UK: Uruchomiono program nieoprocentowanych pożyczek na zakup żywności

Inicjatywa ta powstała w wyniku współpracy pomiędzy siecią supermarketów Iceland i firmą udzielającą pożyczek, prowadzoną przez organizację charytatywną.
Program nieoprocentowanych pożyczek został uruchomiony w odpowiedzi na rosnące obawy o sytuację gospodarstw domowych, które znalazły się w najtrudniejszym położeniu w związku z kryzysem kosztów utrzymania, a które nie mają dostępu do tradycyjnych form zaciągania pożyczek lub nie są w stanie sobie na nie pozwolić.
Program ma umożliwić tym osobom pokrycie wydatków za zakupy spożywcze w okresie wakacji lub wyrównywać różnice w ich dochodach poprzez przyznawanie nieoprocentowanych "mikropożyczek" w wysokości od 25 do 100 funtów na zakup artykułów codziennego użytku.
Iceland współpracuje z organizacją Fair for You przy realizacji tej inicjatywy. Po fazie pilotażowej, w której z pożyczek skorzystało ponad 5 000 klientów, program rusza w całym kraju od dzisiaj.
Mikropożyczki są udostępniane za pomocą kart z doładowaniem pieniężnym, przy czym spłaty wynoszą 10 funtów tygodniowo. Na etapie pilotażowym klienci płacili "minimalne" odsetki od pożyczek, ale Iceland zdecydował się zainwestować nieujawnioną kwotę "w uruchomienie całkowicie nieoprocentowanych pożyczek w programie wdrażanym w całym kraju".
Jak dotąd nie określono, ile osób może skorzystać z tego rozwiązania, choć wiadomo, że będzie to znacznie więcej niż 5 tys. osób, które wzięły udział w programie pilotażowym.
Today Iceland plays its part in easing the #CostofLiving crisis through launching the Iceland Food Club with @FairforYouCIC. This is about giving people a choice, and helping families avoid going hungry - compassionately and respectfully.
— Richard Walker (@icelandrichard) August 16, 2022
Read more: https://t.co/bRnOfCKDAh
Niezależna ocena programu pilotażowego wykazała, że 92% klientów, którzy wcześniej korzystali z banków żywności, zaprzestali lub zmniejszyli częstotliwość korzystania z nich, a 71% stwierdziło, że dzięki temu rozwiązaniu mają mniejsze zaległości finansowe związane z czynszem, podatkiem council tax lub innymi rachunkami.
Do programu może zgłosić się każda osoba, a w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, kredyt będzie można wykorzystać zarówno w sklepie - Iceland ma prawie 1 000 punktów sprzedaży - jak i w internecie za pomocą karty z doładowaniem.
Osoby, które pomyślnie przejdą przez procedurę, otrzymają limit kredytowy w wysokości 100 funtów, a po przystąpieniu do programu pod nazwą Iceland Food Club, mogą doładować swoją kartę wstępnie kwotą od 25 do 75 funtów.
Inicjatywę poparły takie organizacje jak Nesta, brytyjska fundacja innowacji, oraz Esmée Fairbairn Foundation, organizacja charytatywna zajmująca się przyznawaniem dotacji.
Pożyczki z zerowym oprocentowaniem dla osób w trudnej sytuacji finansowej zostały przetestowane na początku tego roku przez spółdzielczą kasę pożyczkową South Manchester, a niebawem zostanie uruchomiony szerszy program pilotażowy.
Rząd przekazał organizacji non-profit Fair4All Finance 3,8 mln funtów na sfinansowanie akcji pilotażowej na udzielanie pożyczek w wysokości od 100 do 2 tys. funtów, które można przeznaczyć na zakup niezbędnych sprzętów lub pokrycie kosztów - od opłat za przedszkole po mundurki szkolne i niezbędne wyposażenie mieszkania.
Czytaj więcej:
Lombardy w UK przeżywają oblężenie. Powodem kryzys ekonomiczny
Apel do Brytyjczyków z problemami finansowymi. "Nie wstydźcie się poprosić o pomoc"
Bank Anglii łagodzi kryteria przyznawania kredytów hipotecznych
Były premier UK ostrzega przed pogłębieniem się kryzysu finansowego