Menu

Turystyka szczepionkowa do Rosji? UE stanowczo odradza

Turystyka szczepionkowa do Rosji? UE stanowczo odradza
Obywatele UE, którzy polecą na zastrzyk przeciw Covid-19 do Rosji, mogą mieć później problem z uzyskaniem certyfikatu zaszczepienia. (Fot. Getty Images)
Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer odradzał wczoraj podróże do Rosji w celu zaszczepienia się preparatem Sputnik V. 'Trzymanie się produktów zaaprobowanych przez Europejską Agencję Leków (EMA) okaże się korzystniejsze, kiedy w życie wejdą zaświadczenia szczepień umożliwiające podróże w UE' - podkreślił.
Reklama
Reklama

"Komisja Europejska i państwa członkowskie pracują nad zielonymi zaświadczeniami szczepień, które będą głównie bazować na szczepionkach autoryzowanych przez EMA. Oznacza to, że sprawa wszystkich innych szczepionek pozostanie otwarta do dyskusji państw członkowskich. Jeśli chcecie podróżować po Europie, kiedy zaświadczenia szczepień zaczną obowiązywać, to korzystniejsze będzie trzymanie się szczepionek zaaprobowanych przez EMA" - ostrzegł Eric Mamer.

Rzecznik KE odniósł się w ten sposób do informacji o grupie około 50 niemieckich turystów, która w ubiegły czwartek udała się na trzydniową wycieczkę z Frankfurtu nad Menem do Moskwy. W programie, oprócz zwiedzania rosyjskiej stolicy, znajduje się również wizyta w prywatnej klinice, gdzie turyści otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Sputnik V.

"Wielu Niemców chce pojechać do Moskwy na szczepienia i połączyć wyjazd z wakacjami lub programem kulturalnym, więc to działa" - przekonywał jeden z organizatorów wyprawy Hans Blank, przedstawiciel norweskiego biura podróży World Visitors. Firma ta już wcześniej umożliwiła Rosjanom mieszkającym w Niemczech podróż do Moskwy w celu otrzymania szczepionki.

KE przekonywała wczoraj, że turystyka szczepionkowa do Rosji nie jest uzasadniona również ze względu na większe dostawy w Unii. "Obserwujemy większe dostawy szczepionek. Pozwala nam to uważać, że cel, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do końca lata, jest osiągalny" - oświadczył rzecznik Komisji ds. zdrowia, Stefan De Keersmaecker.

"Zawsze podkreślaliśmy, że szczepionki znajdujące się w naszym portfolio zostały sprawdzone pod względem skuteczności i bezpieczeństwa przez EMA. Akceptacja EMA oznacza, że mamy gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa" - dodał.

Czytaj więcej:

Kontrowersyjna "luksusowa turystyka szczepionkowa" do Dubaju

Turystyka szczepionkowa: Wakacje ze szczepieniem na koronawirusa w pakiecie

Sputnik V coraz bliżej UE. EMA zaczęła ocenę rosyjskiej szczepionki

Regulator UE wzywa do ostrożności wobec szczepionki Sputnik V

Rosjanie nie chcą się szczepić przeciw Covid-19. Nie czują zagrożenia

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama