i ostrzegł, że recesja już może trwać

Brytyjski rząd ogłosił obniżenie podatków od kupna nieruchomości

Minister finansów tnie podatki, by pobudzić wzrost gospodarczy

  Komentarze
  • Skandynawia
   26 września, 18:44

   Jest coraz weselej rządowa pomoc trafia do najbogatszych albo totalnej patoli zwyczajny człowiek dostanie wała i inflacje. Trzeba chyba przejść na uniwersala i poczekać na lot możemy do Szwecji.

  • Celestyn76
   26 września, 20:19

   Ciekawe przeciez uk ma wlasne zlo a ropy i gazu i importune tylko 5proc a truss nie chce malo zyc windfall tax bo przeciez pracowala dla shella

  • Do: Skandynawia
   26 września, 20:46

   Spakowany? To festkop na droge, najlepiej do Moskwy a tam bedziesz wreszcie szczesliwy.

  • Z Preston
   27 września, 16:22

   straszna cenzura tutaj jest

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.12.2022
  GBP 5.4558 złEUR 4.6898 złUSD 4.4415 złCHF 4.7542 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama