Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Nowo wybrana, najbardziej różnorodna Izba Gmin zebrała się po raz pierwszy

UK: Nowo wybrana, najbardziej różnorodna Izba Gmin zebrała się po raz pierwszy
Nowy premier Wielkiej Brytanii Sir Keir Starmer pozuje do zdjęcia z parlamentarzystami Partii Pracy. (Fot. Getty Images)
Wczoraj po południu nowo wybrana Izba Gmin zebrała się po raz pierwszy. To najbardziej zróżnicowany skład niższej izby parlamentu w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.
Reklama
Reklama

Posiedzenie zaczęło się od wyboru – przez aklamację – spikera, którym pozostał Lindsay Hoyle, po czym krótkie przemówienia wygłosili liderzy wszystkich partii parlamentarnych.

Lider Partii Pracy i nowy premier Keir Starmer zwrócił uwagę, że to najbardziej zróżnicowany pod względem rasy i płci parlament, jaki kiedykolwiek miała Wielka Brytania, a także że jest w nim więcej osób LGBT+ niż w jakimkolwiek parlamencie na świecie.

Lider Liberalnych Demokratów Sir Ed Davey i jego zastępczyni Daisy Cooper pozują z parlamentarzystami Liberalnych Demokratów w Westminster Hall. (Fot. Getty Images)

Podkreślił też, że wszyscy posłowie mają okazję i obowiązek "położyć kres polityce, która zbyt często wydawała się samolubna i zapatrzona w siebie, i zastąpić tę politykę wyników polityką służby".

Jego poprzednik, lider Partii Konserwatywnej Rishi Sunak, pogratulował Starmerowi wyborczego zwycięstwa i przeprosił tych wszystkich byłych posłów swojej partii, którzy nie dostali się do parlamentu.

Czterech nowych parlamentarzystów Zielonych, którzy zdobyli mandaty w wyborach powszechnych w 2024 r. (Fot. Getty Images)

"Straciliśmy zbyt wielu sumiennych, żarliwych reprezentantów, których mądrości i wiedzy będzie nam brakować w nadchodzących debatach i dyskusjach. Ważne jest, aby po 14 latach rządów Partia Konserwatywna się odbudowała. Tak więc teraz podejmiemy kluczową rolę oficjalnej opozycji Jego Królewskiej Mości w sposób profesjonalny, skuteczny i pokorny" – zapewnił.

Po wystąpieniach liderów partii rozpoczęło się składanie przysięgi przez kolejnych posłów, zarówno tych, którzy już wcześniej zasiadali w parlamencie, jak i tych, którzy zostali do niego wybrani po raz pierwszy. Potrwa to kilka dni.

Lider Plaid Cymru - Rhun ap Iorwerth (po prawej) - pozuje z czterema parlamentarzystami tego walijskiego ugrupowania. (Fot. Getty Images)

Z kolei na 17 lipca zaplanowane jest uroczyste otwarcie nowej sesji parlamentu, podczas której król Karol III w mowie tronowej przedstawi plany legislacyjne rządu Starmera na najbliższy rok.

Aż 335 spośród 650 posłów nowej kadencji zostało wybranych do Izby Gmin po raz pierwszy – większość z nominacji Partii Pracy, która w czwartkowych wyborach odniosła zdecydowane zwycięstwo. Dla porównania, w poprzedniej kadencji było tylko 140 debiutujących posłów.

Rekordowa w Izbie Gmin jest też liczba kobiet – 263 - oraz przedstawicieli mniejszości etnicznych – 90.

Czytaj więcej:

UK: Partia Pracy wyraźnie wygrała wybory i przejmie władzę

Nowy brytyjski premier Starmer przedstawił skład rządu

Premier Starmer: Będziemy szczerze mówić o trudnych decyzjach

  Komentarze
  • Pompey
   10 lipca, 08:48

   To sie wszystkie darmozjady i nieroby ucieszyly .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2024
  GBP 5.0974 złEUR 4.2930 złUSD 3.9461 złCHF 4.4425 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama