Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK "najbardziej podzielonym krajem świata". Najbardziej odczuwa to północna Anglia

UK "najbardziej podzielonym krajem świata". Najbardziej odczuwa to północna Anglia
Większość inwestycji trafia na południe Anglii, w tym do Londynu. (Fot. Getty Images)
Pracownicy w północnej Anglii zarabiają średnio aż  £1,60 na godzinę mniej niż ich odpowiednicy w pozostałych częściach Anglii, a głębokie nierówności społeczne z roku na rok stają się coraz bardziej widoczne - donosi portal NationalWorld.com. Dziennikarze pokusili się nawet o porównanie tego regionu do Polski.
Reklama
Reklama

"Gdyby północna Anglia była krajem, miałaby jeden z najniższych wskaźników inwestycji spośród wszystkich krajów rozwiniętych" - ocenili dziennikarze NationalWorld.com.

"Kraje takie jak Słowacja, Polska czy Węgry mają obecnie więcej inwestycji niż półncna Anglia" - dodali.

Poziom ubóstwa w północnej Anglii jest znacznie wyższy niż gdziekolwiek indziej w kraju. (Fot. Getty Images)

Produktywność i stawki godzinowe na północy Anglii są znacznie niższe niż średnia krajowa. Pracownicy tego regionu za swoją pracę otrzymują średnio £1,60 na godzinę mniej niż inni - wynika z raportu ośrodka analitycznego IPPR North.

Autorzy raportu ostrzegają, że Wielka Brytania jest "najbardziej podzielonym regionalnie krajem świata, a problem się pogłębia". Inny raport - Child Poverty And The Cost Of Living Crisis - wykazał, że liczba dzieci żyjących w ubóstwie na północy Anglii wzrosła podczas pandemii o ponad jedną trzecią.

"Systematyczne niedoinwestowanie w infrastrukturę, transport, badania i rozwój znacznie hamują rozwój kraju, zwłaszcza w północnej Anglii" - argumentują analitycy z IPPR North. 

Dodają, że "gdyby poziom inwestycji był taki sam jak średnia OECD, Wielka Brytania zyskałaby dodatkowe £397 mld w latach 2017-2020, z czego ok. £195 trafiłoby właśnie na północ".

Północ Anglii zmaga się z "chronicznym i systemowym niedofinansowaniem". (Fot. Getty Images)

W oparciu o porównanie inwestycji jako proporcji do PKB we wszystkich 38 krajach OECD, analiza przeprowadzona przez IPPR North pokazuje, że tylko Grecja ma niższy wskaźnik niż północna Anglia. Co więcej, Wielka Brytania jako całość, zajmuje 35. pozycję, za takimi krajami jak Łotwa, Francja, Niemcy czy USA.

Autor raportu Marcus Johns zwrócił uwagę, że "Wielka Brytania wyróżnia się na arenie międzynarodowej ze wszystkich niewłaściwych powodów". Wskazał, że wiele krajów świata opracowało "alternatywne modele rozwoju regionalnego, dzięki którym udało się zwalczyć nierówności".

Kluczem do sukcesu - według analityka - mają być nie tylko inwestycje, ale także pełna decentralizacja władzy i wprowadzenie progresywnych podatków.
 

Czytaj więcej:

UK po raz pierwszy od pokoleń doświadcza prawdziwego ubóstwa żywnościowego

North East: Skala ubóstwa wśród dzieci alarmująca

Walia ma najwyższe wskaźniki ubóstwa w UK. Mieszkańcy Cardiff "jedzą karmę dla zwierząt"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama