Menu

UK: Już w czerwcu i lipcu firmy planowały masowe zwolnienia

UK: Już w czerwcu i lipcu firmy planowały masowe zwolnienia
Firmy już wcześniej wiedziały, że będą musiały zwolnić część personelu. (Fot. Getty Images)
Brytyjscy pracodawcy zaplanowali ponad 300 000 zwolnień w czerwcu i lipcu, ponieważ wybuch pandemii koronawirusa odcisnął swoje piętno na rynku pracy - informuje BBC.
Reklama

1 784 firmy zaplanowały redukcję prawie 150 000 miejsc pracy w lipcu, co oznacza niemal siedmiokrotny wzrost w porównaniu z lipcem 2019 r. Co więcej, już w czerwcu 1 888 pracodawców złożyło plany dotyczące redukcji 156 000 stanowisk, co stanowi sześciokrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Blokada koronawirusa i wynikające z niej rekordowe spowolnienie gospodarcze zamknęły restauracje i sklepy oraz spowodowały zastój w podróżowaniu, zmuszając wiele przedsiębiorców do zwalniania personelu.

Rzecznik rządu podkreślił, że w ramach Job Retention Scheme (program urlopowania pracowników - przyp. red.) zapewniono już ochronę 9,6 mln miejsc pracy, a także wypłacono miliardy pożyczek i dotacji tysiącom firm.

"W dalszym ciągu wspieramy źródła utrzymania i dochody milionów ludzi, aby mieć pewność, że nikt nie zostanie pozbawiony nadziei i możliwości. Obejmuje to premię w wysokości 1 000 funtów dla firm, które mogą przywrócić zwolnionych pracowników do pracy" - zaznaczył rzecznik Downing Street.

Boots, John Lewis, Marks & Spencer i sprzedawca mebli DFS to tylko niektóre z wielkich brytyjskich marek, które ogłosiły plany zwolnień w lipcu. Badanie wykazało, że co trzecia firma planowała redukcję zatrudnienia między lipcem a wrześniem.

Firmy planujące 20 lub więcej zwolnień w jednym zakładzie pracy muszą o tym, zgodnie z prawem, powiadomić rząd za pośrednictwem formularza o nazwie HR1, podając, ile stanowisk chcą zredukować.

Czytaj więcej:

Minister zdrowia: "W UK praca z domu powinna stać się normą"

Co 3. firma w UK będzie zwalniać pracowników

Pracodawcy szpiegują podczas epidemii. W Portugalii "setki skarg"

W UK 2/3 urlopowanych osób "kontynuowało pracę podczas lockdownu"

Rząd będzie zachęcał do powrotu do pracy stacjonarnej

UK: Błędy i oszustwa w programie subsydiowania pensji sięgają £3,5 mld

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Reklama