Menu

UK: Czynsze spadły, a najemcy wracają do dużych miast

UK: Czynsze spadły, a najemcy wracają do dużych miast
Pandemia zmieniła preferencje potencjalnych najemców, a priorytetem stała się prywatna przestrzeń zewnętrzna. (Fot. Getty Images)
Najemcy zaczynają wracać do dużych brytyjskich miast, by skorzystać z atrakcyjnych cenowo czynszów. Te znacznie bowiem spadły, gdy ludzie zaczęli uciekać z aglomeracji w następstwie ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 - informuje BBC.
Reklama
Reklama

Ograniczenia związane z koronawirusem spowodowały spadek popytu na wynajem w ciągu ostatniego roku. To z kolei doprowadziło do spadku czynszów, w tym aż o 9,4 proc. w Londynie - podaje portal nieruchomości Zoopla.

Zoopla wskazuje, że na Wyspach przez ostatnie 12 miesięcy istniał rynek wynajmu dwóch prędkości. Poza brytyjską stolicą czynsze wzrosły o 3 proc. w ciągu roku do końca marca. Jednak koszt wynajmu w niektórych dużych miastach Wielkiej Brytanii spadł - w Edynburgu  o 3,2 proc., a w Manchesterze o 1 proc.

W Londynie ten spadek był szczególnie wyraźny, a średnie czynsze stanowiły 42 proc. przeciętnego dochodu osoby samotnej mieszkającej w brytyjskiej stolicy. Dla porównania, w marcu ub. roku ten odsetek wynosił 49 proc., a pod koniec 2016 r. - aż 53 proc.

Jednak raport Zoopla sugeruje, że od Wielkanocy popyt na wynajem nieruchomości w mieście zaczął ponownie znacząco rosnąć.

Jednocześnie zmieniły się preferencje potencjalnych najemców. Priorytetem stała się prywatna przestrzeń zewnętrzna - odsetek osób poszukujących nieruchomości z ogrodami podwoił się od zeszłego roku.

"Dzięki ponownemu, stopniowemu otwieraniu brytyjskiej gospodarki, popyt na wynajem w centrach miast będzie rósł przez całe lato" - wyjaśnia Gráinne Gilmore, szefowa działu badań w Zoopla. "Oczywiście pod warunkiem, że restrykcje będą znoszone zgodnie z rządowym harmonogramem" - podkreśla ekspertka.

Czytaj więcej:

Niższe czynsze przyciągają najemców do centrum Londynu

Zakup mieszkania w Polsce "prawie o połowę tańszy niż najem"

Mieszkańcy Londynu masowo szukają domów poza brytyjską stolicą

Londyn: Ceny najmu spadły nawet o 26 proc., coraz więcej osób wyjeżdża ze stolicy

"Gazeta Wyborcza": Ceny najmu w Polsce lecą w dół

  Komentarze
  • Ttt
   12 maja, 18:05

   Bzdury. Chałupy o 20% są drożne niż rok temu

  • Harnaś z zakopca
   12 maja, 18:06

   Najemcy wracają ? może macie na myśli tych Azjatów którzy dopiero co przypłynęli na łódkach ? niestety Europejczycy z tego kraju uciekają i to dopiero początek, no może z wyjątkiem wyrobników z polszy krzyczących o raju UK.

  • Czytelnik anonimowy
   12 maja, 22:15

   Najlepsze to są te "apartamenty" na wynajem za 2/3 wypłaty z 30 letnimi meblami kuchennymi i linoleum w łazience hahaha

  • Tenant
   13 maja, 08:22

   Linoleum to jeszcze nic, wykladzina w lazience to dopiero czad! Superhigiena i nowoczesnosc, tylko w UK!

  • Polak z Bradford
   13 maja, 14:47

   U mnie na ulicy masowo po otwarciu granic Rumuni wyjeżdżają stąd do Belgii lub Niemiec wszystkie rzeczy zostawią na ulicy można sobie nawet telewizor 50 calowy z ulicy zabrać angielski i polskie pachołki sobie wezmą ,nikt normalny w tym kraju mieszkał nie będzie to najgorsze badziewie Europy.

  • King
   14 maja, 00:01

   @Polak z Bradford. W fajnej dzielni mieszkasz. Oni wyjeżdżają, a ty nie ? Dlaczego ? Czekasz na 2,5 koła i bilet od BoJo ?

  • My way of thinking
   14 maja, 00:04

   @Tenant. Zawsze to lepsze od slawojki i strumyka, w którym się w Polsce kąpałeś.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.06.2021
  GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama