Menu

Twitter będzie walczył w UK z teorią spiskową łączącą 5G i Covid-19

Twitter będzie walczył w UK z teorią spiskową łączącą 5G i Covid-19
Według krążących w sieci teorii, infrastruktura sieci nowej generacji ma w niewyjaśniony sposób pomagać rozprzestrzeniać się wirusowi. (Fot. Getty Images)
Twitter zapowiedział wczoraj, że będzie kierował internautów poszukujących informacji na temat teorii łączącej sieć 5G z pandemią koronawirusa na strony ze sprawdzonymi informacjami. To reakcja m.in. na ataki na infrastrukturę 5G w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Jak zapowiedziała cytowana przez Reuters Katy Minshall, dyrektor działu polityki publicznej Twittera w Wielkiej Brytanii, użytkownikom serwisu, chcącym znaleźć za pośrednictwem wyszukiwarki serwisu informacje o 5G, wyświetli się komunikat kierujący ich na strony z informacjami zweryfikowanymi przez brytyjskie władze.

To rezultat rozprzestrzeniania się teorii spiskowych na temat rzekomych powiązań między wybuchem pandemii koronawirusa a rozwojem sieci 5G. Według krążących w sieci teorii, infrastruktura sieci nowej generacji ma w niewyjaśniony sposób pomagać rozprzestrzeniać się wirusowi albo wręcz powodować chorobę popromienną.

Eksperci, lekarze i władze wielokrotnie dementowali te plotki, twierdząc, że nie mają one jakichkolwiek podstaw.

Mimo to w Wielkiej Brytanii i w innych państwach odnotowano dziesiątki podpaleń i innych ataków na maszty telekomunikacyjne, a także np. przypadki nękania pracowników firm.

Już w marcu Twitter zapowiedział, że podejmie kroki mające ograniczyć rozprzestrzenianie się dezinformacji na temat pandemii. W kwietniu poinformował, że w ciągu miesiąca usunął ponad 2,2 tys. tweetów "zawierających fałszywe lub potencjalnie szkodliwe treści".

Podobne działania zapowiedziały również Facebook i Google. W rezultacie swoje konta na Facebooku i YouTube stracił m.in. popularny brytyjski zwolennik teorii spiskowych David Icke, znany z propagowania teorii o ludziach-jaszczurach, a ostatnio zaangażowany również w teorie o 5G.

Czytaj więcej:

Brytyjski minister: Łączenie 5G z koronawirusem to "niebezpieczny nonsens"

Ataki na maszty 5G w UK. Rząd: To już koniec dyplomacji

39 ataków na pracowników BT. Winne teorie spiskowe na temat 5G

Media: Teoria spiskowa przyczyną ataków na maszty 5G

  Komentarze
  • Gość
   8 maja, 01:20

   cenzura i wszystko w temacie. Jeśli jakieś poglądy są głupotą to będą miały marginalną obecność w mediach więc co im szkodzi? Mamy wolność zachodu o jakiej marzyliśmy za komuny.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama