Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE: Pojazdy silnikowe i zabawki na czele listy niebezpiecznych produktów

UE: Pojazdy silnikowe i zabawki na czele listy niebezpiecznych produktów
Na unijny rynek trafia wiele produktów niespełniających żadnych norm bezpieczeństwa. (Fot. Getty Images)
Pojazdy silnikowe i zabawki znalazły się na czele tegorocznej listy niebezpiecznych produktów niespożywczych w UE - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej. Środki ochrony indywidualnej, takie jak maski ochronne, nadal stanowią znaczną część zgłoszonych produktów.

Reklama
Reklama

KE opublikowała roczne sprawozdanie w sprawie Safety Gate, unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych. Sprawozdanie to obejmuje ostrzeżenia zgłoszone w 2021 roku oraz związane z nimi działania podjęte przez organy krajowe.

Po raz pierwszy w tym rocznym sprawozdaniu samochody znalazły się na szczycie listy zgłoszonych produktów, a na drugim miejscu plasują się zabawki. Ponadto - w kontekście pandemii Covid-19 - środki ochrony indywidualnej, takie jak maski, nadal stanowią znaczną część zgłoszonych produktów.

Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości i konsumentów ocenił, że ważne jest, aby system Safety Gate był dostosowany do nowego środowiska konsumenckiego. "W ten sposób możemy zagwarantować, że pozostanie on skutecznym narzędziem jednolitego rynku, chroniącym konsumentów w każdych okolicznościach. System ten odegrał istotną rolę w zapewnieniu, by sprzęt wykorzystywany w walce z pandemią spełniał najwyższe standardy" - zaznaczył.

W 2021 roku organy państw uczestniczących w sieci bezpieczeństwa wymieniły za pośrednictwem systemu 2 142 ostrzeżenia. Po raz pierwszy największą liczbę ostrzeżeń zgłoszono w kategorii "pojazdy silnikowe", a kolejne miejsca zajęły "zabawki" oraz "urządzenia i sprzęt elektryczny".

Jeżeli chodzi o pojazdy silnikowe, podjęte działania dotyczyły głównie przypadków wycofania z rynku po wykryciu problemów technicznych, podczas gdy w przypadku zabawek skoncentrowano się na obecności niebezpiecznych chemikaliów, a także baterii guzikowych.

W związku z trwającą pandemią, działania w zakresie nadzoru obejmowały szereg produktów związanych z Covid-19. Wiele ostrzeżeń dotyczyło środków ochrony indywidualnej, a w szczególności masek. Pięcioma najczęściej zgłaszanymi zagrożeniami były uszkodzenie ciała, chemikalia, pożar, udławienie i porażenie prądem.

Ze sprawozdania wynika także, że w 2021 roku wzrosło wykorzystanie sieci systemu wczesnego ostrzegania w 30 państwach uczestniczących: UE-27 oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia.

Czytaj więcej:

"The Guardian": Zabawki Lego utrwalały szkodliwe stereotypy na temat płci

"Rzeczpospolita": Zalew podróbek w Polsce. Tak źle nie było od lat

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama