Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Antybiotyki w mięsie serwowanym w szkołach i szpitalach. "Przez to powstaje superbakteria"

UK: Antybiotyki w mięsie serwowanym w szkołach i szpitalach. "Przez to powstaje superbakteria"
Dzieci w UK od najmłodszych lat konsumują mięso z dodatkiem antybiotyków. (Fot. Getty Images)
Firmy cateringowe w szpitalach i szkołach 'nie robią wystarczająco dużo', aby powstrzymać dostawców mięsa przed nadużywaniem antybiotyków u zwierząt - alarmują eksperci z organizacji Alliance to Save Our Antibiotics (ASOA). Organizacja podkreśla, że ta nieodpowiedzialność ma bardzo wysoką cenę i powoduje, że leki stosowane u ludzi stają się nieskuteczne.

Reklama
Reklama

Działacze na rzecz zdrowia i dobrostanu zwierząt przeanalizowali politykę dziesięciu największych firm cateringowych obsługujących szpitale i szkoły na Wyspach. Odkryli, iż brak zakazu prawnego stosowania antybiotyków "to wystarczający powód dla firm, aby tego nie kontrolować lub podchodzić do tego zbyt pobłażliwie".

Stanowisko Downing Street - podobnie jak hodowców mięsa oraz samych firm cateringowych - jest jednoznaczne: obecne środki, które mają charakter dobrowolny, są wystarczające.

Tymczasem Europejska Agencja Leków i WHO ostrzega, że to globalny problem, a poziom antybiotyków w mięsie jest już najwyższy w historii i ponad trzykrotnie przekracza dopuszczalne normy.  

Obecnie większość szkół nie stosuje wymogu, aby dostarczane mięso było wolne od antybiotyków. (Fot. Getty Images)

Brytyjskie ministerstwo środowiska, żywności i wsi (Defra) podkreśłiło, że od 2014 r. liczba przypadków stosowania antybiotyków u zwierząt spadła o 55 proc. Jeśli weźmie się pod uwagę tylko te antybiotyki, które mają największe znaczenie dla leczenia ludzi, spadek wyniósł 83 proc.

Firmy cateringowe zaopatrujące sektor publiczny oświadczyły, że "aktywnie angażują się" w walkę z niepotrzebnym stosowaniem antybiotyków u zwierząt.

Problem budzi obecnie zaniepokojenie naukowców na całym świecie. Rządy niemal wszystkich krajów zaczęły starania, aby zmniejszyć skalę procederu, ponieważ wpływa on bezpośrednio na tworzenie się tzw. superbakterii. Są to zagrażające życiu ludzi bakterie, które są odporne na antybiotykoterapię.

Grupa ASOA twierdzi, że firmy dostarczające żywność do szkół i szpitali są "daleko w tyle" za supermarketami i innymi firmami z branży sektora spożywczego, które stosują wyższe standardy.

Co więcej, aktywiści zwrócili uwagę, że w wytycznych związanych z zamówieniami publicznymi nie ma żadnego zalecenia, aby wymagać od firm dostarczania mięsa bez antybiotyków.

Czytaj więcej:

UK: Wzrosła liczba zgonów dzieci z powodu inwazyjnej formy paciorkowca

Nowa klasa antybiotyków zwalcza nawet superbakterie

Znów głośno o polskim mięsie w UK. "Faszerowane antybiotykami"

Mięso z Polski na cenzurowanym w UK

Szansa na antybiotyk przeciwko lekoopornym superbakteriom

    Komentarze
    • Bloop
      14 października 2023, 12:24

      Trzeba podziękować politykom którzy lobbują za takimi rzeczami dla firm farmaceutycznych które I'm potem dają jakieś stanowiska

    • Benekiciaż
      14 października 2023, 14:37

      Mój mlody je wszystko co popadnie a ja pije i jakoś żyjemy! Ja mu dam d0wa funty I idzie do mc Donald i ma tam cis a ja spokój szynkę ostatnio kupiłem.za funta to myślałem że jem papier ale nic nie szkodzi bo ważne żeby mi na alkohol nie brako0walo a mlody i tak zeżre wszystko..jutro głosuję na pis! I wy też! Bo 800 plus wam wezmą jak nie zagłosujecie! Najlepszy pis bo dają a nie zabierają! Lepsza polska do której wrócimy wkoncu z tej głupiej angli co mówią w jakimś innym języku! I benefity zabierają złodzieje? A tu w pl dostanę 800 zł dziękuję paniw Morawiecki i Kaczyński a nie Niemiec Tusk

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama