Menu

UK: Już 121 tys. głosów oddanych w wyborach wróciło do konsulatów

UK: Już 121 tys. głosów oddanych w wyborach wróciło do konsulatów
Polacy mieszkający w UK tłumnie wzięli udział w wyborach prezydenckich. (Fot. Getty Images)
Już 121 tys. kopert z głosami oddanymi w II turze wyborów prezydenckich otrzymały polskie konsulaty w Wielkiej Brytanii, co stanowi ok. 67 proc. wszystkich pakietów wysłanych do wyborców - poinformowała ambasada RP w Londynie.
Reklama

Na terenie Wielkiej Brytanii wybory prezydenta RP odbywają się tylko korespondencyjnie, przy czym ze względu na sytuację epidemiczną koperty z głosami muszą być dostarczone wyłącznie pocztą lub kurierem, nie ma zatem możliwości ich osobistego przyniesienia do konsulatów. Aby głosy były ważne, muszą dotrzeć do konsulatów do momentu zakończenia głosowania w niedzielę.

W Wielkiej Brytanii do udziału w II turze wyborów zarejestrowało się ponad 180 tys. obywateli RP, co jest absolutnym rekordem - to o ponad 50 tys. więcej niż w I turze i około dwa razy więcej, niż w II turze wyborów prezydenckich w 2015 r. To także ponad jedna trzecia wszystkich wyborców, którzy się zarejestrowali za granicą.

Jak podkreślił ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, tegoroczna II tura wyborów na terenie Wielkiej Brytanii jest największą tego typu logistyczną operacją prowadzoną kiedykolwiek przez polskie placówki za granicą. Podziękował on wszystkim pracownikom konsulatów oraz wolontariuszom za ogromną pracę, dzięki czemu mimo dużo wyższej liczby zarejestrowanych wyborców wszystkie przesyłki wysłane zostały nawet szybciej niż przed pierwszą turą.

W Wielkiej Brytanii w pierwszej turze wyborów wygrał Rafał Trzaskowski, wyprzedzając Szymona Hołownię i Andrzeja Dudę. Spośród 109 674 ważnych głosów, Trzaskowski uzyskał 53 048, co stanowi 48,37 proc. głosów, Hołownia - 19 167 (17,48 proc.), a Duda - 17 047 (15,54 proc.).

Na terenie Zjednoczonego Królestwa ministerstwo spraw zagranicznych utworzyło 11 obwodów głosowania - sześć w Londynie, dwa w Manchesterze, dwa w Edynburgu i jeden w Belfaście. Dla porównania, w wyborach parlamentarnych w październiku zeszłego roku takich obwodów było 54.

Według opublikowanych w maju danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS, w 2019 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 900 tys. osób z polskim obywatelstwem.

Czytaj więcej:

Ambasada RP w Oslo zaapelowała o szybkie odsyłanie pakietów wyborczych

Polscy wyborcy nie boją się koronawirusa

Ambasada w UK ostrzega przed fotomontażem z fałszywą kartą do głosowania

  Komentarze
  • Bart
   10 lipca, 13:43

   Na chwilę obecną nadal nie otrzymałem pakietu wyborczego do drugiej tury!!!!
   Pewnie przyjdzie tak jak do pierwszej tury;-)
   Dzień po wyborach.
   Żywcem jaja z Nas sobie robią!!!!!

  • Trolololo
   10 lipca, 15:02

   Ja sie szarplem i wyslalem za 70pikaczy a czy dojdzie to mi obojetne

  • Do Kaya Kaya
   10 lipca, 15:25

   Dobrą robotę robisz.Popieram.

  • Artur
   10 lipca, 22:27

   Ustawiaja wybory pod dude. Tez nie dostałem pakietu wyborczego.

  • ******£
   11 lipca, 00:02

   Pakiet dostalem w srode, wyslalem wczoraj special delivery za £6.70. Panie Prezydencie Rafale Trzaskowski powodzenia

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama