Menu

To ostatni dzwonek, aby zakazać NHS udostępnienia prywatnych danych medycznych

To ostatni dzwonek, aby zakazać NHS udostępnienia prywatnych danych medycznych
Zostało już tylko kilka tygodni, aby wycofać swoją zgodę dla NHS Digital. (Fot. Getty Images)
Mieszkańcy Anglii mają czas jedynie do 23 czerwca 2021 roku, aby wycofać zgodę dla NHS, umożliwiającą udostępnienie firmom trzecim prywatnych danych pacjentów. Po tym czasie wszystkie informacje medyczne dożywotnio trafią do publicznego rejestru.
Reklama
Reklama

Działacze na rzecz ochrony prywatności ostro skrytykowali plany NHS Digital, w ramach których historie medyczne ponad 55 milionów pacjentów zostaną przeniesione do publicznej bazy danych.

Wśród informacji, do których dostęp będą mieć firmy trzecie, znajdą się m.in. dane dotyczące zdrowia psychicznego czy seksualnego.

Dokumentacja zostanie pobrana od każdego pacjenta w Anglii zarejestrowanego w przychodni GP. Organem odpowiedzialnym za bezpieczne przechowywanie tych danych będzie właśnie NHS Digital.

Jak przypomina dziś dziennik "Metro", dane te będą dostępne zarówno dla firm z branży naukowej, medycznej, jak i dla przedsiębiorstw komercyjnych.

Chociaż NHS Digital co miesiąc publikuje listę podmiotów, którym udostępnia swoje dane, działacze kampanii twierdzą, że trudno będzie ustalić, kto ostatecznie zobaczy wrażliwe informacje.

NHS zapewnia, że wszystkie dane będą specjalnie anonimizowane. Działacze na rzecz ochrony prywatności argumentują jednak, że NHS wciąż dysponować będzie specjalnymi "kodami", które pozwolą ustalić tożsamość poszczególnych osób.

Aby wycofać swoją zgodę dla NHS Digital, należy tego dokonać w tym miejscu: National data opt-out.

Czytaj więcej:

Szef grupy zrzeszającej GP: Lekarze wolą przyjmować pacjentów "twarzą w twarz"

Covidowy paszport NHS "cieszy się dużą popularnością"

  Komentarze
  • Beata
   2 czerwca, 18:03

   Do 30wrzesnia mozna wycofac Zgode na udastepnianie przez nhs twoich danych a nie do 23 czerwca!!!!

  • Bogdan
   4 czerwca, 06:35

   Droga Beato, poczytaj na stronach gov. Do 23 czerwca możesz zablokować swoje użycie twoich danych. Wycofać możesz później w każdej chwili z tym ze te dane które zostały przekazane po 23 czerwca już tam zostaną, nie udostępnia nowych. Wycofanie zgody zajmuje około 5 min i nic nie kosztuje. Zrób to jednak przed 23 czerwca. Później i tak będą wszystko o Tobie mieli

  • Beata
   5 czerwca, 07:08

   Tak ,masz racje,zmylila mnie zwyczajnie nowa data deadline na stronie rzadowej. moim zdaniem ludzie rzeczywiscie powinni miec duzo wiecej czasu na podjecie tej decyzji.dzieki za sprostowanie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama