Menu

UK: Od jutra wchodzi w życie nowe prawo dotyczące właścicieli psów i kotów

UK: Od jutra wchodzi w życie nowe prawo dotyczące właścicieli psów i kotów
Kradzieże zwierząt domowych w UK znacznie nasiliły się w ostatnich latach. (Fot. Getty Images)
Jak przypomina portal MyLondon.news, od nadchodzącego weekendu zwierzęta domowe będą uznawane w świetle prawa za zdolne do odczuwania istoty, a nie za zwykłe przedmioty, stanowiące własność ich posiadaczy.
Reklama
Reklama

Nowa ustawa o uprowadzeniu zwierząt domowych wchodzi w życie w sobotę 24 sierpnia. Zgodnie z przepisami Pet Abduction Act 2024, każdej osobie uznanej za winną kradzieży zwierzęcia domowego w Anglii lub Irlandii Północnej będzie grozić do pięciu lat więzienia, grzywna lub obie kary łącznie.

Rząd podkreślił, że nowe prawo uznaje, że koty i psy nie są jedynie obiektami nieożywionymi, ale czującymi istotami mogącymi doświadczać stresu i innych emocjonalnych traum, kiedy zostają skradzione swoim właścicielom lub opiekunom.

Według danych Pet Theft Taskforce, w 2020 r. na policję zgłoszono około 2 000 kradzieży psów i ponad 400 kradzieży kotów, co wiązało się ze znacznym stresem zarówno dla właścicieli, jak i ich zwierząt.

Ponieważ szacuje się, że 28% dorosłych Brytyjczyków posiada psa, a 24% kota, kradzież zwierząt domowych jest poważnym problemem społecznym - stwierdził rząd, kiedy ustawa została przyjęta w maju tego roku.

Wcześniej, pomimo przykrych dla właścicieli zwierząt konsekwencji utraty pupila, kradzież zwierzaka nie była uznawana za przestępstwo i traktowano ją na równi z kradzieżą sprzętów codziennego użytku, takich jak telefony czy rowery.

Od tej soboty każdemu, kto zostanie uznany za winnego kradzieży psa w Anglii lub Irlandii Północnej, grozi do pięciu lat więzienia, grzywna lub obie kary łącznie.

Ekipa serwisu VetHelpDirect.com radzi, jak chronić psa przed kradzieżą i co zrobić, gdy już do tego dojdzie:

  1. Zabezpieczenie domu i ogrodu. Należy pamiętać o zamykaniu wszystkich drzwi, nawet gdy jest się w domu. Jeśli to możliwe, warto zabezpieczyć bramę ogrodową mocną kłódką i upewnić się, że granica posesji jest bezpieczna. Monitoring i reflektory również działają odstraszająco.
  2. Urozmaicanie spacerów. Warto zmieniać trasy i pory spacerów, aby nie były one przewidywalne. Spacery z przyjaciółmi lub w gęsto zaludnionych okolicach stanowią dodatkowy czynnik odstraszający.
  3. Zachowanie ostrożności podczas postowania w mediach społecznościowych. Wiele osób chce pochwalić się swoim pupilem w mediach społecznościowych! Należy jednak uważać, aby nie zdradzić zbyt wiele, na przykład adresu lub ulubionej trasy spacerowej.
  4. Nie należy zostawiać psa bez opieki. Czy to przed sklepem, w samochodzie, czy na spacerze, nigdy nie wiadomo, kiedy w pobliżu może pojawić się złodziej. Obejmuje to również trzymanie psa w zasięgu wzroku przez cały czas spaceru. Jeśli pies nie ma dobrego przywołania, trzymaj go na smyczy do czasu, aż to się poprawi.
  5. Należy zadbać o identyfikację psa. Zgodnie z prawem, wszystkie psy muszą być zaczipowane przed ukończeniem 8. tygodnia życia. Muszą one również nosić obrożę z przywieszką, kiedy przebywają poza domem, zawierającą imię, nazwisko i adres właściciela.
  6. Posiadanie aktualnego zdjęcia zwierzęcia. Dobrym pomysłem jest posiadanie aktualnych zdjęć psa, w tym zbliżeń wszelkich wyróżniających go cech. Pomogą one w razie konieczności zgłoszenia zaginięcia lub kradzieży zwierzęcia.
  7. Rozważenie kastracji zwierzęcia. Zwierzęta są często kradzione w celu ich rozmnażania, ponieważ złodzieje mogą wówczas zarobić jeszcze więcej pieniędzy. Kastracja zwierzęcia może odstraszyć złodziei, zwłaszcza jeśli umieścimy tę informację na obroży.

Co należy zrobić w przypadku kradzieży psa?

  • Jak najszybciej zgłosić kradzież na policję, podając szczegółowy opis, który pomoże w identyfikacji zwierzęcia.
  • Zgłosić kradzież również lokalnym władzom.
  • Skontaktować się z firmą wszczepiającą mikroczipy, aby zarejestrować zwierzę jako skradzione, na wypadek gdyby ktoś próbował zabrać je do weterynarza.
  • Dobrym pomysłem jest również skontaktowanie się z firmami zajmującymi się zaginionymi zwierzętami, lokalnymi weterynarzami i skorzystanie z mediów społecznościowych, aby ogłosić zaginięcie psa.
  • Metropolitan Police i Crimestoppers udostępniają na swoich stronach internetowych przydatne informacje na temat tego, co zrobić w przypadku kradzieży psa.

Czytaj więcej:

UK: Kradzieże kotów i psów mają być uznawane za przestępstwa

Londyn dziewiąty rok z rzędu stolicą kradzieży psów w UK

    Komentarze
    • Jarek
      23 sierpnia, 16:32

      Brawo, to dobra decyzja zwierzęta są ważniejsze od ludzi , to ludzie krzywdzą zwierzęta a nie zwierzę ludzi

    • Klimek
      24 sierpnia, 03:07

      Czyli teraz jak zjem konine to popelniam przestepstwo? Kon to tez pet tutaj

    • Do Klimek
      24 sierpnia, 10:49

      Jesteś ograniczony i to bardzo , świni też nie jedz bo kermit osadzi cie o kanibalizm

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 20.12.2024
    GBP 5.1264 złEUR 4.2572 złUSD 4.1002 złCHF 4.5801 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama