Menu

UK: 569 tys. obywateli UE czeka na decyzję o statusie osoby osiedlonej

UK: 569 tys. obywateli UE czeka na decyzję o statusie osoby osiedlonej
Wielu obywateli UE mieszkającch w Wielkiej Brytanii wciąż nie otrzymało decyzji w sprawie swojego statusu imigracyjnego. (Fot. Getty Images)
Ponad 569 tys. obywateli Unii Europejskiej wciąż czeka na decyzję w sprawie statusu osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii - wynika ze statystyk podanych wczoraj przez ministerstwo spraw wewnętrznych. To efekt zwiększonego napływu wniosków tuż przed upływem terminu.
Reklama
Reklama

Do 30 czerwca, kiedy minął termin składania wniosków, złożono ich 6 015 400, a kolejne 58 tys. wpłynęło do 31 lipca - w dodatkowym terminie dla osób mających uzasadniony powód, dla którego nie zrobiły tego na czas. Najwięcej wniosków złożyli obywatele Polski - 1 091 500, a następnie Rumunii - 1 067 200 i Włoch - 545 600.

Jak zapewnia ministerstwo spraw wewnętrznych, po zwiększonym napływie wniosków do ich rozpatrywania skierowano dodatkowe zasoby kadrowe, a większość niekompletnych spraw jest rozstrzygana w ciągu pięciu dni roboczych. Kevin Foster, wiceminister odpowiedzialny za sprawy imigracji i statusu osób osiedlonych, zapewnił, że prawa osób, które czekają na rozstrzygnięcie, pozostają chronione. Jednak organizacje zajmujące się pomocą dla unijnych imigrantów wskazują, że czasami te opóźnienia trwają tygodniami, a przez nieuregulowany status niektórzy obywatele UE nie mogą pracować czy wynajmować mieszkania.

Po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, co nastąpiło 31 grudnia 2020 r., obywatele UE stracili automatyczne prawo do mieszkania i pracy w Wielkiej Brytanii. Aby zachować wszystkie wcześniejsze prawa, musieli uzyskać status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status).

Pierwszy z nich - przeznaczony dla osób, które mogły udowodnić, że przed 31 grudnia 2020 r. przebywały w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie przez co najmniej pięć lat - został według stanu na 31 maja przyznany 2,75 mln osób. Drugi otrzymało 2,28 mln osób.

Czytaj więcej:

Obywatele UE "czekają miesiącami" na settled status

Czy 6 mln aplikacji o settled status oznacza, że w UK żyje 6 mln imigrantów z UE?

Media w UK: Wielu seniorów z UE nie złożyło wniosku o settled status

  Komentarze
  • Wielbiciel raju UK
   13 sierpnia, 22:07

   Po co komu ten kraj ,ludzie nieważne czy PiS czy PO naprawdę w Polsce jest już naprawdę na tyle dobrze , że spokojnie można się rozwijać ,ewentualnie można się przenieść do Czech jak ktoś nie cierpi PiS, bo też jest super,moi koledzy mieszkają w Czechach i sobie chwalą ,jeśli otworzysz firmę masz to co tutaj, zarobisz mając firmę również i gadaj co chcesz ja wiem że to prawda.

  • Madry
   14 sierpnia, 01:00

   569 tys. obywateli UE czeka na decyzję w sprawie sciemniaczy do spraw zasiedlenia, do wlasnie mieszkaja w UK 2 dni przed terminem i chca papiery za nic. Go away!
   Spakowac ich, zwiazac i wyslac tymi samymi zdobycznymi pontonami z UE d UE.

  • Ozii
   14 sierpnia, 09:11

   Większość to kryminaliści, osoby które nie mieszkają roku w uk, oraz które zawarły fikcyjne związki z obywatelami z Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o kryminalistów to te osoby długo poczekaj, ponieważ muszą być wydane orzeczenia sądowe żeby Home Office podjął decyzję o statusie. Niemniej wszyscy zachowują swoje prawa i posiadaja prawo do pracy, lecznia lub mieszkania w UK.

  • JoBo
   14 sierpnia, 11:20

   Dwa dni czekałem w 2019 na settled status. Skończyła mi się ważność paszportu w grudniu 2020, zmieniłem dokument na dowód. 2 dni czekania. Wyrobiłem nowy paszport, znowu 2 dni czekania i mam uaktualniony dokument w settled status. Razem 6 dni i 20 minut ( po 10 minut na zrobienie tego online ). Nie wiem skąd ludzie mają problemy ?

  • Czytelnik anonimowy
   14 sierpnia, 12:49


   Wielbiciel raju UK co ty wypisujesz.POLSKA jako Polska ok,ale biurokracja niech ją ch...j strzeli.Glina pałuje ludzi,mandaty walą za byle co,tego kraju już nie ma.

  • Starszy pan
   15 sierpnia, 12:11

   A ja tam zgadzam się po części z wielbicielem raju uważam że tu już nie jest najlepiej nawet oszczędzić ciężko.

  • JoBo
   16 sierpnia, 08:06

   @Starszy pan. A na chusteczkę wszystko w skarpetę, trzeba żyć. Pracuje się, żeby żyć, a nie żyje, by pracować.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama