Menu

"The Guardian": Turyści z UE muszą zostawiać odciski palców na brytyjskiej granicy

"The Guardian": Turyści z UE muszą zostawiać odciski palców na brytyjskiej granicy
Wielka Brytania zaostrzyła swoje prawo imigracyjne, a kolejne osoby przekraczające granicę donoszą o problemach. (Fot. Getty Images)
Obywatele UE przybywający na Wyspy w celach turystycznych donoszą, że funkcjonariusze Border Force pobierają od nich odciski palców. 'Traktują nas jak przestępców' - alarmują.
Reklama
Reklama

Dziennik "The Guradian" donosi o serii problemów, z jakimi zmagają się obecnie obywatele UE próbujący przekroczyć brytyjską granicę. Wielu z nich ma pobierane odciski palców i jest przesłuchiwanych, a niektórym nawet zarzuca się kłamstwo.

Dziennik przytoczył historię 51-letniego Włocha o imieniu Sergio D'Alberti, który pracował w branży hotelowej, ale niedawno - z powodu koronawirusa - stracił pracę. Urzędnicy Border Force doszli do wniosku, że Włoch potencjalnie mógłby wykorzystać system świadczeń społecznych na Wyspach i przesłuchiwali go przez 7 godzin.

Problemem urzędników był fakt, że mężczyzna nie miał biletu powrotnego i był bezrobotny. Posiadane przez niego fundusze w kwocie 4 500 euro uznano z kolei za "niewystarczające na pokrycie kosztów pobytu". Ostatecznie odmówiono mu przekroczenia granicy.

51-latek tłumaczył, że planował wycieczkę po kraju, którą chciał zakończyć w irlandzkim Kerry, gdzie mieszka jego żona, ale teraz będzie musiał zmienić swoje plany.

"To było straszne. Jestem załamany sposobem, w jaki mnie potraktowano. Nigdy w życiu tak mnie nie upokorzono. Już nigdy nie przyjadę do Wielkiej Brytanii. Dla mnie ten kraj nie istnieje. Nie ma go w moim słowniku. Za Calais jest tylko biegun północny" - przekazał sfrustrowany Włoch, cytowany przez "The Guardian".

Podobny problem miała niedawno także obywatelka Danii o imieniu Angelina, która chciała udać się z chłopakiem na Wyspy, aby odwiedzić jego rodzinę na 3 tygodnie. W Calais usłyszała od brytyjskich graniczników, że jeśli dobrowolnie zrezygnuje z wjazdu, nie będzie to nigdzie odnotowane. Zrezygnowała i w paszporcie pojawił się stempel IS81, który oznacza, że "osoba próbowała przekroczyć granicę, ale nie podjęto żadnej decyzji, bo ostatecznie zrezygnowała".

Kiedy dwa tygodnie później chciała znów przekroczyć granicę, tym razem drogą lotniczą, została zatrzymana na 5 godzin. Dopiero po długich tłumaczeniach, że chce odwiedzić chłopaka i wrócić - oraz po okazaniu biletu powrotnego - pracownicy Border Force podjęli decyzję o jej wypuszczeniu.

"Zapytano mnie, dlaczego wjeżdżam do Wielkiej Brytanii i powiedziałam, że chcę odwiedzić chłopaka. Od razu powiedziano mi: Aby z nim zamieszkać? Wkładano mi nie moje słowa do ust" - wspominała obywatelka Danii.

Rzecznik Home Office odniósł się do informacji "The Guardian" i przekazał, że wszyscy przybywający na Wyspy powinni być traktowani z szacunkiem i z uwzględnieniem indywidualnych okoliczności. Dodał jednak, że "opinia publiczna oczekuje od nas, abyśmy dokładnie sprawdzali każdego, kto przekracza granicę" i dlatego "pasażerowie mogą mieć zadawane pytania, aby ustalić po co chcą wjechać do Wielkiej Brytanii".

Czytaj więcej:

10 proc. obywateli UE "rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii po 30 czerwca"

Wielka Brytania wciąż chce deportować azylantów do krajów UE

  Komentarze
  • Ryju
   28 maja, 19:02

   Słusznie. Już dosyć tych " turystów" . Zawracać z powrotem kretaczy , melina się skończyła.

  • Przemko
   28 maja, 19:47

   Pretty Pati (Koti) wzięła się ostro do roboty. (chyba nawet troche za ostro - ale pewnie chodzi o zniechęcenie jak największej liczby potencjalnych naciągaczy - nie każdy będzie chciał siedzieć 7 godz.na lotnisku, by wrócić tego samego dnia... o odciskach, fotografiach /dobrze że nie zaglądają do ..../ już nie wspomnę). tak się odzyskuje kontrolę nad granicą! ale jeśli masz dokumenty, adres pod którym się zatrzymasz, dość kasy i bilet powrotny - to krzywda ci się nie stanie ... brawo Pretty Pati (Koti)

  • Filip z konopii
   28 maja, 19:52

   UK staje się coraz przyjaźniejszym miejscem. Czy ktoś jeszcze nie rozumie, że obywatele UE nie są mile widziani na wyspach, zarówno w charakterze turystów, jak i mieszkańców z "prawem pobytu" (z settled bądź pre-settled status). To było oczywiste już kilka lat temu. Nie ma znaczenia czy mówisz po angielsku, płacisz podatki, jesteś uczciwy. Liczy się tylko to, że jesteś z UE, obywatel nie drugiej, a już trzeciej kategorii. Nie musisz być krętaczem. Zastanawiam się czy ludzie tego nie zauważają, czy tylko próbują udawać, że jest dobrze. Po prostu raj na ziemi.

  • User
   28 maja, 20:33

   Też tak trzeba traktować obywateli UK odciski palców pobrać krew do badania próbkę śliny i też ich do EU nie wpuszczać...

  • Do Ryju
   28 maja, 20:51

   A ty kim jesteś i bo ty tak chcesz, gość jest menagerem restauracji. Myślisz że Cię za 10lat nie wypier.... z kraju, żebyś się nie zdziwił pięknego dnia.

  • Ja
   28 maja, 21:02

   Niech oni się wezmą za tych inżynierów z pontonów jak i innych przybyszy z Azji jak i Afryki. Nawet ich tak nie traktują jak teraz Europejczyków.

  • Michał
   28 maja, 21:03

   Cyganów z benefitow niech ściągną w końcu.

  • Filip M
   28 maja, 21:27

   Mam pytanie, Polska wystawiła za mną ENA, co stanie jak z dziewczyną polecę na wakacje do Egiptu?

  • Judasz Iskariota
   28 maja, 21:44

   Z UE odciski palców a z Indii wirusa.

  • Vihajster
   28 maja, 21:56

   bedziesz anglio ukarana ban na swobodny przepływ towarów i rozpad wlk bryt, szkocka niepodległość i nienawiść irlandii....będziesz płakać anglio rzewnie .....

  • Dzizus
   28 maja, 23:48

   Niby tak niedostępna a czarno to to widze

  • Borys
   29 maja, 00:12

   Wystarczy żeby w „odwecie” unia zrobiła test na inteligencje dla turystów z UK.

  • Ka ka ło
   29 maja, 03:31

   Angole cwane bestie. Moim zdaniem dobrze i po coś.. To jest wyspa zawsze mogą się odciąć i tyle. Unie wystawili do wiatru. Czemu???Polska wiadomo, damy rade, ale prawda jest taka, ze myzłumanie mówią otwarcie, jak i wywiad wojskowy czy reporterzy, ze Ciapki lecą z Kalifatem i Dzihadem. Miło będą 5 lat w Twoim sąsiedztwie żyli, ale jak przyjdzie co do przewrotu to poderżnął Ci gardło. Myśle raczej o naszych dzieciach a nie o nas..... Tego nie da się naprawić..... Maja swój teren, niech tam siedzą. Po chu....... im te Iphony Ameryka dała🤦🏻‍♂️ Naoglądali się porno i przyszli👀

  • Olaf
   29 maja, 05:27

   I jak tu walczyć z wirusem? Jak zamierzaja Angoliska czyscic skaner po każdym skanowaniu? Jedna chora osoba może zarazić setki innych tego samego dnia. Szacun za głupotę i narażanie innych. Po co skan, skoro informacje zapisane sa biometryczne w paszporcie.? Pozatym z czym oni poruwnaja odcisk palca po 30 czerwca skoro Unia nie planuje udostępnić Anglii danych ludzi skazanych,lub poszukiwanych.

  • Smutek Unii
   29 maja, 06:00

   To dobrze że Angole benda korzystac że systemu Afis, większość z nich nie poleci na wakacje. Od dawna wiadomo że co drugi Angol ma za uszami. Rozumiem że prawo dla wszystkich te same chyba że Anglia pozwoli swoim kryminalistom, na łamanie praw za granicą.

  • Do wszystkich
   29 maja, 07:31

   A to ze w Polsce wprowadzaja dowody osobiste z paluchem to wam nie przeszkadza

  • Od ponad Roku w PL
   29 maja, 08:34

   Przykre to ale ja juz od referendum brexitowego wiedzialem,ze tak bedzie i momentalnie zmienilem nastawienie jednak na powrót do Polski. Chetnie zajrze do UK w odwiedziny do znajomych ale jesli przyjazni celnicy zaczna juz na wjezdzie robic mi pod górke...to zwyczajnie wysmieje ich i wytlumacze,ze nie przyjechalem do ich zalosnego kraju do pracy i juz nigdy nie chcialbym tu mieszkac w tym bagnie.. ciekawe czy mnie wpuszcza, czy zawróca?

  • Aja
   29 maja, 10:06

   ..myślę,że te pisemka tu publikowane śą po to-aby nas zniechęcić do wyjazdu....

  • Obywatel UK
   29 maja, 11:22

   Pierwszy raz widzę że EU to skorumpowana organizacja kompletnie nie dbająca o swoich obywateli nie robiaca nic i nie reagująca na nic, do tego co pisze Smutek Uni jeszcze długa droga zanim oni ten system wprowadzą, od 2022 roku i to będzie tragedia bo system kosztuje 60 euro na 10 lat się rejestrujesz, czyli właściwie nie ma systemu, pierwszy raz popieram PiS i uważam ze EU to skorumpowana organizacja,do pijaczków tutaj się wypowiadających życzycie innym nieszczęścia? wasze nieszczęście zacznie się 1 lipca, niszczenie ludzi i masowe, ale to masowe deportacje.

  • Gonzo
   29 maja, 12:17

   Nie ma strachu o deportacji. Po pierwsze kosztuje to 8000£ a Rząd jest zadłużony w banku. A po drugie. Żeby kogoś deportować trzeba rozprawy w sądzie, a to kosztuje i wymaga czasu.

  • Łoś
   29 maja, 12:24

   Do wszystkich słuchaj no ty Polska była jedyna w EU gdzie w dowodzie nie było odcisków palców musiała dostosować się do prawa europejskiego.

  • Mały byku
   29 maja, 12:43

   Jo je mały byku jo to byki w rzeźni rąbia jo zadowolony tutaj Anglia je piakna jo mom status i robota na kontrakt piakna je ta anglia taka piakna jo to piję i wszystkim opowiadam w jakim piaknym raju jo nie jest i jakiej roboty ja nie mam a nikt takiej piaknej roboty nie ma.

  • Hans
   29 maja, 14:23

   Do Gonzo nie trzeba żadnej rozprawy w sądzie aby kogoś deportować, nie myślę aby ktoś miał szansę się odwoływać i płacić tysiące funtów z własnej kieszeni prawnikom, to nie są te czasy a po drugie pomyliło ci się z poszukiwanymi przestępcami.Tu nikt nikogo nie będzie aresztował po prostu UK Border Cię poinformuje ze do tego czasu masz opuścić UK, jeśli tego nie zrobisz przyjadą i cię aresztują i przygotują do deportacji.Nie kosztuje to osiem tysięcy wystarczy że kupią ci bilet na samolot do Polski i wsadzą cie na samolot i nigdy tu już nie będziesz miał wstępu,na tym polega deportacja.

  • Estrela82
   29 maja, 14:24

   W sumie to ich granica, to robią co chcą. Z Indii też tak sprawdzają? Nie zdzwie się jak SS będzie nic wart... i mimo statusu nie będą wpuszczać, bo się im nie spodobasz na lotnisku. Turystycznie tam przyjeżdżać? Można obrać inne kierunki bez problemów na granicy i mieć udane wakacje. Skutecznie odstraszają ludzi, żeby nie żałowali w przyszłości takich ruchów. To nie Australia z ładną pogodą. Na pewno marzą im się czasy kolonii i bycia panami. UK widzę jako kraj kolorowych rządzonych przez grupkę białych.

  • Jerzy z Manchesteru
   29 maja, 15:23

   Do Estrela82 dokładnie tak będzie jak piszesz też wydaje mi się ze SS jest nic nie wart ,będzie weryfikacja nawet na lotnisku, będą ludzi zatrzymywać ,upokarzać i kasować status w jednej chwili SS jest właściwie coś poniżej emigrantów z trzeciego świata, trzecia kategoria zdecydowanie.Jechac do UK za pracą dzisiaj ? trzeba mieć niepokolei w głowie.Dziwię się tym Polaczkom co majac SS wzięli dom na kredyt na 30 lat to rzeczywiście jesteście zwycięzcami.

  • Mescalero
   29 maja, 21:42

   Pamiętam, jak przed wyborami w 2015 roku, pisiole powtarzały ciągle:
   " Polska w ruinie ". Wielka grupa ludzi, w większości nieudaczników życiowych, bez wykształcenia, konta w banku itp. itd. w to uwierzyła. Teraz podobni im Polacy, ciagle tu powtarzają " UK w ruinie. Anglia upadła ". I wszyscy, którym tu nie wyszło, którzy stąd wyjechali, lub mają taki zamiar, dalej jazda, to powtarzają. A wiecie, kto gra dzisiaj w finale Ligii Mistrzów? Chelsea z Man City. To jest właśnie ymboliczna przepaść, która dzieli Polskę od Anglii. PRZEPAŚĆ ! Polskie drużyny nie mogą się nawet zbliżyć do rozgrywek grupowych. Piszecie, że PKB UK spadło w 2020 roku prawie 10 %. To gdzieś 280 mld. Czyli prawie połowa polskiego PKB. 10 % brytyjskiego, to połowa całego naszego. Taka jest potężna, ta wasza " pislandia ".

  • Herszt
   30 maja, 06:17

   Mescalero a twoje pojęcie o ekonomii UK polega na tym że funt jest po 5.20 PLN co ? UK ekonomia cofnęła się o 10 at do tyłu to jest oczywiste a dlug tego kraju przekroczył 2 miliardy funtów.Nie wiem co chcesz udowodnić ze UK jest lepsza bo wygrała lige mistrzów? po prostu dzieciaku zajmij się czymś innym lepiej.

  • Mescalero
   30 maja, 08:56

   @Herszt. Nie 2 mld, a 2 biliony. I niewiele to się różni od procentowego zadłużenia Polski w stosunku do PKB. A Liga Mistrzów, to tylko symbol PRZEPASCI, która dzieli Polskę od UK. Wszystkie gospodarki Europy cofnęły się w dobie plandemii. A na kurs funta, to patrzą tylko tacy, jak Ty, którzy za tego funta daliby się pokroić i odkładają wszystko w skarpetę.

  • Herszt
   30 maja, 10:23

   Do Mescalero o to Janusz z rzeźni poznaje po pisaniu słuchaj chłopczyku niedouczony 2 biliony po angielsku tzn 2 miliardy po polsku ale ty nie będziesz tego wiedział musisz się jeszcze dużo uczyć. Może idź tam mięso pokrój w rzeźni a ekonomię zostaw znającym się.

  • Mescalero
   30 maja, 13:09

   @Herszt. Nie wiem o co kaman z jakąś rzeznia. Raczej rzeznia, to jest to, co piszesz. 2 miliardy, to Johnson wydaje rocznie na fryzjera. A oto cytat że strony rządowej uk o długu publicznym :"Public sector net debt (excluding public sector banks, PSND ex) rose by £333.0 billion over the 11 months of the financial year-to-February 2021, taking it to £2,131.2 billion or around 97.5% of gross domestic product (GDP)". 2131 bilionów, czyli 2131 miliardów, czyli 2,131 bln. Nie wiem, czy umiesz obliczać procenty, ale może spróbuj 97,5 % z 2,8 bln brytyjskiego PKB. Tez Ci tak wyjdzie. Ludzie, wasza niewiedza woła, czasami, o pomstę do nieba.

  • M3scalero
   30 maja, 13:18

   @Herszt. Napisałeś wcześniej, że Wielka Brytania cofnęła się o 10 lat. Proszę bardzo, PKB UK z 2011 - 2, 65 bln. Za mojego i Twojego życia, naszych dzieci tez ( a może i wnukow ) Polska nie zbliży się do połowy brytyjskiego PKB. Tak samo, jak Polska drużyna nie zbliży się nawet do półfinału LM. Kalkulator do ręki i liczymy, oczywiście, jeśli wiesz jakie przyciski wciskać. Bo, żebyś to obliczył pod tzw. kreskę, to wątpię. A już, że w pamięci, to w ogóle zapomnij. Ekonomista od siedmiu boleści.

  • Z uk
   30 maja, 16:01

   SLUCHAJ JANUSZ WEZ LEPIEJ ZA ROBOTĘ BILION PO ANGIELSKU TO MILIARD PO POLSKU I EUROPEJSKU TO ŻE PRACUJESZ W RZEŹNI JEST ZROZUMIAŁE NIE MUSISZ WIEDZIEĆ NIC ANI NA NICZYM SIĘ ZNAĆ TYLKO NA MIĘSIE

  • Mescalero
   30 maja, 17:41

   O co chodzi z tą rzeznia ? Ale widzę, że następny polski ekonomista się odezwal. Masz rację, Wielka Brytania ma dlug 2 mld, czyli kilka razy mniej, niż Haiti, czy Wyspy Hula Gula. Że też tego nie zauważyłem. Może Samoa - Nowa Gwinea już wyprzedziła UK w pkb per capita ? Zaraz sprawdzę. Jednak polska szkoła, to produkuje samych geniuszy. A tak poza tym, to wszyscy w domu zdrowi ? Jacyś janusze, jakieś mięso, niezla jazda .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama