Menu

UK: Kluczowi pracownicy sektora żywnościowego zwolnieni z kwarantanny

UK: Kluczowi pracownicy sektora żywnościowego zwolnieni z kwarantanny
Decyzja rządu to odpowiedź na coraz bardziej widoczne w sklepach problemy z zaopatrzeniem, co jest efektem "pingdemii". (Fot. Getty Images)
Pracownicy sektora produkcji i przetwórstwa żywności będą mogli od dzisiaj robić codzienne testy na obecność koronawirusa, zamiast iść na kwarantannę w przypadku kontaktu z osobą zakażoną - ogłosił wczoraj wieczorem brytyjski rząd.
Reklama
Reklama

Codzienne testy będą wykonywać pracownicy takich miejsc jak magazyny supermarketów czy zakłady produkcji żywności. Jak poinformował brytyjski rząd, dzisiaj testy rozpoczną się w 15 magazynach supermarketów. W przyszłym tygodniu rozszerzone to zostanie o 150 miejsc, a docelowo będzie tym objętych prawie 10 tys. osób pracujących w 500 zakładach kluczowych dla produkcji żywności.

To oznacza, że jeśli pracownicy ci zostaną poinformowani przez aplikację do wykrywania kontaktów zakażonych lub przez osoby zajmujące się wykrywaniem kontaktów, że byli narażeni na koronawirusa, będą mogli kontynuować pracę, jeśli ich testy będą miały negatywne wyniki - niezależnie od tego, czy zostali zaszczepieni, czy też nie. Nie będzie to jednak dotyczyło samych pracowników supermarketów.

Ta decyzja to odpowiedź na coraz bardziej widoczne w sklepach problemy z zaopatrzeniem, co jest efektem "pingdemii". Tak nazwano narastający problem absencji w pracy osób, które zostały poinformowane charakterystycznym dźwiękiem "ping" przez aplikację do wykrywania kontaktów o tym, że były narażone na zakażenie koronawirusem i muszą się udać na kwarantannę. Wczoraj podano, że takich powiadomień w drugim tygodniu lipca wysłano w Anglii i Walii rekordową ilość - prawie 620 tys.

"Pingdemia" coraz mocniej paraliżuje życie kraju, bo od kilku dni codziennie kolejne firmy informują, że przez braki kadrowe muszą ograniczać produkcję, skracać godziny pracy lub zamykać niektóre oddziały, a media pokazują puste półki w sklepach, które mają problem z zaopatrzeniem.

Równocześnie brytyjski rząd opublikował listę 16 sektorów, w których w pełni zaszczepieni pracownicy mogą być zwolnieni z kwarantanny, jeśli zostali wysłani na nią po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem. Obejmie to m.in.: transport, służby ratunkowe, kontrolę granic, energetykę, infrastrukturę cyfrową, gospodarowanie odpadami, gospodarkę wodną, produkcję leków i urządzeń medycznych, produkcję podstawowych produktów obronnych i samorządy lokalne.

W tym przypadku nie jest to jednak ogólne automatyczne zwolnienie z kwarantanny, lecz w tych sektorach pracodawcy będą mogli, jeśli absencja zagrażałaby wykonywanej przez nich działalności, zwracać się do rządu o wyłączenie części pracowników z tego obowiązku. Dotyczyłoby to tylko osób w pełni zaszczepionych, które mogłyby opuszczać kwarantannę tylko w celu udania się do pracy.

Czytaj więcej:

Rząd UK apeluje: "Nie wyłączajcie aplikacji NHS Covid"

Anglia: Ludzie masowo usuwają aplikację NHS Covid

UK: Rekordowa liczba osób wysyłanych na kwarantannę problemem dla firm

UK: Wraz z rosnącą liczbą zakażeń rozszerza się "pingdemia"

Rząd UK: Kluczowi pracownicy nie będą automatycznie zwalniani z kwarantanny

"Pingdemia" paraliżuje życie w UK. W sklepach zaczyna brakować produktów

  Komentarze
  • Haha
   23 lipca, 11:12

   Dzbany hahaha

  • Ktos
   23 lipca, 11:21

   Kiedy to wszystko się w końcu skończy?? Czy te testy i kwarantanny będą do końca świata???? Nigdzie nie można jechać, bo ciagle coś zmieniają albo straszą ze zmienia. Ludzie już tak nie umierają na ten COVID, szczepią się , to po co te szopki??

  • Hue hie hue
   23 lipca, 11:33

   Myślałem że polska to ciemnogród
   Ale nastały takie czasy że z dumą mogę powiedzieć że CIEMNOGRÓD to dopiero w UK jest !!!!! Dziękuję

  • JoBo
   23 lipca, 11:45

   BoJo i spółka chyba żyje w innym wymiarze. W moim zakładzie, a takich samych w Anglii są dziesiątki, nikt nie ma tej aplikacji. Chyba, że tylko Anglicy z obslugi, lub biura. Nikomu więc nie pinga. Braki kadrowe są spowodowane BREXITEM i nakładającą się na to srandemią. Wiele osób wyjechało. Część być może wróci, ale tylko wtedy, gdy srandemia się uspokoi ( czytaj: rząd da sobie z nią na luz ). W ciągu półtora roku, dwa razy były jakieś sicki z powodu srowida I wtedy zrobiono testy kilkunastu kontaktującym się. Było kilka izolacji. Potem kto chciał mógł się zaszczepić w autobusie ( a jak ! ) NHS, który stał na parkingu. BoJo na nowo odkrywa proch. Sądzę, że będzie sporo zamieszania i teraz dopiero ludzie będą wysyłani na kwarantannę.

  • Miku
   23 lipca, 12:00

   Ja jestem za, ale pod warunkiem że ze należy się dodatek, za prace w trudnych warunkach. Dlaczego NHS może dostać dodatek a pracownik magazynu musi pracować i nie ma nic z tego......

  • Utuczony chipsami
   23 lipca, 12:25

   Czyli na dzwięk PING trzeba iść na kwarantanne,, na PoNG można ją zakończyć, Borys nieźle gra z wami w pingponga. Kiedyś Brytyjczycy określali się jako dumni Brytyjczycy, teraz coraz częściej są postrzegani jako durni. Cieszę się że nigdy nie wpadło mi do głowy żeby się starać o obywatelstwo tego kraju. A Ci co się starali to teraz siedzą cichutko że są British ;-) A kiedyś obrażali się na PL jaki to zły kraj a teraz niejeden marzy żeby tam uciec z ich raju tylko boją się że nie znajdą pracy bo kto w PL by chcia zatrudni dezertera?

  • Ja
   23 lipca, 12:44

   To prawda szczepimy się i po co jak i tak jest problem wjechać do UK. Niech mi ktoś powie czy z Polski bez problemu można teraz jechać w odwiedziny do UK jeśli jestem szczepiona .Bo to co czytam na stronach to idzie ogłupieć to co piszą.

  • Fajnie
   23 lipca, 13:35

   Do Ja
   Jeśli nie byłaś dziabnieta przez węża tutaj to 10 dni wyjęte z życiorysu.

  • Klejnot Nilu
   23 lipca, 13:59

   Po co w ogóle to instalować ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama