Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Temat Ukrainy dominował na rozmowach Putina i Bidena

Temat Ukrainy dominował na rozmowach Putina i Bidena
Joe Biden poinformował Putina o tym, jakie będą konsekwencje ewentualnego ataku na Ukrainę i czym to grozi dla Rosji. (Fot. Getty Images)
Na rozmowach prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Joe Bidena, przeważał temat Ukrainy. Putin 'wyraził poważne zaniepokojenie z powodu prowokacyjnych działań' władz w Kijowie wobec Donbasu, a Joe Biden zapowiedział m.in. znaczne wzmocnienie wschodniej flanki NATO w razie ataku na ten kraj.
Reklama
Reklama

Prezydent USA Joe Biden ostrzegł prezydenta Rosji Władimira Putina, że jeśli dojdzie do nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, to Stany Zjednoczone wprowadzą dotkliwe sankcje, wyślą Ukrainie większą ilość uzbrojenia i wzmocnią wschodnią flankę NATO - poinformował doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Dodał, że podczas "użytecznej" rozmowy w formacie wideokonferencji Biden zaoferował Putinowi alternatywę w postaci dyplomatycznych sposobów rozładowania napięć i mechanizmów takich, jakich używano w czasie zimnej wojny.

Rozmowy dotyczące "problemów strategicznych" w Europie mają się teraz toczyć na niższym poziomie zespołów administracji USA i Rosji. Sullivan podkreślił, że rozmowy te będą toczyć się za wiedzą i w ścisłej koordynacji z sojusznikami i partnerami Ameryki.

Doradca Bidena stwierdził, że choć nie może zdradzać szczegółów rozmów na ten temat, to prezydent USA nie dał prezydentowi Rosji żadnych gwarancji dotyczących przyszłości Ukrainy w NATO.

Podkreślił jednocześnie, że nadal nie ma pewności, czy Putin zamierza najechać Ukrainę, lecz "prezydent USA w szczegółowy sposób nakreślił Putinowi poważne koszty, jakie będą się z tym wiązać". Biden zasugerował m.in., że od zachowania Rosji uzależniona jest przyszłość Nord Stream 2. Miał oświadczyć Putinowi, że "jeśli chce, by gaz płynął przez rurociąg", to nie powinien atakować Ukrainy.

Ukraińskie wojsko postawione jest w stan najwyższej gotowości. (Fot. Getty Images)

W oświadczeniu rosyjskim podano z kolei, że "dominujące miejsce w rozmowie zajęła problematyka związana z kryzysem wewnątrzukraińskim" - Rosja nazywa w ten sposób konflikt w Donbasie, w którym stroną są prorosyjscy separatyści.

Putin, jak oświadczył Kreml, przedstawił Bidenowi przykłady "destrukcyjnej polityki Kijowa, której celem jest całkowity demontaż porozumień mińskich".

Dodano, że Putin porkeślił, iż "nie należy przerzucać odpowiedzialności na barki Rosji, ponieważ to właśnie NATO podejmuje niebezpieczne próby zagospodarowania terytorium ukraińskiego" i "wzmacnia potencjał wojskowy w pobliżu granic" Rosji.

"Z tego powodu Rosja jest poważnie zainteresowana uzyskaniem niezawodnych gwarancji, mających formę prawną, wykluczających rozszerzenie NATO na kierunku wschodnim i rozmieszczenie ofensywnych systemów uzbrojenia w państwach sąsiadujących"

Czytaj więcej:

USA: Mamy dowody, że Rosja planuje poważne działania wobec Ukrainy

"FT": USA przekonały sceptycznych sojuszników, że inwazja Rosji na Ukrainę jest realna

Przywódcy państw Zachodu wzywają Rosję do deeskalacji napięcia i wspierają Ukrainę

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama