Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Wzrosła liczba zgonów pacjentów w czasie oczekiwania na przyjazd karetki

UK: Wzrosła liczba zgonów pacjentów w czasie oczekiwania na przyjazd karetki
Służby ratunkowe w Wielkiej Brytanii coraz gorzej radzą sobie z dalszym wywiązywaniem się ze swoich zadań. (Fot. Getty Images)
Nowo opublikowane dane pokazują, że w Anglii i Walii wzrosła liczba pacjentów, którzy stracili życia na skutek zbyt długiego oczekiwania na przyjazd karetki. W niektórych przypadkach - jak zauważają media - czas oczekiwania wynosił nawet 16 godzin.

Reklama
Reklama

W ostatnim czasie pracownicy "pierwszej linii" NHS alarmują, iż pracują pod niespotykaną do tej pory presją, która "uniemożliwia im wykonywanie pracy". Przed niektórymi oddziałami ratunkowymi zorganizowano nawet specjalne izby przyjęć w barakach, aby skrócić czas oczekiwania na przyjęcie.

Sytuację dodatkowo komplikuje problem braków kadrowych oraz fakt, iż przez kraj przetacza się fala strajków. Tylko jutro do pracy nie stawi się 10 tys. pracowników pogotowia, w związku z trwającym sporem o płace.

Już jutro będzie miał miejsce kolejny strajk kierowców karetek. (Fot. Getty Images)

Według danych z NHS w ubiegłym roku na skutek opóźnień zmarło aż 500 pacjentów. To o 100 więcej niż jeszcze w 2021 r.

Rzeczywista liczba może być jednak znacznie wyższa. Wynika to z faktu, że zdecydowana większość oddziałów ratunkowych nie zgodziła się na opublikowanie powyższych statystyk - opierają się one zatem wyłącznie na podstawie danych z pięciu trustów.

Brytyjska prasa zauważa, że w jednym z trustów we wschodniej Anglii - East of England Ambulance Service - w ubiegłym roku odnotowano 23 przypadki zgonów na skutek zbyt późnego dotarcia karetki.

Jeden z ambulansów miał dotrzeć do pacjenta dopiero po upływie 16 godzin i 1 minuty. Poszkodowany miał udar, co jest stanem, który wymaga jak najszybszej interwencji medycznej. W myśl przepisów NHS, jest to jednak incydent 2. kategorii.
 

Czytaj więcej:

1 200 żołnierzy zastąpi strajkujących kierowców karetek i straż graniczną

Rishi Sunak nie godzi się ze stwierdzeniem, że NHS jest w kryzysie

Szkockie pogotowie: Coraz więcej osób choruje z powodu niskich temperatur w domach

Największe zakłócenia w angielskim NHS. Strajkują jednocześnie pielęgniarki i pogotowie ratunkowe

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.04.2024
  GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama