Menu

UE reaguje na złe traktowanie wjeżdżających do UK Europejczyków

UE reaguje na złe traktowanie wjeżdżających do UK Europejczyków
To reakcja na doniesienia, że brytyjskie służby graniczne przetrzymują nawet po kilka dni obywateli Unii w ośrodkach dla imigrantów. (Fot. Getty Images)
Szefowie państw i rządów UE wezwą Londyn do poszanowania praw podróżujących Europejczyków - wynika z projektu konkluzji przyszłotygodniowego szczytu Rady Europejskiej, do których dotarł wczoraj Reuters.
Reklama
Reklama

To reakcja na doniesienia, że służby graniczne Zjednoczonego Królestwa przetrzymują nawet po kilka dni obywateli Unii w ośrodkach dla imigrantów, argumentując, że próbują oni wjechać do kraju bez wizy pracowniczej. Część z nich to pracownicy sezonowi, którzy nie znają jeszcze nowych przepisów,  jakie weszły w życie po Brexicie.

Komisja Europejska wezwała już Londyn, by nie stosował w takich sytuacjach nieproporcjonalnych środków i "działał w dobrej wierze i duchu współpracy".

Zgodnie z projektem konkluzji unijnego szczytu, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek i wtorek, podobny apel wystosują też przywódcy państw Wspólnoty.

"Rada Europejska wzywa Wielką Brytanię do poszanowania zasady niedyskryminacji wśród państw członkowskich i poszanowania praw obywateli UE" - czytamy w projekcie dokumentu, cytowanym przez Reutera.

Brytyjskie MSW twierdzi natomiast, że nowe zasady imigracyjne są jasne i można je łatwo sprawdzić online. "Wymagamy dowodów na prawo do życia i pracy w Wielkiej Brytanii" - skomentował rzecznik ministerstwa, cytowany przez dziennik "The Guardian", który opisywał zatrzymania przybywających do UK na rozmowy kwalifikacyjne obywateli UE na brytyjskiej granicy.

Czytaj więcej:

Brexit: "Szkockie wizy" dla imigrantów mają zaradzić problemowi wyludnienia

10 proc. obywateli UE "rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii po 30 czerwca"

"Guardian": Obywatele UE przyjeżdżający do UK traktowani "z wrogością"

Tysiące Brytyjczyków otrzymały list, aby ubiegać się o "settled status"

Posłowie w UK apelują: Automatycznie przyznajmy status osiedlenia obywatelom UE

  Komentarze
  • Madry
   20 maja, 13:00

   Tak ma byc! Prawa obywateli UE w Wielkiej Brytanii skonczyly sie definitywnie z dniem 1 stycznia 2021 roku a nawet wiekszosc wczesniej , UE dalej uwaza ze Wielka Brytania pozostaje w UE , to czysta hipokryzja UE , obecnie w Wielkiej Brytanii obowiazaja przepisy emigracyjne jak kazdego codzoziemieca czy to z UE czy spoza UE i tu nie ma dla nikogo taryfy ulgowej. Wreszcie jest sprawiedliwosc, wolnosc, niepodleglosc UK!
   Niech zyje prawdziwa demokracja!

  • Seba
   20 maja, 13:27

   unia jest slaba , polityke robi sie jak francuzi w sprawie lowisk od razu jest inna rozmowa unia to cieniasy banda biurokratow maja swoich obywateli gdzies aby sie nachapac reszta to faramzon i pokazowka

  • Mirek
   20 maja, 14:27

   1. Madry - a mogles milczec. Nawet tego nie umiales. A odpowiedzi i tak bys nie zrozumial.
   2. "Redakcja" - niezrozumienie faktu, ze ludzie z IQ wyzszym niz 40 nie maja/nie chca sie chwalic swoim kontem F jest w dzisiejszych czasach zdumiewajace. Wake up guys/girls/non binary ones!

  • Do Madry czyli Ferenc
   21 maja, 12:32

   Byś już nie wchodził na tego Londynka i nie wypacał się, bo szkoda twojego i innych czasu na czytanie tego bełkotu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2021
  GBP 5.3828 złEUR 4.6308 złUSD 3.9460 złCHF 4.2789 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama