Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Duży wzrost przypadków zaburzeń odżywiania i samookaleczeń wśród nastolatek

UK: Duży wzrost przypadków zaburzeń odżywiania i samookaleczeń wśród nastolatek
W UK trwa kryzys związany ze zdrowiem psychicznym. (Fot. Getty Images)
Pandemia Covid-19 i towarzyszące jej lockdowny bardzo odbiły się na kondycji psychicznej młodych ludzi. Niedawne badania przeprowadzone przez naukowców z kilku brytyjskich uniwersytetów wykazały, że drastycznie przybyło przypadków zaburzeń odżywiania i samookaleczeń wśród nastoletnich dziewcząt.
Reklama
Reklama

Badanie, którego wyniki opublikował magazyn "Lancet Child and Adolescent Health", wykonali naukowcy z University of Manchester, University of Exeter, Keele University we współpracy z ekspertami z zajmującej się zdrowiem psychicznym McPin Foundation.

Przeanalizowali oni dokumentację medyczną dziewięciu milionów młodych Brytyjczyków w wieku od 10 do 24 lat z lat 2010-2022. Tym, co okazało się najbardziej niepokojące, jest spory wzrost przypadków zaburzeń odżywiania i samookaleczeń wśród nastolatek od czasu wybuchu pandemii.

Kluczowy w walce z samookaleczeniem jest dostep do odpowiedniej terapii. Problemem jest fakt, że uzależniony jest on od sytuacji materialnej danej osoby. (Fot. Getty Images)

Od 2020 roku liczba przypadków zaburzeń odżywiania wśród dziewcząt w wieku 13-16 lat wzrosła aż o 42,4 proc., a w grupie 17-19 lat - o 32 proc. Z kolei samookaleczeń w tej młodszej grupie przybyło o 38,4 proc. Wśród starszych dziewcząt i wśród chłopców wzrostu nie odnotowano.

Co ciekawe, największy wzrost niepokojących zachowań odnotowano wśród dziewcząt pochodzących z dobrze sytuowanych domów.

"Powody wzrostu liczby diagnoz zaburzeń odżywiania i epizodów samookaleczeń wśród nastoletnich dziewcząt podczas pandemii są złożone. To splot wielu problemów, takich jak izolacja społeczna, niepokój wynikający ze zmiany harmonogramu dnia, zakłócenia w edukacji, niezdrowe wpływy mediów społecznościowych, ale także większa świadomość kliniczna" – przekazała główna autorka badania, dr Pearl Mok z University of Manchester.

Badaczka zwraca uwagę na to, że wzrost liczby diagnoz zaburzeń odżywiania i epizodów samookaleczeń był większy w grupach społecznych mniej narażonych na wykluczenie. Jej zdaniem, może to wynikać z różnic w dostępie do usług medycznych i opieki klinicznej. Po prostu nastolatki z grup mniej uprzywilejowanych rzadziej korzystają z opieki fachowców.

Czytaj więcej:

Alternatywne formy terapii leczenia depresji prowadzone online są już dostępne w Anglii

Kryzys zdrowia psychicznego w Anglii. Antydepresanty przyjmuje już ponad 8 mln osób

Polska: Statystyczny mężczyzna unika lekarzy, choć choruje częściej niż kobieta

    Komentarze
    • Haha
      24 czerwca 2023, 19:13

      Jak znikna tel i oglupiajace social media to nie bedzie takich zaburzen...

    • Fabryka małp
      25 czerwca 2023, 01:07

      Takie mam wrazenie ze teraz nastolatki nie mają życia tylko matrix

    • Czytelnik anonimowy
      25 czerwca 2023, 10:10

      niestety to wynika z biedy i patologii w tym kraju takich rzeczy nie ma w Polsce jest dużo innych ale nie takiej patologii

    • Ucieczka z piekła 371 dni
      25 czerwca 2023, 14:02

      Obawiam się że od tego kulturowego piekła niema już ucieczki. Już samo młode pokolenie musiało by wymusić zmiany.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama