Menu

"The Sun": Pierwsza dawka szczepionki daje 64-65 proc. ochrony

"The Sun": Pierwsza dawka szczepionki daje 64-65 proc. ochrony
Wczoraj WHO oświadczyła, że szczepionka AstraZeneca może być podawana osobom powyżej 65. roku życia. (Fot. Getty Images)
Jedna dawka używanych w Wielkiej Brytanii szczepionek przeciw Covid-19 daje 64-65 proc. ochrony przed zachorowaniem, zaś dwie - 79-84 proc. - wynika ze wstępnego raportu na temat ich faktycznej skuteczności, który cytuje dziennik 'The Sun'.
Reklama
Reklama

Raport dotyczy skuteczności szczepionek Pfizera/BioNTech i AstraZeneca wśród osób, którym je podano w czasie prowadzonej obecnie w kampanii szczepień w Wielkiej Brytanii, a nie podczas badań klinicznych. Ma on zostać opublikowany w ciągu najbliższych dni.

Wprawdzie skuteczność jest niższa niż w trakcie badań klinicznych - gdzie w przypadku szczepionki Pfizera/BioNTech było to 95 proc. - ale, według cytowanego przez "The Sun" rządowego źródła, wnioski wynikające z raportu są "bardzo pozytywne".

Według tych danych, po podaniu pierwszej dawki szczepionki skuteczność w grupie osób powyżej 80. roku życia wynosi 64 proc., zaś w przypadku młodszych osób - 65 proc. Po podaniu dwóch dawek skuteczność wzrasta, w zależności od grupy wiekowej, do 79-84 proc.

"Jednym z kluczowych wniosków jest to, że szczepionka Pfizera wywiera taki sam efekt na osoby powyżej 80. roku życia, jak na osoby poniżej 65. roku życia. Jedyna różnica polega na tym, że w młodszych grupach wiekowych ochrona zaczyna się po 15 dniach, natomiast u osób starszych zaczyna działać dopiero po trzech tygodniach" - zauważa wspomniane źródło rządowe.

W cytowanych przez "The Sun" danych nie jest wyszczególnione, które z nich dotyczą szczepionki Pfizer/BioNTech, a które AstraZeneca, ale gazeta zaznacza, że we wszystkich grupach wiekowych dane na temat skuteczności są podobne.

Część krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, zdecydowała się nie podawać szczepionki AstraZeneca osobom starszym, gdyż jak wyjaśniano, w prowadzonych przez tę firmę testach brała udział zbyt mała liczba osób powyżej 65. roku życia. Wczoraj panel ekspertów ds. szczepionek z WHO oświadczył, że produkt AstraZeneca może być podawany osobom powyżej 65. roku życia.

Czytaj więcej:

Rząd UK: Do maja chcemy zaszczepić wszystkich powyżej 50 lat

Brytyjski rząd nie planuje paszportów szczepionkowych

Rząd UK: Nielegalni imigranci są uprawnieni do szczepionki

Zwolnienie z pracy za brak szczepienia? Rząd rozważa pomysł

Następca tronu książę Karol i jego żona zaszczepieni przeciw Covid-19

AstraZeneca będzie produkować szczepionki w Niemczech

  Komentarze
  • TiBi
   11 lutego, 15:21

   Może inaczej napisać na każdą zaszczepiona osobę, co 8 po 140dniach umiera. To jest oficjalny wynik WHO. Sratestyki przedstawione o wartości szczepionki są mylne, ponieważ każda osoba różni się waga, odpornością, lub podatnością na alergie.Zgodnie z prawem każda osoba powinna być poinformowana o skutkach ubocznych jeśli różnica wynosi więcej niż 3% tak stanowi prawo NHS. Ja jestem za ratowaniem życia a nie testowaniem ludzi z nadzieją ze może nic sie nie stanie.

  • Ile juz oficjal zgnow po?
   11 lutego, 17:27

   Tak z innej beczki, brechtam jak widze te nagłówki...65 czy 95 % lol
   Nie jestem zwolenniczką antykoncepcji ale gdyby na pigulkach, gumkach czy czymkolwiek napisanoby 65% czy cokolwiek ponizej 99,9% (a zadna antykoncepcja nie ma nawet az tak wysokiego procentu skuteczności!) to czy uznano ją za skuteczną?
   Coś albo działa albo nie. I tyle. Jedyne co się zgadza i ma działać to przepływ kasy za te wynalazki + wpływy na mózgi ludzkie osob zaszczepionych. Pomyślcie z ich perspektywy na tych co śmią mieć wątpliwości. Segregacja na "porządnych"i trędowatych.
   A to chce ocalić swe życie straci je.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama