Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE ostrzega Wielką Brytanię przed "konfrontacją" z Irlandią Północną

UE ostrzega Wielką Brytanię przed "konfrontacją" z Irlandią Północną
Protokół północnoirlandzki stworzono, aby zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią. (Fot. Charles McQuillan/Getty Images)
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz ostrzegł Wielką Brytanię, aby nie 'wchodziła na ścieżkę konfrontacji' wśród napięć związanych z Irlandią Północną i prawami połowowymi po Brexicie - donosi brytyjski dziennik 'The Telegraph'.
Reklama
Reklama

Szefczovicz wezwał Davida Frosta, brytyjskiego ministra odpowiadającego za relacje z UE, do wycofania się i ponownego rozważenia propozycji dotyczących ograniczenia kontroli brytyjskich towarów wprowadzanych do Irlandii Północnej zgodnie z przyjętym w umowie brexitowej protokołem - informuje gazeta.

"Jestem coraz bardziej zaniepokojony, że rząd Wielkiej Brytanii odmówi zaangażowania się w to i wejdzie na ścieżkę konfrontacji" - przyznał Sefcovic w rozmowie z "The Telegraph".

W ub. tygodniu w Londynie prowadzone były brytyjsko-unijne w sprawie przedstawionych przez obie strony w pierwszej połowie października propozycji zmian protokołu. Frost wezwał wówczas do zastąpienia go nowym dokumentem, który miałby poparcie wszystkich społeczności w Irlandii Północnej.

Następnego dnia Szefczovicz przedstawił pakiet propozycji, które jak podkreślał, zmniejszą o 80 proc. liczbę kontroli towarów wwożonych do Irlandii Północnej z pozostałej części Zjednoczonego Królestwa, a liczbę formalności celnych wymaganych od importerów - o 50 proc.

Propozycje UE nie dotyczą jednak innej sprawy podnoszonej przez brytyjski rząd - nadzoru nad protokołem ze strony Trybunału Sprawiedliwości UE, co oznacza, że w przypadku sporu rozstrzygać go miałaby instytucja będąca częścią unijnego systemu prawnego.

Protokół północnoirlandzki jest częścią umowy o warunkach Brexitu. Stworzono go, aby zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią, gdyż jej brak uznano za warunek niezbędny do kontynuowania procesu pokojowego w tej brytyjskiej prowincji. Jednak tworzy on faktyczną granicę celną między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa, co powoduje problemy z dostawami towarów, a północnoirlandzcy unioniści uważają, że protokół podważa obecny status Irlandii Północnej.

Czytaj więcej:

Brexit: Spór o protokół północnoirlandzki. UE przedstawiła swoje propozycje

Brytyjski minister: Nadal duże różnice z UE w sprawie protokołu północnoirlandzkiego

Badanie: Brytyjczycy wciąż podzieleni w kwestii Brexitu

Brytyjski rząd: Propozycje UE w sprawie Irlandii Płn. "niewystarczające"

Wpływ Brexitu na gospodarkę będzie "gorszy niż pandemia"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama