Menu

Twitter ocenzurował Trumpa z uwagi na "pochwałę przemocy"

Twitter ocenzurował Trumpa z uwagi na "pochwałę przemocy"
Trump podpisał w środę prezydenckie rozporządzenie ws. mediów społecznościowych, wedle którego w wyniku moderacji wpisów użytkowników platformy miałyby stracić ochronę przed prawną odpowiedzialnością za treści tam zamieszczane. (Fot. Getty Images)
Władze Twittera poinformowały dzisiaj o 'ukryciu' wpisu prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącego strzelania do demonstrantów plądrujących sklepy w Minneapolis. Serwis uznał, że tweet gloryfikuje przemoc z uwagi na historyczny kontekst wypowiedzi Trumpa.
Reklama

W ocenzurowanym przez Twittera wpisie prezydent USA komentował trwające od trzech dni gwałtowne protesty w Minneapolis po zabiciu przez policję 46-letniego Afroamerykanina George'a Floyda. Trump stwierdził, że stosujący przemoc i plądrujący sklepy demonstranci hańbią pamięć o Floydzie i zasugerował, że wojsko jest gotowe, by wesprzeć władze stanowe w zaprowadzeniu porządku.

"W razie jakichkolwiek trudności przejmiemy kontrolę, ale tam gdzie zaczyna się plądrowanie, zaczyna się strzelanie" - napisał Trump.

Jak zwróciła uwagę m.in. BBC, fraza zawarta w drugiej części zdania została ukuta w 1968 przez oskarżanego o rasizm szefa policji w Miami Waltera Headleya. Headley obiecał wówczas rozprawienie się z czarnoskórymi uczestnikami zamieszek na tle rasowym w mieście, ogłaszając "wojnę" i przyznając, że "nie ma problemu z byciem oskarżanym o brutalność".

M.in. historyczne konotacje frazy zostały przywołane przez Twittera jako uzasadnienie "ukrycia" przed większością użytkowników wypowiedzi Trumpa.

Tweet, który wzbudził tyle kontrowersji... (Fot. Getty Images)

"Ten tweet łamie nasze zasady dotyczące gloryfikacji przemocy ze względu na historyczny kontekst ostatniego zdania, jego związku z przemocą i ryzykiem, że może ono zainspirować podobne działania dzisiaj" - napisała administracja.

W rezultacie zamiast wpisu prezydenta wyświetla się komunikat o złamaniu zasad dotyczących pochwały dla przemocy. Aby zobaczyć treść tweeta, należy wcisnąć dodatkowy przycisk. Wpisu prezydenta nie można też "polubić" ani podać dalej.

To już druga interwencja Twittera w działalność Trumpa na tym portalu. We wtorek administracja serwisu opatrzyła dwa wpisy Trumpa specjalnym linkiem zachęcającym do "poznania faktów" na temat głosowania korespondencyjnego. We wpisach Trump stwierdził, że dopuszczenie do głosowania pocztą na dużą skalę doprowadzi do sfałszowania wyborów w listopadzie. Klikając na dołączone przez Twittera łącze, użytkownik zostaje przekierowany na stronę z artykułami i tweetami prostującymi wypowiedź prezydenta.

W reakcji na te działania Trump podpisał w środę prezydenckie rozporządzenie ws. mediów społecznościowych, wedle którego w wyniku moderacji wpisów użytkowników platformy miałyby stracić ochronę przed prawną odpowiedzialnością za treści tam zamieszczane. Zdaniem większości prawników dokument nie będzie miał mocy prawnej. Podczas podpisywania rozporządzenia Trump przyznał, że - o ile to było prawnie możliwe - chciałby zamknąć portal, na którym zamieścił dotąd 52,1 tys. wpisów.

Czytaj więcej:

USA: Zamieszki po śmierci Afroamerykanina. Tłum podpalił komisariat

  Komentarze
  • Zuza95
   29 maja, 16:46

   Amerykańska demokracja.

  • Ale cyrk
   29 maja, 17:06

   Nie rozumiem, gangi napadają i palą sklepy, policja sobie nie radzi, goscio mowi ze zrobi szybko tam porządek uzbrojonym wojskiem z uzbrojonymi gangami a lewusy go blokują. Jakby mi w krakowie sklepy i samochody palili i napadali na mieszkańców to co...przeczekać to? A platforma chce uchodzców sprowadzić zeby za 50 lat siedzieli na placach zabaw i w parkach i pod klatkami schodowymi i kopcili te swoje boby marleye.

  • Adam
   29 maja, 18:09

   W usa nie bedzie juz lepiej, moze byc tylko gorzej, z tego co kojarze to w tej chwili liczba ludzi bialych spadla ponizej 50%. Dno.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.10.2020
  GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

  Sport


  Sport

  Reklama