Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Liczba zgłoszeń dotyczących dziur w drogach osiągnęła najwyższy poziom od 5 lat

UK: Liczba zgłoszeń dotyczących dziur w drogach osiągnęła najwyższy poziom od 5 lat
Dziury w drogach stwarzają niebezpieczeństwo nie tylko dla kierowców samochodów, ale też dla rowerzystów i pieszych. (Fot. Getty Images)
Według samorządów lokalnych i stowarzyszenia AA, w 2023 roku liczba dziur w drogach i szkód przez nie spowodowanych osiągnęła najwyższy poziom od pięciu lat. Szacuje się, że naprawy mogły kosztować brytyjskich kierowców nawet 500 milionów funtów.
Reklama
Reklama

Naukowcy ostrzegają, że zmiana klimatu pogorszy problem, ponieważ bardziej wilgotna pogoda i ekstremalne temperatury powodują dodatkowe uszkodzenia nawierzchni dróg.

Według danych samorządów lokalnych, zebranych przez organizację Round Our Way, od stycznia do listopada 2023 r. do samorządów w Anglii, Szkocji i Walii zgłoszono prawie 630 000 dziur w drogach, co stanowi najwyższy wynik od pięciu lat.

Dane były dostępne jedynie w przypadku 115 z 208 gmin, do których zwrócono się o te informacje, co oznacza, że łączna liczba zgłoszonych dziur jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

Taki widok nie jest rzadkością w Wielkiej Brytanii... (Fot. Getty Images)

"Dziury w drogach są zmorą wielu z nas i narażają kierowców, rowerzystów, a nawet pieszych na poważne obrażenia" – uważa Roger Harding, dyrektor Round Our Way. "Skrajne warunki pogodowe powodowane przez zmianę klimatu niestety stwarzają ich znacznie więcej" - dodaje.

"Podejmujemy zdecydowane działania, aby naprawiać dziury i odnowić nawierzchnię dróg, inwestując dodatkowe 8,3 miliarda funtów z przekierowanych funduszy HS2, co stanowi największy w historii wzrost środków na modernizację dróg lokalnych i wystarczający, aby wyremontować nawierzchnię ponad 5000 mil dróg na terenie całego kraju" - zapewnił rzecznik Ministerstwa Transportu.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii szukają sposobów na trwałe uporanie się z tym problemem. Na Uniwersytecie w Cambridge inżynierowie opracowują różne związane z tym projekty, w tym cyfrową mapę miejsc występowania pęknięć i dziur, samonaprawiające się drogi i odporne na uszkodzenia materiały do łatania nawierzchni.

Nagłe zmiany pogody sprawiają, że powierzchnia drogi jest bardziej narażona na uszkodzenia. (Fot. Getty Images)

Jeden zespół pracuje nad gromadzeniem danych, zebranych z czujników nowoczesnych samochodów w celu cyfrowego mapowania dziur w drogach kraju, a także ich rozmiaru i położenia na jezdni.

Uczelnia w Cambridge wraz z uniwersytetami w Leeds i Liverpoolu bada ponadto, w jaki sposób można wykorzystać roboty do dokonywania napraw. Jeden z zespołów pracuje nad samoregenerującym się betonem, a na autostradach testowane są niektóre tworzywa sztuczne wielokrotnego użytku.

"Związek między zmianą klimatu a stanem naszych dróg staje się coraz wyraźniejszy. Konieczne jest podjęcie wspólnych działań, aby rozwiązać ten problem poprzez ulepszone praktyki w zakresie utrzymania dróg, innowacyjne materiały i technologie oraz szersze strategie łagodzenia zmiany klimatu" - uważa dr Benyi Cao z uniwersytetu w Surrey.

Czytaj więcej:

Anglia: Gminy nie radzą sobie z łataniem dziur w drogach

Hertfordshire: Robot będzie identyfikował i łatał dziury w drogach

    Komentarze
    • Cekestyn76
      17 stycznia, 14:43

      Jakość dróg jak na Ukrainie bo nawet w Albanii i Czarnogórze jest lepiej

    • Aaaa
      17 stycznia, 16:40

      A może jakość asfaltu marna.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama