Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Przedsiębiorcy ostrzegają przed zniesieniem darmowych testów na Covid

UK: Przedsiębiorcy ostrzegają przed zniesieniem darmowych testów na Covid
Bezpłatne testy wkrótce przestaną być dostępne dla większości osób w Anglii. (Fot. Getty Images)
Według opinii środowisk biznesowych, przedstawiony przez brytyjskiego premiera plan 'Living with Covid' nie powinien obarczać pracodawców kosztami i odpowiedzialnością za przeprowadzanie testów – podaje BBC.
Reklama
Reklama

Boris Johnson przedstawił wczoraj w Izbie Gmin plany zniesienia prawie wszystkich dotychczas obowiązujących w Anglii przepisów związanych z Covidem. Zlikwidowane zostaną bezpłatne testy i zasady samoizolacji, a także zasiłki związane z samoizolacją dla osób o niskich dochodach.

Brytyjska Izba Handlowa oświadczyła, że rząd "nie może przenosić decyzji z zakresu zdrowia publicznego na przedsiębiorstwa". "Dostęp do bezpłatnych testów jest kluczowy dla kontrolowania przebiegu zachorowań w miejscu pracy i utrzymania zaufania wśród klientów" - podkreśliła Claire Walker, jedna z dyrektorów naczelnych Izby.

"Jeśli rząd zamierza znieść to rozwiązanie, firmy muszą nadal mieć możliwość dostępu do testów na korzystnych zasadach" - dodała.

Matthew Fell, dyrektor ds. rozwoju strategii w Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI) również stwierdził, że bezpłatne testy są korzystne dla przedsiębiorstw. "Choć bezpłatne badania nie mogą trwać wiecznie, to należy znaleźć kompromis pomiędzy zwiększaniem zaufania a cięciem kosztów. Masowe testy przepływu bocznego utrzymują naszą gospodarkę otwartą, a firmy są przekonane, że płynące z nich korzyści ekonomiczne znacznie przewyższają koszty" – zauważył.

Tymczasem Dan Shears, krajowy dyrektor ds. zdrowia i bezpieczeństwa w związku zawodowym GMB, skrytykował zapowiedź premiera jako "nonsensowną". "Wymaganie od ludzi odpowiedzialności przy jednoczesnym odebraniu im kluczowego środka ochrony w miejscu pracy, który to umożliwia, pokazuje tylko, jak niekompetentny jest ten rząd" – podkreślił.

"Nędzne stawki ustawowego wynagrodzenia chorobowego (SSP) w Wielkiej Brytanii, należące do najniższych w Europie, stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego, ponieważ pracownicy nie mogą sobie pozwolić na pozostawanie w domu, kiedy są chorzy" - dodał Shears. Związki zawodowe twierdzą, że około dwa miliony pracowników w Anglii nie kwalifikuje się obecnie do SSP.

Z kolei Kitty Ussher, główny ekonomista w organizacji Institute of Directors, uważa, że wielu właścicieli firm uzna zapowiedź Johnsona za znak, że najgorsze w pandemii jest już za nami, ale nadal będą starali się zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom. "To poszczególne firmy powinny same decydować o sposobie postępowania, który będzie dla nich najlepszy. W tym kontekście utrzymanie bezpłatnych testów przepływu bocznego do 1 kwietnia, a w przypadku grup szczególnie narażonych - dłużej, byłoby wskazane" - stwierdziła.
 

Czytaj więcej:

NHS ostrzega przed rezygnacją z darmowych testów i wymogów samoizolacji

Od czwartku w Anglii osoby zakażone nie muszą się izolować

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama