Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE chce zaostrzyć sankcje wobec Rosji i uwolnić się od rosyjskich paliw kopalnych

UE chce zaostrzyć sankcje wobec Rosji i uwolnić się od rosyjskich paliw kopalnych
Wczoraj zakończył się dwudniowy szczyt UE w Brukseli. Jego tematem byłą przede wszystkim wojna na Ukrainie, a o wnioskach z posiedzenia poinformowała Ursula von der Leyen. (Fot. JOHN THYS/AFP via Getty Images)
Zwiększymy nasze wsparcie dla Ukrainy, zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych - poinformowała wczoraj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli.
Reklama
Reklama

"Wczoraj wieczorem prezydent (Wołodymyr) Zełenski opisał odwagę Ukraińców, którzy dzielnie stawiają opór (wojskom rosyjskim). Mają za sobą całą UE. Zwiększymy nasze wsparcie dla Ukrainy, zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych" - oświadczyła szefowa KE.

Wskazała, że 50 mld metrów sześciennych gazu z USA rocznie zastąpiłoby 1/3 całości dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

"Dziś rano prezydent USA i ja uzgodniliśmy nowe partnerstwo energetyczne. USA zapewnią nam w tym roku dodatkowe co najmniej 15 mld metrów sześciennych LNG. W najbliższych latach dążymy do co najmniej 50 mld metrów sześciennych rocznie. A to zastąpiłoby 1/3 całości dostaw rosyjskiego gazu do Europy" - wyjaśniła von der Leyen.

Zaznaczyła, że UE musi uzupełnić infrastrukturę rurociągów i zwiększyć magazynowanie gazu. "To będzie nasza polisa ubezpieczeniowa od przerw w dostawach. Czas też przyjrzeć się kształtowi naszego rynku energetycznego. Propozycje przedstawimy w maju" - zapowiedziała szefowa KE.

Wyjaśniła, że podstawową przyczyną wysokich cen energii elektrycznej są w dużej mierze wysokie i niestabilne ceny gazu. "Połączymy więc siły, połączymy nasze zapotrzebowanie i wykorzystamy naszą zbiorową siłę przetargową przy zakupie gazu" - zaznaczyła von der Leyen.

Przekazała też, że przywódcy na szczycie UE udzielili Hiszpanii i Portugalii specjalnego pozwolenia na zarządzanie własnymi cenami energii elektrycznej. Szefowa KE wyjaśniła, że jest to możliwe, ponieważ oba kraje mają stosunkowo wysoki udział odnawialnych źródeł energii w swoim miksie energetycznym i bardzo niewiele połączeń międzysystemowych z innymi częściami sieci UE.

Czytaj więcej:

Unia Europejska formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji

UK zaostrza sankcje wobec Rosji. Boris Johnson: Trzeba odciąć Putina od rezerw złota

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama